داخلی     خبر     انديشه
آیت الله وحید خراسانی در دیدار مبلغان محرم:
عصاره سفر مبلغان باید تحکیم عقاید مردم، تعلیم احکام و تهذیب اخلاق باشد
  حضرت ‌آیت الله وحید خراسانی سفر تبلیغی مبلغان دینی را بزرگترین نعمت خداوند دانست و تأکید کرد که عصاره سفر مبلغان باید تحکیم عقائد مردم، تعلیم احکام و تهذیب اخلاق باشد.
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۳
کد مطلب : 67158
عصاره سفر مبلغان باید تحکیم عقاید مردم، تعلیم احکام و تهذیب اخلاق باشد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن، حضرت آیت الله حسین وحید خراسانی از مراجع تقلید در دیدار جمعی از مبلغان حوزه علمیه در ایام محرم با اشاره به اهمیت سفر تبلیغی طلاب در ایام محرم گفت: اگر قدر بدانید و عظمت مطلب را درک کنید این سفر بزرگترین نعمتی است که خدا نصیب شما کرده است.

وی به ثمر سفر تبلیغی مبلغان اشاره کرد و افزود: غایت سفر امر به معروف و نهی از منکر است، این دو کلمه همان دو کلمه ایست که سید الشهداء‌ فرمود«إِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاْصْلاحِ فى أُمَّةِ جَدّى، أُريدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَأَنْهى عَنِ الْمُنْكَرِ» این سفر چنین سفری است.

حضرت آیت الله وحید خراسانی با تأکید بر دعوت مردم به بهترین کلمات اظهار داشت: دعوت به خدا احسن الاقوال است، ائمه هدی ابواب خدا هستند، کاری کنید که در این سفر هر جا هستید، عمرتان را در سه جمله تبلیغ احکام، مسائل حلال و حرام و نماز؛ اصول عقاید و تهذیب اخلاق صرف کنید، مستند هم باید قرآن و روایات باشد.

وی ادامه داد: آنچه را ائمه فرموده اند برای مردم طرح کنید، در هر جا که هستید، سعی کنید از آنجا که بیرون آمدید مردم را به چهارده معصوم آشنا کنید و این اثر زندگی با برکت شما است، عصاره سفر مبلغان باید تحکیم عقائد مردم، تعلیم احکام و تهذیب اخلاق باشد.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم فراهم کردن زمینه توبه برای گناهکاران و آشنا کردن مردم با امام زمان(عج) را ضروری دانست و ابراز داشت: سعی کنید گنهکارها را توبه بدهید و مردم را به امام زمان(عج) آشنا کنید؛ افسوس که عمر گذشت و ما آنچه می توانستیم از این زندگی بهره نبردیم.

وی عنوان کرد: صد سال قیام لیالی برابر با این است که در این سفر یک گنهکار را توبه داده و به خدا برگردانید و مردم را به ولی عصر آشنا کنید، این کار برنامه سفر شما باشد و قهرا نتیجه این می شود اسمتان در دفتر اصحاب سیدالشهدا ثبت است.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: مردم را به عظمت عاشورا و قیام سیدالشهداء آشنا کنید که اگر این کار صورت گیرد اجرتان بدون درک و بدون وصف خواهد بود، ما حضرت را نشناختیم و نفهمیدیم چه خبر است. خاتم النبیین شب معراج به ملأ اعلا رسید و وقتی به قاب قوسین واصل شد دو کلمه آنجا دید.

وی اضافه کرد: کلمه اول «ان الحسین مصباح الهدی» و کلمه دوم «و سفینة النجاة» بود که شرح این دو کلمه دو کتاب لازم دارد، جمله اول جنبه علمی داشته و چراغ هدایت سربریده حضرت سیدالشهدا(ع) است، جمله دیگر حیث عملی دارد و کشتی نجات همه درماندگان محشر، وجود مقدس امام حسین(ع) است، این حدیث صحیح السند است.

حضرت آیت الله وحید خراسانی با بیان این که در روز قیامت همه انبیا مسؤول هستند و همه افراد باید حساب پس بدهند، گفت: نص قرآن است که همه انبیا مسؤول خواهند بود، روایت معتبر است پنجاه هزار سال مردم همه سرپا ایستاده اند. در زمان قطع نفسها می شود انبیاء درمانده و اولیاء بیچاره می شوند، ناگهان هودجی ظاهر می شود. که ظاهرش رحمت بی منتهی و باطنش عفو خداوند متعال است.

وی افزود: از هودج صدیقه کبری بیرون می آید و جمیع عرش می ایستند که ختم محشر اینجا است. ناگهان یک پیراهن کهنه غرق به خون بیرون می آورد و روی سرش می اندازد؛ جبرییل نازل می شود، می گوید خدا به تو سلام می رساند و هر چه می خواهی بخواه که رد شدنی نیست. آنجاست که حضرت می گوید«یا رب شیعتی» یعنی ختم محشر پیراهن کهنه غرقه به خون امام حسین(ع) است.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با اشاره به روایاتی درباره اهمیت زیارت قبر حضرت سیدالشهدا(ع) اظهار داشت: روایتی می فرماید هیچ ملک مقرب و نبی مرسلی نیست الا این که یک آرزو و حاجت دارد، آن آرزو و حاجت این است که خدا به آنها اذن بدهد و به زیارت قبر سیدالشهدا بروند.

وی با اشاره به درخواست حضرت موسی از خدا برای زیارت مضجع امام حسین(ع) ادامه داد: ابوحمزه ثمالی که از حواریین امام چهارم است می گوید در زمان حکومت آل مروان از ترس عمال بنی مروان شبها به زیارت قبر سیدالشهداء می رفتم و روزها استراحت می کردم، رسیدم به حائر حسینی و خواستم مشرف بشوم. یکی جلو آمد گفت امشب این حرم قرق است و بار دوم رفتم هم همین را تکرار کرد. بار سوم گفتم من گرفتار آل مروان هستم. گفت ما مأموریم، امشب این حرم خاص کلیم الله موسی بن عمران است، موسی حاجتی از خدا داشته، مدتها است درخواست کرده و امشب خدا به موسی رخصت داده، در کنار این قبر بیاید.

حضرت آیت الله وحید خراسانی با بیان این که کسی امام حسین(ع) را نشناخته است، ابراز داشت: یک عده عوام پیدا می شوند و می گویند این عزاداری ها افراط است، این قدر شعور ندارند که هر چه برای او انجام شود تفریط است، عقل نیست و سیدالشهدا شناخته نشده است.

وی عنوان کرد: ان شاء الله ایام عاشورا توفیق پیدا کرده و مردم را به عظمت سیدالشهدا آشنا کنید. اجرتان در این حدیث معتبر است که بر مصیبتی که بر ما ما وارد آمده بگیرد و مردم را بگریاند بهشت بر او واجب می شود و با ما در درجات بالا خواهد بود، این نتیجه سفر مبلغان است.