داخلی     گفتگو    
دبیر بخش داستان دومین جشنواره بین المللی علمی، فرهنگی و هنری آینده روشن:
باید نگاه داستان نویسان مهدوی تغییر کند
  دبیر بخش داستان دومین جشنواره بین المللی علمی، فرهنگی و هنری آینده روشن بر لزوم تغییر نگاه محدود به داستان نویسی مهدویت در حوزه کودک و نوجوان تاکید کرد.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۳۰ تير ۱۳۸۸ ساعت ۰۸:۳۰
کد مطلب : 30068
مقیمی، دبیر بخش داستان جشنواره بین المللی علمی، فرهنگی و هنری آینده روشن.
مقیمی، دبیر بخش داستان جشنواره بین المللی علمی، فرهنگی و هنری آینده روشن.
حبیب مقیمی در گفت وگو با آینده روشن گفت: بخش داستان دومین جشنواره بین المللی علمی، فرهنگی و هنری آینده روشن امسال با رویکرد کودک و نوجوان پذیرای آثار هنرمندان است.

وی افزود: به دلیل اینکه زمینه داستانی در حوزه ادبیات انتظار در بخش کودک و نوجوان اندک بود، مسوولان این رویداد فرهنگی بزرگ کشور برای رفع این نقیصه در اقدام نخست، جشنواره امسال را در بخش داستان با رویکردی جدید طراحی کردند.

دبیر بخش داستان دومین جشنواره علمی، فرهنگی و هنری آینده روشن تصریح کرد: با توجه به تجربه اندک نویسندگان در پرداختن به زمینه و موضوعات داستانی در حوزه مهدویت به ویژه در عرصه کودک و نوجوان شاید نتوان انتظار کیفیت بالایی از آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره را داشت.

وی گفت: یکی از دغدغه های اصلی مسوولان برگزاری این جشنواره ایجاد فضای شناختی و معرفتی برای نویسندگان جوان کشورمان است؛ امیدورایم با این گونه برنامه های فرهنگی که برای ارتقای سطح بینش و معرفت نویسندگان در حوزه انتظار و مهدویت، گام های اساسی برداشته شود.

مقیمی اظهار داشت: ادبیات داستانی انتظار و مهدویت از یک نواختی و کارهای کلیشه ای و سوژه های محدود رنج می برد که باید بر این مشکلات چیره شد.

وی ادامه داد: داستان می تواند تاثیر بسزایی در ترویج هر نوع فرهنگ و نگاه معرفتی داشته باشد؛ داستان به شکل غیر مستقیم ذهن یک مخاطب را بخصوص در حوزه کودک و نوجوان به سمت دلخواه نویسنده می کشاند و از اینرو تاثیرگذاری بسیار زیادی در ذهن مردم دارد.

دبیر بخش داستان دومین جشنواره بین المللی علمی، فرهنگی و هنری آینده روشن خاطرنشان کرد: بخش داستان کودک و نوجوان این جشنواره در سه مرحله پذیرش آثار هنرمندان را انجام می دهد.

وی گفت: پس از دریافت آثار هیات داوران در چند مرحله انتخاب آثار برتر را انجام می دهند. 

مقیمی اظهار داشت: در این جشنواره از سه تن از برگزیدگان تقدیر می شود و جوایز ارزنده ای برای برندگان این بخش در نظر گرفته شده است. 

وی عنوان کرد: با توجه به هدف اصلی برگزار کنندگان این جشنواره اولویت انتخاب آثار با هنرمندانی است که نگاهی تازه در ادبیات کودک و نوجوان در عرصه مهدویت ایجاد کنند و سوژه های جدید و خلاقانه ای را در این مسیر طراحی کنند.

نشانی اینترنتی دومین جشنواره بین المللی علمی، فرهنگی و هنری آینده روشن www.miremehr.ir و نشانی اینترنتی ستاد هماهنگی جشنواره های مهدوی کشور www.mahdiyavaran.ir است.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در قم می توانند با تلفن 7840904 تماس بگیرند.