نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » انديشه

تاکید آیت الله سبحانی بر معرفی عاقلانه تشیع در جهان/ پنج شخصیتی که حافظ تشیع در قرن گذشته بودند

۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۳

حضرت آیت الله سبحانی گفتند: ما شناخته شده نیستیم، اما به تدریج به برکت انقلاب اسلامی شیعه را می شناسند و ما باید خودمان را به صورت عاقلانه به دنیا معرفی کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری «حوزه»، حضرت آیت الله سبحانی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و مسئولان تهیه و انتشار «موسوعه علامه محمدحسین کاشف الغطا و مجموعه مأخذشناسی جامع فقه اسلامی» اظهار داشتند: ایشان یک جهاتی دارد که کمتر شخصیتی این جهات را دارا بوده است، اولا این که قلم قوی و محکمی داشت، ثانیا قدرت شعری قوی داشت و اشعارش در حد امتیاز است و ثالثا بیان خوبی داشت.
معظم له بیان کردند: قبل از این که صهیونیست ها آنجا را اشغال کنند، هنگامی که علامه کاشف الغطا را برای قدس دعوت کردند و مسلمانان اجتماعاتی داشتند که جلوی این کار را بگیرند که از میان شیعه، ایشان را دعوت کرده بودند، وی در رفتن مردد بود و پس از مشورت با مرحوم نایینی، این عالم رفتن علامه کاشف الغطا را فریضه خواند. در آنجا یک ساعت و نیم بر بالای منبر سخنرانی کرده بودند، به گونه ای که اشخاص احساس خستگی نمی کردند.
این مرجع تقلید با اشاره به برخی از آثار علامه کاشف الغطا تصریح کردند: در قرن گذشته پنج شخصیت حافظ تشیع بودند، علامه کاشف الغطا در عراق، سید محسن جبل عاملی و شرف الدین جبل عاملی در لبنان و آقابزرگ تهرانی و آیت الله امینی.
این مرجع تقلید با تأکید بر لزوم معرفی تشیع افزودند: علما عالمانه، محققانه و عاقلانه تشیع را تبلیغ کردند، البته ما هم وظیفه داریم که آثار علامه کاشف الغطا را منتشر کنیم. امروز که پرده ها کنار رفته است، ما باید خود را عرضه کنیم، اما باید عاقلانه خود را نشان دهیم تا بدانند که ما هم بدنه بزرگی از شیعه و اسلام هستیم و در حق ما ظلم شده است که شناخته نشده ایم.
استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان که جهانیان تشیع را به برکت انقلاب اسلامی می شناسند، اظهار داشتند: ما شناخته شده نیستیم، به تدریج به برکت انقلاب اسلامی شیعه را می شناسند و ما باید خودمان را به سبک موجود معرفی کنیم.
حضرت آیت الله سبحانی گفتند: اگر می بینید که عروه الوثقی از نظر عبارت فقه خوبی است، این دو برادر(شیخ احمد کاشف الغطا و علامه محمدحسین کاشف الغطا) سهیم بوده اند.
ایشان افزودند: باید کارهای ما کارهای عالمانه و دنیا پسند باشد و بتوانیم هم فاصله ها را کم کنیم و هم اصالت خودمان را حفظ کنیم.