داخلی     نمايه     انديشه
لبخند دانش‌آموز به شهید رجایی در هشتادو یکمین شماره ملیکا
  هشتاد و یکمین شماره ملیکا از سوی مؤسسه آینده روشن به چاپ رسید.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۰۲
کد مطلب : 58121
لبخند دانش‌آموز به شهید رجایی در هشتادو یکمین شماره ملیکا
به گزارش آِینده روشن، هشتاد و یکمین شماره ملیکا ویژه شهریورماه سال ۱۳۹۲ به مدیر مسؤولی مسعود پور سید آقایی به همت مؤسسه آینده روشن به چاپ رسید.

در این شماره از ماهنامه ملیکا این عناوین را می خوانیم: «سلام من»، «یادداشت­های ماهانه»، «شعر: انسان»، «داستان: قورباغه سر به هوا»، «علمی: دلفین»، «شعر روز تولد من»، «داستان: چند تا چین به من می­دهی؟»، «پنجره دوستی»، «با بزرگان»، «خادم امام رضا علیه السلام»، «روستاهای شگفت انگیز ایران»، «قرآن جلد طلایی»، «کاردستی» و «جدول».

در بخش «یادداشت ماهانه» به رویدادهای شهریورماه اشاره شده است؛ در قسمتی از این بخش می خوانیم: «۱۷شهریور، تولد حضرت فاطمه سلام الله علیها: خانه امام کاظم علیه السلام حال و هوای دیگری داشت. نجمه، همسر آن بزرگواری به امید تولد فرزندش روزشماری می­کرد. شور و شادی در خانه امام موج می­زد. سرانجام انتظار به پایان رسید و خدواند دختری به امام کاظم علیه السلام بخشید. نوزادی نورانی و خوش سیما در خانه با صفای امام، چشم به جهان گشود. حضرت، نام او را فاطمه گذاشت.»
در بخش «پنجره دوستی» به معرفی مجید ملامحمدی نویسنده و شاعر پرداخته است؛ در این بخش می­خوانیم: مجید ملامحمدی در ۱۲ مرداد ماه سال ۱۳۴۷ در شهر قم به دنیا آمد. وی در خانواده اهل کتاب و اخلاق متولد شد؛ پدرش یک روحانی اهل قلم و از مفسران قرآن در حوزه علمیه قم بود و به آیت الله محمد محمد اشتهاردی شهرت داشت.

اولین اثر داستانی جدی­اش در سال ۱۳۶۸ در مجله سلام بچه­ها چاپ شد و اولین شعرش هم در همان سال در مجله کیهان بچه­ها انتشار یافت. از سال ۱۳۷۱ به شکل رسمی همکاری­اش با سلام بچه­ها شروع شد. از سال ۷۲ تا ۷۴ در کلاس قصه­نویسی مرحوم استاد نادر ابراهیمی شرکت کرد.

اولین کتابش به اسم «خواب عجیب استاد» در سال ۱۳۷۲ در حوزه هنری تهران انتشار یافت.

او سالها عضو تحریریه مجله­های سلام بچه­ها، پوپک و مسؤول شعر مجله ملیکا بوده و از مهرماه سال ۹۱ سردبیر مجله پوپک است. از این نویسنده و شاعر بیش از نود جلد در زمینه­های داستان، شعر و .. چاپ شده است.

برخی از کتابهای وی عبارتند از: باغ سبز شاپرک­ها، خوابی پر از شکوفه و شاپرک، قصه­های خیلی قشنگ، گنجشک و مرد خدا، فرهنگ نامه نماز.

داستانهای «معلمی مهربان»، «آقا معلم یا دوست»، «بهترین عیدی»، «مدال لبخند» و «قشنگ می­خوانی» شش داستان از شهید محمد رجایی است که در بخش «مدالی از لبخند داشت!» مطالعه می کنیم.

در داستان مدال لبخند می­خوانیم: می­خواستند معلم نمونه را انتخاب کنند و به او مدال بدهند یکی از دوستانش نزد او آمد و گفت: «می­خواهم تو را معرفی کنم.» آقای رجایی به دوستش نگاه کرد و گفت: «نه! من به این مدال نیازی ندارم و راضی نیستم مرا معرفی کنی. اگر دانش­آموزی مسأله­ای را از من پرسید و آن را یاد بگیرد، او به من لبخند می­زند و این (لبخند)، مدال من است.» مرد با تعجب به آقای رجایی نگاه کرد.

هشتاد و یکمین شماره ملیکا ویژه شهریورماه سال ۱۳۹۲در ۴۸ صفحه و با قیمت دو هزار و نهصد تومان از سوی مؤسسه آینده روشن چاپ و روانه بازار نشر شده است 

پایان پیام/130