داخلی     گفتگو     انديشه
نوروز پورمند:
عدالت در داوری، مهم ترین مساله جشنواره آینده روشن باشد
  نوروز پورمند، داوری را مسئله مهمی در همه جشنواره ها دانست و گفت: برای آن که در این زمینه، جشنواره آینده روشن، با مشکلی رو به رو نشود، باید به مساله عدالت در داوری توجه کند.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۱۹
کد مطلب : 39997
عدالت در داوری، مهم ترین مساله جشنواره آینده روشن باشد
 نوروز پورمند در گفت و گو با آینده روشن، در پاسخ به این پرسش که چه آسیب هایی جشنواره های دینی را تهدید می کند، گفت: به طور کلی نه فقط جشنواره های مربوط به موضوع مهدویت، بلکه هر جشنواره دینی دیگری که در کشور ما برگزار می شود، تحت الشعاع مسایل ظاهری قرار می گیرند.

وی افزود: نباید بگذاریم صرفا جشنواره ها با هدف برگزاری جشنواره ترتیب داده شوند. البته طبیعی است که هر جشنواره ای هدفی خاص را دنبال می کند و در جشنواره های مهدویت نیز تبیین و تبلیغ فلسفه و علت انتظار مد نظر برگزار کنندگان است.

وی با اشاره به این که در برخی جشنواره های مهدوی، روح انتظار غایب است، گفت: حتی مشکلات و مسایلی از قبیل اسراف و بی عدالتی و خودنمایی و تکبر که قرار است منجی بشریت برای نابود سازی آن ها ظهور کند، در جشنواره ها خودنمایی می کند که برای این مورد باید برگزارکنندگان جشنواره ها بیشتر بکوشند.

وی در پاسخ به این پرسش که برای آن که جشنواره های مهدوی بتوانند استعدادها را کشف کنند و آن را به جامعه ادبی و هنری و فرهنگی معرفی کنند، چه کارهایی باید انجام بدهند، گفت: در گام اول شناسایی استعداد مهم است و در گام بعد باید این استعداد را به بپرورانند تا در یک یا چند عرصه خودش را نشان دهد و بتواند به جریانی تبدیل شود.

نوروز پورمند یاد آور شد: امروزه با توجه به این که در تبیین هر موضوع و مساله ای، هنر و شیوه های فرهنگی و ادبی، نخستین حرف را می زنند و تعیین کننده هستند، در موضوع مهدویت و انتظار نیز به عرصه رساندن و رشد دادن ادبا و شعرا و برنامه سازان تلویزیونی و فیلم سازان و اصحاب رسانه که موضوع اصلی آنها انتظار منجی باشد، مهم و کلیدی است.

وی افزود: برای اینکه هر جشنواره مهدویی در این زمینه موفق و کارساز باشد، باید واقعا برگزاری جشنواره از کف مجامع علمی و ادبی جامعه شکل بگیرد و صرفا به مراکز رسمی و دولتی و معرفی مجدد مشاهیر و ادبا و شعرای شناخته شده، محدود نباشد. باید جشنواره ها ادبا و شعرای جوانی را که آثار آن ها در مقابل آثار مشاهیر ضعیف است، در اولویت قرار بدهند تا این نسل خودش را بیابد و بتواند به مرور زمان اثر بهتری بیافریند.

وی تشکیل بانک اطلاعات هنرمندان مهدوی و بانک آثار مهدوی در این زمینه را مهم ارزیابی کرد و تصریح کرد: امیدوارم که این بانک اطلاعات به نحوی تشکیل شود که مراجعه به آن و استفاده از منابعش برای همگان به آسانی امکان پذیر باشد.

وی داوری را مسئله مهمی در همه جشنواره ها دانست و گفت: برای آن که در این زمینه جشنواره آینده روشن، با مشکلی رو به رو نشود، باید به مساله عدالت در داوری توجه شود.

پورمند افزود: در موضوع مهدویت و مساله انتظار، داور باید این را نیز در نظر بگیرد که هر اثر هنری و ادبی ای در این خصوص، چه تاثیری بر جامعه می گذارد یا می تواند بگذارد و اگر داوران اشراف و عدالت داشته، و ارتباط تنگاتنگ با جامعه داشته باشند، درک این تاثیر برایشان آسان تر خواهد بود.

تهیه کننده مجموعه برنامه دیالوگ، مولفه های اعتقادی در برگزاری مناسب جشنواره، در حوزه مهدویت را مهم خواند و گفت: وجود این احساس که مهدی موعود در زمانه خود ما ظهور خواهد کرد و ما نیز از سربازان مهدی موعود در برقراری عدالت و مبارزه با ظلم و فساد خواهیم بود و با تمام وجود و توان برای استقبال و اطاعت از مهدی موعود آمادگی داریم، باید بر فکر و اندیشه و عمل برگزار کنندگان و شرکت کنندگان جشنواره حاکم باشد.

وی تصریح کرد: در بخش اجرایی و ظاهر جشنواره، پرهیز از حاکم شدن زرق و برق های مادی و اسراف، از ضرورت های برگزاری درست جشنواره هاست.

وی یکی از مشکلات جشنواره ها را رها کردن شرکت کنندگان دانست و گفت: طبیعتا این انتظار وجود دارد که برگزاری هر جشنواره ای، شروعی برای یک دوره جدید در فعالیت های موضوع آن جشنواره باشد، اما این که برگزارکنندگان جشنواره ها یک ساز و کار و تشکیلات و سازمان خاص برای حمایت از هنرمندان نو پا دایر کنند، موضوعی است که باید بر اساس نیاز سنجی به آن پرداخته شود.

تهیه کننده برنامه زنده سیاسی کومپاس افزود: به نظر من، حمایت از هنرمندان نو پا، خواه جشنواره برگزار شود و خواه برگزار نشود، باید وجهه همت سازمان های مربوطه باشد. البته هنرمندانی که در جشنواره ها، کشف و شناسایی می شوند، انتظار و توقع بیشتری برای کسب حمایت از برگزارکنندگان جشنواره و دولت و جامعه دارند و در صورتی که این حمایت مشاهده نشود، ممکن است دلسردی و سرخوردگی پیش بیاید که بسیار زیان بار خواهد بود.

وی گفت: اگر پس از برگزاری جشنواره، چنین سرخوردگی و دلسردیی در هنرمندان جوان پیش بیاید، همان بهتر که جشنواره برگزار نشود. بنابراین باید به نتایج عملی و واقعی جشنواره توجه واقعی بشود. 

نوروز پورمند، دانشجوی رشته الکترونیک در موسسه آموزش مهرگان تهران است که در سال ۲۳ اردیبهشت ۱۳۵۷ به دنیا آمده است. وی در حرفه هایی چون تهیه کننده، کارگردانی، ترجمه، سردبیری خبر، دوبلری و دبیری خبر فعالیت داشته است. 

پورمند، تهیه کننده برنامه زنده سیاسی کومپاس از سیمای آذری شبکه جهانی سحر، مجموعه برنامه دیالوگ از سیمای آذری شبکه جهانی سحر، ویژه برنامه های محرم از سیمای آذری شبکه جهانی سحر و ویژه برنامه های زنده کربلای معلی و مشهد مقدس بوده است. 

انتهای پیام/ن/15