نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » خبر » انديشه

کارشناس مهدویت مطرح کرد:

غدیر نشان داد مدیریت جهان باید به دست یک انسان‌شناس و هستی‌شناس باشد

۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۹:۴۲

حجت الاسلام والمسلمین احمدی کچایی با بیان این‌که جانشین پیامبر در روز غدیر کسی است که باید به عالم غیب، انسان و جهان آگاهی کامل داشته باشد، خاطرنشان کرد: ضرورت مهدویت نیز با همین بیان قابل تحلیل است. چنین افرادی می‌توانند سیر هدایت بشر را بر عهده بگیرند. کسی که در این موقعیت و جایگاه نیست، اساسا توانایی اداره امور عالم را ندارد؛ هرچند خوب‌ترین انسان‌ها هم باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن، حجت‌الاسلام والمسلین احمدیِ کچایی در گفت‌وگو با خبرنگار آینده روشن درباره چرایی تأکید و امرِ خداوند به رسولش برای معرفیِ جانشینی برای خود، گفت: به نظر می‌رسد عمده‌ترین مسأله این است که سیر هدایتِ بشر و شناخت‌شناسی نسبت به خداوند متعال باید توسط معصومان بعد از پیامبر دنبال شود.

وی افزود: کسانی که از «عالم ماوراء»، «انسان» و «جهان» شناخت صحیح و کاملی نداشته باشند، نمی‌توانند جانشین پیامبر شوند؛ خداوند متعال به پیامبر امر می‌کند شخصی را جانشین خود قرار ‌دهد که از عالم ماوراء خبر دارد و جهان هستی و انسان را به خوبی می‌شناسد؛ چنین شخصی باید جانشین پیغمبر باشد تا سیر هدایت بشر ادامه پیدا کند.

این کارشناس مهدویت با تأکید بر این‌که ضرورت مهدویت نیز با همین بیان قابل تحلیل است، خاطرنشان کرد: به همین خاطر شیعه اصرار دارد باید شخصی از جنس رسول خدا بر مسند مدیریت و هدایت بشریت قرار بگیرد؛ کسی که هم عالمِ به عالَم غیب باشد و هم عالِم به انسان و جهان.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی کچایی اظهار داشت: وقتی نهج البلاغه را مطالعه می‌کنیم، فرمایش خداوند متعال که فرمودند الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی را بیشتر می‌فهمیم. حضرت علی(ع) درباره انسان، آخرت، دنیا، زهد، جامعه‌شناسی و... به بهترین وجه و جامع‌ترین بیان صحبت می‌کنند. این نشان می‌دهد این شخص به عالم ملکوت ارتباط دارد که این‌گونه سخن می‌گویند.

وی با بیان این‌که چنین افرادی می‌توانند سیر هدایت بشر را بر عهده بگیرند، ابراز داشت: کسی که در این موقعیت و جایگاه نیست، اساسا توانایی اداره امور عالم را ندارد؛ هرچند خوب‌ترین انسان‌ها هم باشد.

این کارشناس مهدویت با اشاره به این‌که اگر به غیر از راه جانشینان پیامبر برویم، قطعا به خطا رفته‌ایم، گفت: از جهت حکم اولی، حکومت، از آنِ امام عصر است که به عالم ماوراء و دنیا و انسان آگاهی کامل دارد؛ در دوره غیبت نیز به فرموده امام زمان، باید از نائبان ایشان به عنوان متولیان امر اطاعت کرد.