داخلی     خبر     ::پژوهشکده مهدویت::
عضو هیأت علمی آینده روشن؛
هدف متعالی عزاداری امام‌شناسی است
  استادیار جامعه المصطفی با اشاره به اهمیت برگزاری مراسم عزاداری امام حسین(ع)، گفت: عزاداری سیدالشهدا راهی است که انسان معارف دینی‌اش را افزایش دهد، بصیرت بیشتر کسب کند و در واقع هدف متعالی آن این است که امام‌شناس شود.
گزارشگر : سید مجتبی رفیعی اردکانی
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۶
کد مطلب : 65682
هدف متعالی عزاداری امام‌شناسی است
به گزارش پایگاه خبری آینده روشن، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدعلی هاشمی، عضو هیأت علمی مؤسسه آینده روشن در جمع پژوهشگران این مؤسسه به مناسبت فرارسیدن ایام محرم‌الحرام، گفت: عزاداری سیدالشهدا(ع) هم طریقیت دارد و هم موضوعیت.

وی افزود: این‌که عزاداری سیدالشهدا طرقیت دارد یعنی راهی است که انسان معارف دینی‌اش را افزایش دهد، بصیرت بیشتر کسب کند و در واقع هدف متعالی آن این است که امام‌شناس شود. در ایام ماه محرم تلاش کنیم وظیفه و تکلیف خودمان را بشناسیم تا در صحنه امتحانات زندگی، بتوانیم سرافراز بیرون بیاییم.

این پژوهشگر با اشاره به روایات متعدد درباره اهمیت برگزاری جلسات مذهبی، اظهار داشت: در روایتی حضرت می‌پرسد آیا شما دور هم می‌نشینید و با هم صحبت می‌کنید؟ حضرت وقتی پاسخ مثبت شنیدند، ضمن ابراز رضایت، فرمودند من خیلی این جلسات را دوست دارم؛ بعد حضرت فرمودند این جلسات باعث می‌شود که امر ما احیا بشود و رحمت خداوند بر کسی که معارف، ولایت و امامت ما را زنده بدارد.

وی ابراز داشت: در ایام محرم برای احیای امر اهل‌بیت(ع) مراسم برگزار می‌شود و شرکت در این جلسات، محبوب اهل بیت(ع) است و نباید از شرکت در این جلسات غفلت کنیم تا بتوانیم بهره کافی ببریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر هاشمی، اظهار داشت: گریه‌کردن برای مصایب سیدالشهدا(ع) نیز موضوعیت دارد؛ امام رضا(ع) در روایتی می‌فرمایند: انّ یوم‌الحسین اقرح جفوننا؛ یعنی عزاداری و اشک برای امام حسین(ع) پلک‌های ما را زخم کرده است.

وی با بیان این‌که در روایات، فضیلت‌هایی خیلی عجیبی برای غصه‌خوردن، مصیبت‌دارشدن و گریه‌کردنِ برای امام‌حسین(ع) ذکر شده است، گفت: این‌ روایات نشان می‌دهد خداوند برای سیدالشهدا(ع)، عزاداری و زیارت ایشان اهمیت ویژه‌ای قائل شده است.

استادیار جامعه‌المصطفی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم از این قافله عقب نمانیم و در ماه محرم که در پیش داریم، بتوانیم بهترین استفاده‌ها را از مجالس عزاداری‌ ببریم.