داخلی     خبر     سیاست
لاریجانی:
هدف آمریکا از تحریم ها سلطه اقتصادی بر کشور است
  رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مکر و افسون امپریالیستی آمریکا در ماجرای کودتای ۲۸ مرداد امروز در مسأله هسته ای و نفوذ منطقه‌ای و قدرت دفاعی ایران نیز مشاهده می‌شود.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۴
کد مطلب : 70389
هدف آمریکا از تحریم ها سلطه اقتصادی بر کشور است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری رسا، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی امروز مجلس و در نطق پیش از دستور، با اشاره به فرارسیدن سالروز کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ اظهار داشت: یکی از مظاهر مکر زمانه، واقعه دردناک کودتای ۲۸ مرداد است که آمریکا و انگلیس تدارک دیده اند و با طراحی دقیق، دولت ملی مصدق را سرنگون کردند و کشور را چند دهه در سلطه مجدد دیکتاتوری وابسته به خود قرار دادند.

وی افزود: نکته عجیب این است که وقتی این اقدام غیر انسانی و تبهکارانه را انجام دادند، با سر و صدای زیاد موضوع مبارزه با مارکسیسم را علم کردند؛ با این ادعا که مصدق با توده ای ها قصد وابستگی ایران به شوروی را داشته است.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این در حالی بود که توده ای ها نیز در این ماجرا، کارنامه ای منفی از خود به جا گذاشتند و در کودتای ۲۸ مرداد طراحی بدکارانه ای صورت گرفت که اختلاف مصدق با آیت الله کاشانی، زمینه ساز انفعال ملت ایران شد. عدم حضور مردم در صحنه و مهمتر از آن، به تعطیلی کشاندن مجلس توسط دوستان مصدق و بعد انحلال آن، فضا را برای کودتا و بازیگری انگلیس و آمریکا فراهم کرد.

لاریجانی تصریح کرد: در خلال اشتباهاتی که از طرف دولت وقت انجام شد و اختلافاتی که در آن شرایط به هیچ وجه مصلحت نبود، دخالت آمریکا و انگلیس صورت گرفت که بسیار پند آموز است. نکته مهمتر تبلیغات دروغین سلطه جهانی بود که چنین اقدامی را جهت جلوگیری از نفوذ شوروی در ایران تبلیغ می‌کردند! حال آنکه اسناد و مدارک و سیر تحولات نشان می دهد مسئله اصلی نفت بود.

وی خاطرنشان کرد: بعد از ملی شدن صنعت نفت ایران در اردیبهشت ۱۳۳۰ و بعد از آن که انگلستان در خرداد ۱۳۳۰ به دیوان لاهه شکایت کرد و توفیق نیافت و بعد به اصطلاح میانجیگری ترومن و حضور مصدق در سازمان ملل، عملاً نفت به کنترل ملت ایران درآمد و انگلیس که بر اکثر کشورهای نفت خیز سلطه پیدا کرده بود، نگران بود که این الگو در سایر کشورها نیز پیگیری شود و چپاول بین المللی آنها خاتمه یابد. لذا تصمیم گرفت ماجرا را در ایران ختم کند که به سایر کشورها سرایت نکند.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طراحی آنان پیچیده بود؛ اختلافات در داخل را ساماندهی کردند و در مجلس هفدهم، مصدق خواهان اختیاراتی به مدت ۶ ماه شد تا زمینه اداره کل کشور در دست او قرار گیرد. در خرداد ۱۳۳۱ مصدق استعفا کرد، به دلیل اینکه مجلس با این پیشنهاد موافقت نکرده بود، آیت الله کاشانی مردم را به قیام دعوت کرد و در ۳۰ تیر ۱۳۳۱ مصدق را به قدرت بازگرداند. آیت الله کاشانی در مرداد ۱۳۳۱ به ریاست مجلس انتخاب شد و نکته جالب اینجاست که آمریکایی ها که ابتدا به عنوان میانجی ظاهر شده بودند، در خرداد ۱۳۳۲ آیزن هاور اعلام کرد که تا مسئله نفت حل نشود، به ایران کمک نخواهیم کرد که به خوبی نشان می دهد طراحی آنها چه بوده است.

لاریجانی تصریح کرد: این ماجرای تلخ که هزینه های زیادی از لحاظ سیاسی، اقتصادی و امنیتی بر ملت ایران تحمیل کرد به دلیل زمینه سازی اختلافات درونی و اشتباهات حکومت در این زمینه بود که فرصت را برای چپاول چند دهه ای نفت ایران و سلطه دیکتاتوری وابسته فراهم کرد اما ظاهر آن را به عنوان جلوگیری از نفوذ شوروی بزک کردند.

وی تأکید کرد: این مکر و افسون امپریالیستی امروز هم به شکل دیگری در مسئله هسته ای و قدرت دفاعی و تأثیرگذاری منطقه ای ایران دیده می شود.

لاریجانی گفت: آمریکایی‌ها در طراحی تحریم اقتصادی، با وقاحت حمایت از آزادی‌ها، حقوق بشر، امنیت جهانی و امنیت منطقه‌ای را می‌سرایند. شما با آن کارنامه سیاه کودتای ۲۸ مرداد و ایجاد دیکتاتوری وابسته با چه رویی از آزادی ملت ایران سخن می‌گویید.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وقتی شما با سلاح‌های خود تروریست‌ها را به جان ملت‌های منطقه انداخته‌اید، ‌ چگونه از امنیت منطقه و جهان حرف می‌زنید؟

لاریجانی ادامه داد: اما باز هم هدف آنها تسلط اقتصادی است و تحریم‌ها این هدف را نشان می‌دهد، تلاش آنها برای ایران هراسی است و تولید نگرانی در سایر کشورها برای چپاول اقتصادی آنان است که متاسفانه به دلیل ضعف فکری و وابستگی این کشورها تا حد زیادی زمینه توفیق این چپاول را فراهم کرده‌اند و دیدید چگونه آمریکا از کشورهای منطقه اخاذی کرد.

وی افزود:‌ آمریکایی‌ها تصور می‌کنند دنیای امروز شبیه به صحنه بی‌خبری گذشته است، امروز رسانه‌ها نوعی توسعه فرهنگی و اطلاع‌رسانی را ایجاد کرده‌اند که با چند مانور احمقانه و مکارانه تفکر جامعه قابل تغییر نیست اما باید هوشیار بود و دچار نسیان تاریخی نشویم و در لابلای سخن پراکنی زیبا، پشت صحنه موذیانه آنها را رصد کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ملت ایران در مقابل این دسائس با دقت مسیر خود را ادامه می‌دهد و با وحدت و همدلی تحت رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ستمگران رخ به رخ خواهد شد و این مجاهدت اصیلی است که خداوند وعده پیروزی آن را داده است.