داخلی     خبر     بین الملل
مسعود بارزانی: دوره ریاستم دیگر تمدید نمی‌شود
  رئیس منطقه کردستان عراق در نامه‌ای به پارلمان منطقه کردستان، اعلام کرد که دوره ریاست وی دیگر تمدید نخواهد شد.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۰
کد مطلب : 67310
مسعود بارزانی: دوره ریاستم دیگر تمدید نمی‌شود
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس منطقه کردستان عراق اعلام کرد که از ریاست منطقه کردستان کناره گیری می‌کند و این مدت دیگر تمدید نمی‌شود.

به نوشته شبکه کردی رودآو، مسعود بارزانی در نامه‌ای که به پارلمان منطقه کردستان نوشته است، اعلام کرد که ترجیح می‌دهد از منصب ریاست این منطقه کناره گیری کرده و این دوره دوباره تمدید نشود.

بارزانی که این نامه را دیروز شنبه به جعفر ایمنکی، معاون پارلمان کردستان عراق ارسال کرده بود تا در جلسه‌ای امروز یکشنبه قرائت شود، گفته است «از این به بعد یک پیشمرگه باقی خواهد ماند».

پارلمان کردستان جلسه خود را ساعت یک و نیم به وقت محلی شروع کرد ولی اعتراض نمایندگان مخالف، مانع از قرائت نامه بارزانی شد.

منابع کردی می‌گویند، نمایندگان وابسته به حزب اتحاد دموکراتیک کردستان (به ریاست بارزانی) به «رابون معروف»، نماینده فراکسیون گوران (التغییر) که از بی‌کفایتی بارزانی انتقاد کرده بود، حمله ور شده و وی را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

ایمنکی، معاون رئیس پارلمان کردستان بعد از درگیری‌ها بین نمایندگان به دلیل مواضع نمایندگان احزاب مخالف از جمله گوران، نمایندگان فراکسیون این حزب را از صحن پارلمان طرد کرده و یک ساعت مهلت داده در خصوص پیام بارزانی موضع مشخصی اتخاذ کنند.

آیدین معروف، نماینده ترکمن‌های عراق در پارلمان کردستان در خصوص نامه بارزانی گفت که بند دوم این نامه مربوط به توزیع اختیارات‌های ریاست منطقه در بین 3 قوه مقننه، مجریه و قضائیه است.

وی همچنین گفت که بارزانی در این نامه از پارلمان خواسته نیرویهای پیشمرگه زیر نظر وزارتخانه پیشمرگه باقی بماند و شورای امنیت کردستان نیز زیر نظر شورای وزیران منقطه قرار بگیرد.

معروف افزود، فراکسیون گوران با طرح توزیع صلاحیت ریاست منطقه کردستان که از سوی 48 نماینده ارائه شده بود، مخالفت کرده است؛ چرا که در جریان این طرح قرار نگرفته است و به دنبال آن، درگیری‌ها بین نمایندگان حزب اتحاد دموکراتیک و گوران شروع شده است.

بارزانی از سال 2005 تاکنون ریاست منطقه کردستان عراق را بر عهده دارد. وی نخستین بار در سال 2005 از طریق پارلمان منطقه کردستان و دومین بار در سال 2009 از طریق آراء مردمی به سمت ریاست این منطقه برگزیده شد.

دوره ریاست بارزانی باید در تابستان 2013 پایان می‌یافت، اما نمایندگان اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان در نشست پارلمان این منطقه در ژوئن 2013 با تصویب ماده‌ قانونی شماره‌ 19 توافق کردند که انتخابات ریاست منطقه و همه‌پرسی قانون اساسی برای دو سال به تعویق بیافتد. در عین حال مقرر شد تمدید ریاست منطقه کردستان به دو سال محدود شود و قابل تمدید دوباره نباشد.