داخلی     خبر     بین الملل
شکایت قطر از کشورهای محاصره‌کننده/ضرب‌الاجل ۶۰ روزه دوحه برای فیصله اختلافات
  گزارش‌ها حاکی است قطر یک پرونده شکایت گسترده علیه کشورهای عربستان، بحرین و امارات در سازمان تجارت جهانی گشوده است.
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۸
کد مطلب : 66960
شکایت قطر از کشورهای محاصره‌کننده/ضرب‌الاجل ۶۰ روزه دوحه برای فیصله اختلافات
به گزارش \ایگاه اطلاع رسانی آینده روشن ، گزارش‌ها حاکی است قطر یک پرونده شکایت گسترده علیه کشورهای عربستان، بحرین و امارات در سازمان تجارت جهانی گشوده است.

«علی الولید الثانی»، نماینده قطر در سازمان تجارت جهانی این خبر را در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرده است.

به نوشته رویترز، شکایت قطر به معنی درخواست رسمی رایزنی با کشورهای تحریم‌کننده است. بر همین اساس، کشورهای تحریم‌کننده قطر حداکثر ۶۰ روز فرصت خواهند داشت یا موضوع را فیصله دهند و یا با دعوی قضایی در سازمان تجارت جهانی و مواجهه با تحریم‌های تجاری احتمالی مواجه شوند.

الثانی گفت: «درخواست رایزنی برای بحث درباره قانونی بودن این اقدامات و یافتن راهی برای وادار کردن آنها به پایبندی به تعهداتشان است.»

«ما همیشه خواستار گفت‌وگو و مذاکره بوده‌ایم و این بخشی از راهبرد ما برای گفت‌وگو با اعضای دخیل و کسب اطلاعات بیشتر درباره این اقدامات، قانونی بودن آنها و یافتن راهی برای حل مناقشات است.»

کشورهای محاصره‌کننده قبلا به سازمان تجارت جهانی گفته‌اند از یکی از بندهای استثنائات مربوط به امنیت ملی برای توجیه اقدامات خودشان استفاده خواهند کرد.

به نوشته رویترز، شکایت‌های مطرح شده علیه عربستان سعودی در هشت صفحه و علیه بحرین در ۸ صفحه تنظیم شده است.

در متن شکایتنامه که به دولت‌های هر سه کشور ارسال شده، قطر ضمن انتقاد از «تدابیر قهری» کشورهای محاصره‌کننده برای منزوی کردن دوحه از لحاظ اقتصادی، تصریح کرده که اقدام این کشورها به منزله محروم‌سازی قطر از حقوق خود در زمینه تجارت کالا، خدمات و مالکیت معنوی است.

در این شکایت‌نامه اشاره‌ای به رقم خسارت قطر از تحریم‌های تجاری نشده و «الثانی» از اظهارنظر درباره رقم خسارت مورد مطالبه کشورش در صورت پیشرفت پرونده تا مراحل اقامه دعوی خودداری کرده است.

الثانی گفت: «ما کماکان امیدواریم که رایزنی‌ها بتوانند در فیصله دادن به این موضوع مثمر ثمر باشند.»

با آنکه مصر هم جزو کشورهای محاصره‌کننده قطر است این شکایت‌نامه مصر را شامل نمی‌شود. الثانی از توضیح درباره دلایل عدم شکایت از مصر توضیح نداد.