داخلی     خبر     سیاست
میرزاده در نطق میان‌دستور:
علت عدم حل مشکلات مسئولانی هستند که اسناد بالادستی را کاغذپاره می‌دانند
  نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی گفت: علت عدم حل بسیاری از مشکلات مسئولانی هستند که اسناد بالادستی را کاغذپاره می‌دانند، همان افرادی که پست خود را نه با شایستگی بلکه با لابی‌گری و برخلاف ضوابط به دست آورده‌اند.
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۳
کد مطلب : 72018
علت عدم حل مشکلات مسئولانی هستند که اسناد بالادستی را کاغذپاره می‌دانند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس، سید حمایت میرزاده در نطق میان‌دستور خود در نشست علنی امروز مجلس (سه‌شنبه ۱۰ مهر ۹۷) گفت: بر اساس گزارش معاونت نظارت مجلس و مروری بر عملکرد مجالس گذشته نشان می‌دهد همواره از ظرفیت‌های مجلس بیشتر برای قانون‌گذاری استفاده شده و ما شاهد مغفول ماندن نقش نظارت هستیم که نتیجه آن عدم تصویب آیین‌نامه‌های اجرایی، عدم اجرای قوانین و بی‌اعتنایی به آنها هستیم.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس دهم تاکنون ۱۲۴ فقره قانون مصوب کرده که ۲۲ فقره آنها نیازمند تهیه ۱۶۴ آیین‌نامه اجرایی یا سایر مقررات با مرجع تصویب دولت بوده است که تاکنون ۴۹ آیین‌نامه اجرایی تصویب شده و درباره ۱۱۵ مورد هنوز به تصویب نرسیده که مهلت قانونی ۱۰۷ مورد آنها گذشته است.

وی افزود: هفده مورد قانون به علت عدم تصویب تمام یا بخشی از مقررات و آیین‌نامه‌های اجرایی آنها اجرا نشده و یا ناقص اجرا شده است که مهم‌ترین آنها قانون احکام دائمی برنامه توسعه، قانون برنامه ششم و قانون بودجه است که به عنوان نمونه برای قانون احکام دائمی از ۲۷ آیین‌نامه هنوز ۲۲ مورد قانون برنامه از ۵۸ آیین‌نامه هنوز ۴۸ مورد و از قانون بودجه از ۲۲ آیین‌نامه هنوز ۶ مورد و درباره سایر قوانین از ۵۷ آیین‌نامه هنوز ۳۱ مورد در دولت مصوب نشده و مهلت آن گذشته است.

میرزاده خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد علت عدم حل بسیاری از مشکلات علی‌رغم وجود قوانین مترقی مسئولان و افرادی هستند که در بدنه دولت اسناد بالادستی را کاغذپاره‌ای بیش نمی‌دانند. همان افرادی که پست خود را نه با شایستگی بلکه با لابی‌گری و برخلاف ضوابط به دست آورده‌اند و این افراد نمی‌توانند مجری خوبی برای قوانین باشند.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: قانون شکن نمی‌توان مجری قانون باشد، قوانین و مقررات برای چنین افرادی کاغذپاره‌ای بیش نیست؛ چراکه اگر کاغذپاره نبود، چنین افرادی حتی نمی‌توانستند استخدام شوند چه برسد به انتصاب در پست‌های کلیدی کشور. همین افراد هستند که قدرت خود را در تمرکز می‌دانند و مانع تفویض اختیار می‌شوند به طوری که حتی زیر‌مجموعه استانی و شهرستانی گاهی برای آب خوردن هم باید از چنین مدیران تمرکزگرا اجازه بگیرند.

وی افزود: چنین مدیرانی هستند که سلیقه‌ها و بافت‌های ذهنی بی‌حاصل خود را به جای یافته‌های علمی و مقررات حاکم بر دستگاه‌های اجرایی کردند و منافع شخصی و سازمانی را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند.

میرزاده در پایان خاطرنشان کرد: امروز وقت آن است که مدتی آتش‌بس وضع قوانین را اعلام کنیم و با ایفای نقش نظارتی خود در بحران اقتصادی فعلی که مهار آن اولویت اول ماست، به جای وقت گذاشتن برای مسائل جزئی و مسابقه برای اخذ دستورات موردی، برای رفع تبعیض و توزیع عادلانه امکانات موجود با توجه ویژه به مراکز تولید و پایگاه‌های واقعی اقتصاد مقاومتی در مراکز کارآفرینی در روستاها و... طراحی دراندازیم.