داخلی     خبر     بین الملل
ظریف: اعمال فشار و تحریم برای حل مشکلات پاسخگو نیست
  وزیر خارجه ایران اعمال فشار و تحریم را برای حل مشکلات پاسخگو ندانست و از همسایگان خواست که مشکلات خود را دوستانه و از طریق گفتگو حل کنند.
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۷
کد مطلب : 66682
ظریف: اعمال فشار و تحریم برای حل مشکلات پاسخگو نیست
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (سه شنبه) در پنل اول اسلو فروم طی سخنانی اظهار داشت: هیچگونه راهی برای حل مشکلات از طریق اعمال فشار و تحریم دیگر کشورها وجود ندارد و تنها راه گفتگو و حل اختلافات به شیوه دوستانه و مسالمت آمیز است و راهکار حاصل جمع صفر جوابگو نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: از همسایگان خود درخواست می کنیم که مشکلات خود را از طریق گفتگو و در عین حال دوستانه حل کنند. فشار، تحریک کردن دیگران و تهدید هیچگاه منجر به نتیجه نشده و کاری را از پیش نخواهد برد.

وزیر خارجه ایران همچنین تاکید کرد که تمامی کشورها می بایست در مذاکره و همکاریهای منطقه ای دخیل شوند.

در این نشست جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا نیز در سخنانی گفت: ما در حال حاضر در دنیای پیچیده ای قرار داشته و همه مسئولیت داریم که برای ایجاد صلح در جهان تلاش کنیم.

وی افزود: وظیفه مهم ما این است که چگونه کشورها را مجاب به حفظ صلح در جهان کنیم و چنانچه همه کشورها در مسیر صحیح حرکت کنند، می توان به نتیجه رسید.

در ادامه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم اظهار داشت: راه حل سیاسی نیازمند مصالحه است و راهکار مناقشه، منجر به نتیجه ای مشخص نخواهد شد و باید با هر گونه راه حلهای مناقشه زا در اختلافات سیاسی مقابله کرد. وی در بخش دیگری از سخنان خود نیز گفت: اروپا برجام را اجراء خواهد کرد.

وی همچنین خواستار استفاده از ظرفیت مسلمانان در آسیا و آفریقا برای ایجاد توازن و پیشبرد صلح در مناطق بحرانی جهان شد.

رتنو مرسودی وزیر امور خارجه اندونزی هم طی سخنانی گفت: ما در منطقه آسه آن با چالشها و مشکلات مختلفی روبرو هستیم. اندونزی نیز با تهدیدات تروریستی مواجه است.

وی افزود: اسلام با دموکراسی می تواند سازگاری داشته باشد و این موضوعی است که ما در اندونزی آن را ایجاد کرده ایم.

وزیر خارجه اندونزی خاطرنشان کرد: هیچگاه نباید از ابزار زور و قدرت در اختلافات سیاسی استفاده کرد و می بایست به قوانین و اصول حقوقی بین الملل احترام گذاشت. علیرغم وجود اختلاف و تنش در بین کشورها ولی با این وجود صلح دست یافتنی است.