داخلی     گفتگو    
در گفتگوی اینترنتی با مدیر سایت پدر مهربان تاکید شد:
شیعه باید به ابزار فناوری اطلاعات مجهز شود
  مهدویت به عنوان تفکر برتر برای تمامی عرصه های فعالیت بشری از جمله در حیطه فن آوری اطلاعات راه گشا بوده و به آن جهت و سمت و سوی الهی می بخشد تا جایی که این اطلاعات و فن آوری ، در زمینه تشکیل دولت کریمه حضرت مهدی (ع) مورد بهره برداری قرار بگیرد .
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۸۶ ساعت ۱۳:۵۸
کد مطلب : 13459
شیعه باید به ابزار فناوری اطلاعات مجهز شود
به گزارش آینده روشن، مدیر سایت پدر مهربان در گفتگوی اینترنتی با ما درباره اهداف راه اندازی این سایت مهدوی و برنامه آن و نیز اعتقاداتش برای استفاده از ابزارهای رسانه ای جدید در جهت گسترش فرهنگ مهدویت گفت.

۱- لطفا هدف خود را از راه اندازی وبسایت پدر مهربان توضیح دهید
هدف : انجام وظیفه ! ، از یاد نمی بریم که پیامبر خدا (ص) در میثاقگاه غدیرخم ضمن خطبه ی مفصل خود پیروی و تمسک از ولایت ائمه اطهار (ع) را شرط رستگاری و هدایت اعلان نموده و تصریح کردند که : بالاترین امر به معروف و نهی از منکر آن است که سخن مرا بفهمید و آ‌ن را به کسانی که حاضر نیستند برسانید ... و بر همه شیعیان تکلیف فرمودند که « فلیبلغ الحاضر الغالب و الوالد الولد الی یوم القیامة » . و امروز پرچم ولایت بر دوش آخرین پرچم دار هدایت ، حضرت حجة ابن الحسن المهدی (عج) می باشد، پس نشر فرهنگ مهدویت و تحکیم پیوند و ارتباط مردم بویژه نسل جوان با مقتدای خود ، تکلیف شرعی هر فرد شیعه می باشد و ما نیز در پی ایفای عهد و پیمان و عمل به بیعت با پیامبر (ص) نیز سهم کوچکی را در خدمت به مولایمان بر عهده گرفته ایم و با بیان ساده و با دیدگاه تذکری مطالبی را که در سطح عموم قابل استفاده باشد را ارائه می نمائیم.

۲- استفاده از تکنولوژی و ابزارهای جدید در گسترش فرهنگ اسلامی چه نقشی می تواند داشته باشد؟
علی (ع) فرموده اند داناترین مردم به مقتضیات زمان کسی است که از تحولات آن دچار شگفتی نشود و خویشتن را نبازد . (حدیث تربیت ص ۱۰۴) بدون شک یکی از مصادیق تحولات زمان ، پیشرفت های صنعتی و ابزاری آن می باشد و دین اسلام به عنوان یک مکتب مترقی طرفدار و مشوق علوم و دانش های مختلف و حتی بنابر شهادت مورخین شهیر جهان از جمله ویل دورانت ، بنیانگذار و آغازگر تحولات علمی نوین بوده است و پیروان خویش را فرمان می دهد که از همه این امکانات در جهت گسترش اعتقادات حقّه ی خود استفاده نمایند ، بنابراین شیعه موظف است که در فراگرفتن علوم و ابزارهای ارتباط روز ، همّت گماشته و این دانش را در جهت نشر فرهنگ اسلام ، با تمام ظرفیت به کار گیرد .

۳- برنامه های شما برای گسترش فرهنگ مهدویت دراین سایت چیست ؟
امام صادق (ع) فرموده اند : از ما بگیر و مانند ما باش . لذا روش تبلیغ دینی را باید از خود دین دریافت نمود و آنگونه عمل کرد که معصومین (ع) به عنوان تبلیغ دینی انجام میداده اند . لذا ما نیز با تأسی به آن بزرگواران ضمن مطالعه و تحقیق در زمینه روانشناسی نسل جوان ، فرهنگ مهدویت را بدون هر گونه تفسیر به رأی و دخل و تصرف به نحوی که با روحیات و سلیقه های این قشر حساس جامعه هماهنگ باشد ارائه می دهیم .
با توجه به اینکه در اجتماع امروز دیدگاه های متفاوت و گاه متضادی در زمینه ی مهدویت وجود دارد: عده ای مهدویت را صرفا یک ایده و انگیزه درونی تلقی نموده و آن را تبلور یافته از آرزوی بشر برای آینده ای سعادتمندانه به حساب می آورند و از نظر گروهی دیگر، مهدی عبارت است از منجی و موعودی که در آخر الزمان تولد می یابد و امروز وجود نداشته و نقشی در زندگی مردم نمی تواند داشته باشد و یا عده ای دیگر معتقدند که مهدی در عالمی دیگر است و در موقع ظهورش به اینجا خواهد آمد و یا... لیکن ما با ایمان و اعتقاد به اینکه مهدی(ع) وجودی حقیقی داشته و او آخرین یادگار سلسله ی امامت و ولایت می باشد و در میان ما زندگی می کند و پا به روی فرش های ما می گذارد، در بازارهای ما گذر می کند، اعمال ما را مشاهده می کند و از نیکی های ما مسرور و از بدی های ما ناخرسند می گردد و با الهام از این آیه ی شریفه یا ایها الذین آمنوا اصبروا و صابروا و رابطوا(آل عمران/۹۸) و توصیه ای که امام باقر(ع) در توضیح این آیه نموده اند که صبر کنید بر ادای فرائض و با دشمنانتان پایداری کنید و با امامتان(که انتظارش را می کشید) مرابطه نمائید(سیمای مهدی در قرآن ، ص۹۸)، نسل جوان را به ایجاد و تحکیم رابطه ی معنوی با آن امام بزرگوار و پدر مهربان تشویق می نمائیم و از آنجایی که دنیای امروز تنها به تجربیات و یافته های شخصی خود اعتماد و یقین دارد، همگان را توصیه می کنیم تا شیوه ی عملی تمسک و توسل و برقراری ارتباط معنوی با این وجود مقدس (عج) را آزموده و از نتایج شیرین این پیوند بهره مند گردند چراکه با وجود این راهکار تجربی و عملی ما برای گسترش فرهنگ مهدویت کمتر نیاز به استدلال و اثبات علمی و منطقی داشته باشیم.

۴- در مبارزه رسانه ای در برابر تهاجم های غرب تا چه اندازه توانسته ایم پیروز باشیم ؟
استکبار جهانی به عظمت نقش تشیع به ویژه فرهنگ مهدویت در برچیدن بنیان ظلم و ستم به خوبی پی برده و امروزه تشیع و مهدویت را بزرگترین دشمن خود می شناسد ، لذا از تمامی امکانات خود از جمله تهاجم فرهنگی بوسیله اینترنت ، برای محو این مکتب زندگی بخش ، بهره می جوید و در مقابل این حجم عظیم تهاجم دشمن ، ما با توان اندک به مقابله شتافته ایم با این وصف اعتقاد کامل داریم که پشتیبان ما ، در این مسیر پرمخاطره خداوند و ولی او حضرت مهدی (ع) بوده اند و قطعا میزان موفقیت ما نیز بستگی به عنایت و توفیق الهی ، داشته است .

۵- جایگاه مهدویت در تفکرات امروزی چگونه ارزیابی می کنید ؟
در عظمت و اهمیت این جایگاه همین بس که دشمنانش آن را در صدر لیست مبارزه خود قرار داده و بیشترین نیرو و تجهیزات علمی و عملی خود را در جهت مبارزه با آن بکار گرفته اند .با این وصف جدای از دشمنان، مهدویت در میان صاحبان فکر و اندیشه و مردم آزاد اندیش جهان از جایگاه والایی برخوردار می باشد چرا که این باور زندگی بخش ؛
اولا : با سرشت و فطرت آدمیان هماهنگی و پیوندی دیرینه دارد . باطنهای پاک ، در حسرت منجیی است که جهان را از نظر ظلم و جور، رهانیده و عدالت و امنیت را به بشریت هدیه نماید .
ثانیا : ظهوره منجی موعود ، اعتقاد مشترک همه ادیان الهی و حتی مذاهب غیرالهی و مکتبهای فکری نوین می باشد .
و این مختصات به فرهنگ مهدویت ، این امکان را بخشید ، که به عنوان محور اتحاد فکری و معنوی بخش عظیمی از انسان ها ،‌ مطرح گردد .

۶- چگونه از اینترنت در زمینه گسترش مهدویت سود ببریم ؟
اینترنت ابزاری کارآمد در جهان امروز می باشند که بخوبی می توانند ما را در اجرای اهداف مقدس خود پشتیبانی نمایند ، به شرط آنکه ما اینترنت و دانش فنی آن و گستره توانایی های آن را به میزان کامل بشناسیم ؛ و از همه زوایا و ریزکاریهای آن مطلع باشیم . لذا باید در برنامه ریزیهای آموزشی خود برای نسل جوان جایگاه ويژه ای را به آموزش این فناوری اختصاص داده و آن را با درجات بالاتری تخصصی آموزش دهیم .

۷- جایگاه سایت و وبلاگ های مهدویت در میان سایت ها چیست ؟
اگر چه زحماتی که تا به امروز در زمینه ارائه سایت مهدویت از سوی افراد و یا سازمان ها کشیده شده ، قابل تقدیر بوده و بويژه نقش نهادهایی مانند مجله انتظار نوجوان در معرفی و آموزش این رسانه پرقدرت ، تحسین برانگیز می باشد ، لیکن همه اینها تنها سهم کوچکی از میدان وسیع جهانی است و جای مکتب تشیع و فرهنگ مهدویت در صحنه اینترنت همچنان خالی به نظر می رسد و این خلأ را تنها آموزش و راهنمایی و تشویق نسل جوان و دعوت از متخصصین اعتقادی به فعالیت در این بخش پر می نماید .

۸- چرا وبلاگ نویسان توجه ويژه ای به مهدویت دارند ؟
واضح است که هر انسانی دغدغه های فکری خود را دارد ، از آنجایی که وبلاگ یا وب نوشت ، محیطی است که نویسنده ، اعتقادات ، افکار و روحیات شخصی خود را در آن منعکس می کند ، لذا می توان اینگونه نتیجه گرفت که مسئله مهدویت و منجی ، دغدغه جمع کثیری از افراد جامعه می باشد .

۹- تفکر مهدویت در عصر امروز و در فن آوری اطلاعات چه نقش و جایگاهی می تواند داشته باشد ؟
مهدویت به عنوان تفکر برتر برای تمامی عرصه های فعالیت بشری از جمله در حیطه فن آوری اطلاعات راه گشا و طرح دهنده بوده و به آن جهت و سمت و سوی الهی می بخشد تا جایی که این اطلاعات و فن آوری ، در زمینه تشکیل جامعه جهانی توحیدی و دولت کریمه حضرت مهدی (ع) مورد بهره برداری قرار بگیرد . و از آنجایی که شعار دنیای امروز ، این است که «اطلاعات قدرت می آفریند» و اطلاعات چیزی نیست جز همان داده های پردازش شده و هم سوگشته در راستای هدفی مشخص، لذا شیعیان باید با استفاده از این ابزار قدرتمند، در راستای گسترش این مفهوم حیات بخش(مهدویت) و دسترسی جهانی به آن تمام تلاش خود را متمرکز نمایند.