داخلی     خبر     انديشه
شیعیان باید جزو پیشروترین گروه ها درکشور خود باشند/آماده تعامل بین مذاهبی در نیجریه هستیم
  مدیر عامل خبرگزاری حوزه گفت: همان‌طور که ما با بسیاری از کشورها تعامل ادیانی و بین مذاهبی داریم درباره نیجریه هم این آمادگی وجود دارد تا فضای حوزوی ارتباط با نخبگان نیجریه ایجاد شود و اگر زمینه‌ای وجود دارد می‌توانیم این ارتباط را پیگیری کنیم.
Share/Save/Bookmark
شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۳
کد مطلب : 74304
شیعیان باید جزو پیشروترین گروه ها درکشور خود باشند/آماده تعامل بین مذاهبی در نیجریه هستیم
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری «حوزه»، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید مفید حسینی کوهساری مسئول مرکز ارتباطات و بین‌الملل حوزه‌های علمیه در دیدار با دکتر ظهیر یحیی از فعالان سیاسی کشور نیجریه، ضمن بیان خیر مقدم بیان داشت: ما در ۴۰ سال پیروزی انقلاب اسلامی هستیم و با وجود مشکلات موجود شاهد بلوغ انقلاب اسلامی در منطقه و جهان بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: حوزه‌های علمیه تاریخی به درازای تاریخ اسلام دارد و ریشه حوزه علمیه به جلسات درس چند هزاره نفره امام صادق(ع) برمی‌گردد.

مسئول مرکز ارتباطات و بین‌الملل حوزه‌های علمیه گفت: در طول تاریخ مناطق فراوانی اعم از مدینه، نجف، بغداد، حله و در سال های اخیر قم، به‌ عنوان قطب حوزه‌های علمیه تبدیل‌شده است.

وی افزود: امروزه ما در داخل کشور بیش از ۲۰۰۰ حوزه علمیه اعم از برادران، خواهران و اهل سنت داریم و حدود ۵۰۰ حوزه از حوزه‌های علمیه خارج از کشور با ما در ارتباط هستند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی کوهساری اظهار داشت:حدود ۱۲۰ هزار طلبه برادر و ۸۰ هزار طلبه خواهر داریم، قریب به ۲۰ هزار طلبه اهل سنت و ۳۰ هزار طلبه غیر ایرانی در حال تحصیل هستند و مجموعاً حدود ۲۵۰ هزار طلبه ایرانی و غیر ایرانی، شیعه و سنی در حال تحصیل می باشند.

وی بیان کرد: در حوزه‌های علمیه در ۱۲ قلمرو آموزشی بیش از ۱۵۰ رشته و گرایش در حال اجرا است و می‌توان گفت حوزه یکی از متنوع‌ترین نظام‌های آموزشی در جهان به‌ویژه دنیای اسلام است.

مسئول مرکز ارتباطات و بین‌الملل حوزه‌های علمیه گفت: در خلال مشکلات موجود بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، حوزه در عرصه‌های کمیت، پژوهش و آموزش رشد و توسعه خوبی پیداکرده است؛ امروزه در قم بیش از ۲۰۰ موسسه و مرکز علمی حوزوی در حال فعالیت است.

وی اضافه کرد: یکی از رسالت‌ها و مأموریت‌های حوزه این است که نیازهای جمهوری اسلامی را در عرصه‌های آموزشی، تبلیغی، علمی و پژوهشی در داخل و خارج تأمین کرده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی کوهساری خاطرنشان کرد: حوزه‌های علمیه اگرچه در داخل ایران مستقر هستند اما مخاطب حوزه‌های علمیه را همه انسان‌ها می‌دانیم چراکه دین اسلامی مکتبی جهانی برای تمام بشر است.

وی ادامه داد: امروزه ما فراتر از مخاطبان شیعه باشخصیت‌هایی از دنیای اسلام و نخبگان ادیانی در ارتباط هستیم و این نشانه از تعامل خوب حوزه‌های علمیه در این راستا است.

مسئول مرکز ارتباطات و بین‌الملل حوزه‌های علمیه بیان داشت: همان‌طور که ما با بسیاری از کشورها تعامل ادیانی و بین مذاهبی داریم درباره نیجریه هم این آمادگی وجود دارد تا فضای حوزوی ارتباط با نخبگان نیجریه ایجاد شود و اگر زمینه‌ای وجود دارد می‌توانیم این ارتباط را پیگیری کنیم.

وی ادامه داد: شیعیان برخی کشور در تعامل با ادیان و مذاهب کشور خود تجربه‌های خوبی را داشته‌اند که این تجربه می‌توانند موفقیت‌های خوبی را در دیگر کشورها حاصل‌ کند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی کوهساری گفت: توصیه رهبر معظم انقلاب و علما به شیعیان دیگر کشورها این است که شما طوری رفتار کنید که در سطح مردم، حکومت، دولت‌ها و نخبگان که شیعه جزء پیشروترین گروه‌ها باشند.

وی تصریح کرد: امروز حزب‌الله لبنان توانسته گام خوبی در کشور خود بردارد و در بین دیگر گروه‌ها پیشرو مؤثر واقع شود و این مسئله از آموزه‌ها دینی و روایی ما است مبنی بر اینکه شیعیان باید مؤثرترین گروه‌ها باشند و اهل‌بیت(ع) درراه مصالح انسانی و جامعه ایثارهای فراوانی داشته‌اند.

مسئول مرکز ارتباطات و بین‌الملل حوزه‌های علمیه ابراز داشت: در جامعه مسلمانان نیز رابطه شیعیان باید با اهل سنت حفظ شود و سیاست وحدت به منصه ظهور برسد، آیت‌الله العظمی سیستانی بیان داشتند: نگوئیم برادران اهل سنت بلکه ما یک جامعه واحده هستیم.

وی مطرح کرد: در سطح ملی توصیه ما این است شیعیان نقشی مؤثر در بین گروه‌ها و مذاهب و ادیان را داشته باشند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسینی کوهساری اظهار داشت: در جمهوری اسلامی پیشرفت‌هایی در عرصه‌های علمی، سیاسی و رسانه مربوط به خود نمی‌دانیم بلکه این تجربه مربوط به همه مسلمانان جهان است و به‌ویژه در نیجریه می‌توانیم تجربه‌های خود را انتقال دهیم.

وی تبیین کرد: تولید اسناد بالادستی در کشور در عرصه‌های علمی و در فضای دانشگاه، سند تحول آموزش‌وپرورش، نظام‌مهندسی و سندهای دیگر که مؤثرتر از اسناد تحول جهانی است را می‌توانیم در اختیار کشور نیجریه قرار دهیم.

مسئول مرکز ارتباطات و بین‌الملل حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: ایران در عرصه‌های علمی و دانشگاهی در ۱۶ سال گذشته جزو سریع‌ترین کشورهای پیشرفته جهان بوده و رتبه ۱۶ را در این زمینه کسب کرده است و در برخی زمینه‌ها نیز رتبه‌های تک‌رقمی داشته‌ایم و تجارب خود را می‌توانیم در اختیار شیعیان نیجریه بگذاریم تجاربی که غرب در اختیار دیگران نمی‌گذارند.

وی ادامه داد: در داخل قریب به ۱۰۰ شبکه رادیویی و ۵۰ شبکه تلویزیونی داریم و در عرصه مؤلفه‌های فرهنگی رسانه‌ای پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم و می‌توانیم در این زمینه تبادل‌نظر داشته باشیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینی کوهساری عنوان کرد: به نظر می‌آید دوستان ما در نیجریه می‌توانند رویکرد خود را به‌صورت فعال و پیشرو تقویت کنند و همچون کشورهای موفق در این زمینه می‌توانند در عرصه‌های مختلف سیاسی و ملی نقش ایفا کنند.

وی در پایان گفت: شیخ زکزاکی این ظرفیت رادارد که همچون سید حسن نصرالله در نیجریه محور واقع شود؛ نیجریه کارنامه خوبی تاکنون داشته، ولی این فعالیت کافی نیست.