داخلی     خبر     انديشه
جادوی رسانه‌ها در موعود
  شماره 88 نشریه «موعود»، ماهنامه فرهنگی، اعتقادی، اجتماعی درباره امام عصر (عج)، ویژه خرداد 1387 منتشر شد.
Share/Save/Bookmark
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۸۷ ساعت ۱۰:۲۶
کد مطلب : 23175
جادوی رسانه‌ها در موعود
به گزارش آینده روشن، سردبیر «موعود» در طلیعه هشتاد و هشتمین شماره این نشریه در مطلبی با عنوان «جادوی رسانه‌ها»، به اهمیت توجه به تأثیر رسانه‌های در دنیای معاصر ما و شناخت آن، نوشته است: «اگر پاره‌ای از مشخصات و ملاحظات ذکرشده در روایات اسلامی درباره «دجال»، این دروغ‌زن فریب‌کار فریبنده آخرالزمانی نبود، می‌شد «رسانه» مدرن، اعم از سینما و تلویزیون و... را با شکل و شمایل بروزکرده در عصر حاضر، به عنوان مصداق دجال برشمرد و انگشت اشاره به سویش دراز کرد.»

«تربیت نسل منتظر» عنوان گفت‌وگوی نشریه «موعود» با سرکار خانم همیز، استاد و مشاور دانشگاه امیرکبیر است که در این شماره منتشر شده است.

هم‌چنین در بخش مقالات این شماره موعود، «دست توسل به یاس» منتشر شده است که به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، حاوی مطالبی درباره آن بانوی مکرم اسلام است. در اشاره این مطلب درباره حضرت زهرا (س) آمده است: «...بانویی که سرور زنان، از اولین تا آخرین و مقلب به «ام ابیها»ست و مردمان از دسترسی به شناخت کمال حضرتش محروم‌اند. امام مهدی (عج) نیز در سخنی، شخصیت آن بانوی معظم را الگوی خویش معرفی فرموده‌اند.»

این نوشته، دارای عناوینی هم‌چون «زیارت حضرت فاطمه (س)»، «صلوات بر فاطمه (س)»، «بستر بیماری»، «سوگواری بر حضرت زهرا (س)»، «سوز امین ولایت»، «آزادی از اسارت»، «گشودن قفل» و «اقامه عزای حضرت زهرا (س)» است.

«جمال آفتاب» عنوان مطلب دیگری از این شماره است که درباره اوصاف و خصوصیات امام عصر (عج) در کلام رهبر کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره) است که در آن علاوه بر ذکر جملاتی از امام راحل درباره امام زمان (عج) دو شعر از ایشان نیز در همین مضمون و با نام‌های «بگشای نقاب از رخ و بنمای جمالت» و «وعده دیدار نزدیک است یاران! مژده باد» منشر شده است.

محسن قنبریان نیز در مقاله «رویکرد استراتژیک به اخبار آخر الزمان» به مباحثی هم‌چون «استراتژی برای ظهور»، «جهت صدور اخبار آخر الزمان»، «سیره استراتژی‌سازی از اخبار غیبی»، «دو بایسته مهم استراتژیک برای ظهور»، «پیش‌نیازهای فکری ـ فرهنگی» و «جمع بین اعتقاد به تقدیر علمی و عینی خداوند با زمینه‌سازی» پرداخته است.

«راز غیبت»، از دیگر مقالات منتشرشده در موعود 88 است که به قلم ابراهیم رمضانیان و با مطالبی در زمنیه «خوف و ترس»، «فرار از بیعت»، «تطابق با سایر پیامبران»، «اتمام نقمت بر کافران»، «خانه‌نشینی امام علی (ع)، «ولادت مؤمنانی که در صلب کافران‌اند»، «امتحان و آزمایش مردم»، «رشد عقل‌ها»، «افشای اسرار توسط شیعیان» و «غیبت از اسرار» منشر شده است.

«امتحان مردم»، «آخرین دولت، دولت مستضعفان» و «غیبت نعمانی (معرفی میراث مکتوب مهدوی، یادگار جاودانه مذهب امامیه)» دیگر مقالات منتشر شده در این شماره «موعود» است که به ترتیب به قلم ابراهیم شفیعی سروستانی، عباس پسندیده و عبدالحسین ترکی انتشار یافته.

قسمت سوم «مدعیان دروغین» نوشته مجتبی السادة و با ترجمه سید شاهپور حسینی نیز به موضوعاتی از جمله «اعتراف بصری در برابر علما»، «از سرگیری فعالیت»، «گروه انصار الامام المهدی»، «عوامل شکل‌گیری این گروه» و «تفکرات این گروه» می‌پردازد.

«پس خدا برگزید شیعیان را» عنوان سخنرانی شیخ احمد دیدات است که پس از سومین سفرش به ایران (مارس 1982) ایراد کرده است و «موعود» آن را به مناسبت ارتحال امام، با ترجمه ع. ف. آشتیانی به موعودیان تقدیم شده است.

معرفی «شطیطه نیشابوری»، مقاله «اسلام‌ستیزی در هالیوود»، «حکایت دیدار»، «پرسش شما پاسخ موعود»، «راوی با فضیلت»، «از میان خبرها» و «شعر و ادب» دیگر بخش‌ها و مطالب این شماره موعود را تشکیل می‌دهند.

مدیر مسئول و سردبیر ماهنامه فرهنگی، اعتقادی، اجتماعی موعود، اسماعیل شفیعی سروستانی است و ابراهیم شفیعی سروستانی دبیر تحریریه این نشریه است. علاقه مندان، برای تماس با مؤسسه موعود می‌توانند با شماره 66956167 (021) تماس بگیرند.