داخلی     خبر     انديشه
تجارتی سراسر سود در بحبوحه مشکلات اقتصادی
  اینکه برای خدا و در راه های مورد رضای او از مالی که در اختیار داریم (هر قدر که باشد) هزینه کنیم، به تعبیر قرآن تجارتی است که در آن نه تنها ضرری راه ندارد بلکه سراسر سود و منفعت است «تِجارَةً لَنْ تَبُورَ».
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۱۹
کد مطلب : 75583
تجارتی سراسر سود در بحبوحه مشکلات اقتصادی
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری شبستان، وقتی سخن از جهاد در اسلام و آموزه های آن می شود، نخستین تصویری که در ذهن نقش می بندد حضور در میدان جهاد عملی و مبارزه مقابل دشمنی است که به خاک و جان و مال و ناموس مسلمانان تعرض کرده است.

اما تامل در آموزه های دینی و آیات قرآن و روایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و نیز فرهنگ انتظار برای ظهور منجی موعود(عج) از حقیقت دیگری پرده برمی دارد که نشان می دهد جهاد انواعی دارد.

یکی از انواع جهاد که در اسلام و آیات و روایات به کرّات نسبت به آن توصیه شده، جهاد با مال است. بدین معنا که برای خدا و در راه های مورد رضای او از مالی که در اختیار داریم (هر قدر که باشد) هزینه کنیم؛ به تعبیر قرآن این جهاد، تجارتی است که در آن نه تنها ضرری راه ندارد بلکه سراسر سود و منفعت است «تِجارَةً لَنْ تَبُورَ»(فاطر/۲۹)

اما علی رغم این تاکیدات، در کنار جهاد با جان که در دوران هشت ساله دفاع مقدس و توسط رزمندگان و خانواده های شان و پس از آن در سوریه و عراق توسط مدافعان حرم انجام شد، شاهد آن بودیم، جهاد مالی آن طور که شایسته جامعه اسلامی است، پررنگ نیست و بتبع تاثیری را هم که باید، بر جای نمی گذارد.

وقتی صحبت از جهاد مالی می شود بسیاری تصور می کنند که باید از تمول مالی ویژه ای برخوردار باشند و برای مثال مقابل عدد ثروت شان صفی از صفر بسته شود، تا بتوانند در این میدان ورود کرده و در زمره جهادگرانِ با اموال قرار بگیرند، در حالی که به تصریح قرآن در این مسیر خداوند کم ترین مقدارها را نیز قبول می کند، چنان که می فرماید: «وَ مَنْ یَعْمَلْ مِثْقالَ ذَرَّةٍ»(زلزال/۸).

لذا به نظر می رسد امروز که دشمن با تحریم های مکرر مشکلات متعدد مالی را بر جامعه ایرانی اسلامی ما بار کرده، جهاد مالی یکی از بهترین راه ها هم برای عبور از این وضعیت و نیز نقشه بر آب کردن نقشه های دشمنان است.

حجت الاسلام «علیرضا پناهیان» در محرم حسینی طی سخنانی که در دانشگاه امام صادق(ع) داشت، با بیان اینکه قرآن کریم ابتدا به جهاد مالی سپس به جهاد با جان اشاره کرده است، اظهار کرد: در سبک زندگی اسلامی، استقلال مالی اهمیت بالایی دارد تا شخص به واسطه وابستگی مالی از نظر روحی و شخصیتی مرعوب دیگران نشود.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به روایتی از رسول اکرم(ص) که تصریح دارد پولداری کمک خوبی برای رعایت تقوای الهی است و مردم در آخرالزمان برای حفظ دین خود نیاز به پول دارند، تصریح کرد: صرف پولداری، ترویج اشرافی‌گری نیست زیرا هر پولداری اشرافی‌گری نمی‌کند اهل‌بیت(ع) پولدار بودند و آن را برای دین و فقرا خرج می‌کردند؛ امام صادق(ع) می‌فرمایند بقاء اسلام و مسلمین در این است که پول در دست کسانی باشد که یاری‌دهنده اسلام هستند و برای آن خرج می‌کنند.

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه اساس سبک زندگی اسلامی بر مدار تعاون و نیکوکاری و داشتن تقوا است، گفت: اگر مسلمانان روحیه تعاون نداشته باشند، نمی‌توانند مشکلات خود را حل کنند؛ دینداری در حالت فردی ممکن نیست چه برسد به اینکه مطلوب باشد. چرا امروز اکثر ما پول خود را در بانک می‌گذاریم که تکاثر ثروت رخ داده، دزدی زیاد شود و یک جوان دانشجو برای راه‌اندازی کار دست گدایی جلوی همه بانک‌ها دراز کند و به جایی نرسد؟.

وی تاکید کرد: بر اساس روایات رسیده از ائمه معصومین(ع) مومنان واقعی حق ندارند از کسانی خرید کنند که سبب کمک به ظالمان و ستمگران می‌شوند؛ چرا امروز تسبیح چینی بازار ایران را تسخیر کرده است آیا ما مومنانی که تسبیح به دست داریم خودمان نمی‌توانیم تولیدکننده آن بوده و یا حداقل از تولیدات داخلی خرید کنیم. ما در داخل هم حتی نباید از هر کارخانه‌ای خرید کنیم باید از کارخانه‌های خوب خرید کنیم که جز ایران و ایرانی در آن هیچ امتیازی نداشته باشد؛ متاسفانه، امروز در کشور برخی کارخانه‌های روغن برای کسانی است که یمن را بمباران می‌کنند.

حجت الاسلام «شهاب مرادی» نیز طی سخنانی با بیان اینکه جهاد با دست یکی با شمشیر است و یکی با اموال، اظهار کرد: در جهاد با مال باید برای دین خرج کنید، چشم تان بگردد و ببینید کجا باید هزینه کنید.

این خطیب سرشناس ادامه داد: یکی از مداحان بسیار معروف تهران همیشه در دعاها از خدا می خواهد که دارو و درمان سرطان توسط یک بچه شیعه کشف شود؛ خیلی ها هستند که علاقه دارند در این مسیر خرج کنند؛ یا کسی دوست دارد ۱۰۰ حوزه علمیه بسازد و وقف کند.

حجت الاسلام مرادی تاکید کرد: برای بعد از مرگ تان برنامه ریزی کنید، نکند، وقف کنید و فردا ورثه بیایند و پس بگیرند. به هیئت ها کمک کنید و از نیات تان کم نکنید. شیطان بیکار نمی نشیند پس باید در کار خیر تعجیل کنید و به نفس تان اجازه ندهید از آن منصرف تان کند.

وی در ادامه بیان کرد: قبل از جهاد با شمشیر باید سلاح تان را تیز کنید وگرنه از غلاف بیرون نمی آید و اثری را که باید ندارد؛ در جهاد با مال نیز چنین است یعنی باید با پرداخت خمس و زکات وسیله جهادتان تیز و برّان شود.

بنابر آنچه بیان شد امروز و در شرایط اقتصادی کنونی، جهاد مالی که البته دامنه ای گسترده دارد و از تلاش برای ارتزاق حلال تا کمک به دیگران و فرصت سازی مالی برای رونق بازار و نیز دل بریدن و چشم نداشتن به غیر و ... را شامل می شود، اهمیتی بالا دارد و همانطور که برای حضور در میدان جهاد جانی لباس رزم بر تن کرده و مقابل دشمن می ایستیم در میدان جهاد مالی نیز باید حضوری اثرگذار داشته باشیم و انتظار را در این میدان نیز عملی کنیم.