داخلی     گفتگو     انديشه
۱
نقش زنان در زمینه سازی ظهور 1 /
مهمترین نقش زنان در عصر غیبت، تربیت نسل منتظر است
  استاد مرکز تخصصی مهدویت گفت: با توجه به اینکه یکی از زمینه های فراهم شدن شرایط ظهور وجود یاران وفادار و مخلص برای امام است، مهمترین نقش زنان در عصر غیبت تربیت نسل منتظر است.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۸۹ ساعت ۱۷:۲۵
کد مطلب : 34821
مهمترین نقش زنان در عصر غیبت، تربیت نسل منتظر است
به گزارش آینده روشن، در طول تاريخ تشيع، يكي از نقش‌هاي بي‌بديل زنان، دفاع از ولايت و تلاش براي حفظ اين ارزش الهي بوده است، به ويژه در عصر غيبت كه تقريباً امكان ايفاي نقش مردان براي دفاع از ولايت، به سبب اختناق شديد، كم‌رنگ بوده است، زنان، فعالانه براي حفظ فرهنگ مهدويت در جامعه نقش آفريني كرده‌اند. بين تمام نقش‌هاي مختلف زنان در حفظ اين ارزش، تربيت نسل ولايي و زنده نگه داشتن محبت اهل بيت عليهم السلام به ويژه ياد و انديشه مهدوي نقشي بسيار مؤثر و غيرقابل انكار بوده است.

زنان در راستاي همان رسالتي ايفاي وظيفه مي‌كنند كه خالق انسان‌ها براي آنان قرار داده است و معمار انقلاب، حضرت امام خميني رحمه الله عليه آن را به خوبي تبيين كرد و فرمود: «شغل اصلي زن شغل مادري و همسري است و مهم‌ترين كار زن مادري است.» و در جاي ديگري فرمودند: «انبياء آمدند انسان بسازند، شغل مادرها همين است.

حجت الاسلام محمدرضا فوادیان، مسئول کتابخانه پژوهشکده مهدویت و استاد مرکز تخصصی مهدویت در سال ۷۱ وارد حوزه علمیه قم شد و از سال ۷۵ از محضر آیات عظام وحید خراسانی و جواد تبریزى، حجج الاسلام نجم الدین طبسی و مسعود پور سید آقایی بهره برده است.

تاکنون كتاب هایي چون از حسین تا مهدی(عج)‏، اعمال نیمه شعبان، تلاشگر پنهان، مهدی و زینب و کرانه کرامت از وی منتشر شده است. به مناسبت میلاد با برکت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن، برای واکاوی بیشتر موضوع نقش زن در زمینه سازی ظهور با وی به گفتگو نشسته ایم.

۱- احادیث ما درباره جایگاه و مسئولیت زنان در دوران قبل و پس از ظهور چه بیانی دارند و چه جایگاهی را برای آنها ترسیم می کنند؟

در کل همه دستورات قرآنی و روایی متوجه همه اقشار جامعه است و کمتر دستوری است که مخاطبش قشر خاصی از مردان یا زنان باشد. در میان روایاتی که درباره انسان های عصر غیبت و دوره آخرالزمان است، برخی روایات به طور ویژه زنان را مخاطب قرار می دهد. به عنوان مثال برخی روایات سیمای زنان آخرالزمان را ترسیم کرده و برای زنان جایگاه خاصی قایل شده است.

در روایاتی نیز آمده است که زنان نیز در عصر ظهور از یاران امام زمان (عج) هستند. از امام معصوم پرسیده شد که زنان در رکاب حضرت ولی عصر(عج) چه نقشی دارند؟ فرمودند: زنان در عصر ظهور همان نقشی را دارند که در عصر پیامبر اسلام در رکاب آن حضرت داشتند.

اما با توجه به اینکه زنان آسیب پذیرترین قشر جامعه هستند در بسیاری از روایات، فتنه های آخرالزمانی که متوجه زنان می شود، بررسی شده تا برای زنان عصر غیبت هشداری باشد تا خود را از آسیب ها حفظ کنند. همچنین درباره نحوه نامناسب پوشش زنان در عصر غیبت و عدم رعایت حجاب نیز روایاتی داریم که همه اینها هشداری است برای آنان که نمی خواهند در آسیب ها گرفتار شوند.

پس از ظهور امام زمان (عج) دولت قرآنی برپا و در آن جامعه عبودیت کامل می شود. در روایاتی که درباره رشد و شکوفایی زنان در عصر ظهور آمده است، می خوانیم که علم و دانش در عصر ظهور حتی در میان زنان پرده نشین نیز گسترش پیدا می کند و از این بیان مشخص می شود که زن در عصر ظهور به حقیقت اصلی و جایگاه واقعی که اسلام برایش در نظر گرفته است، می رسد.

زنان هم پای مردان در همه انقلاب ها نقش داشتند و در انقلاب جهانی حضرت ولی عصر (عج) نیز نقش ایفا می کنند. روایاتی که نشاندهنده حضور موثر زنان در عصر ظهور دارد بارقه ای از امید برای زنان عصر غیبت است. متاسفانه در طول تاریخ همواره درباره جایگاه زنان نگاه تفریطی یا افراطی وجود داشته است به طوری که زنان از ویژگی ها و نقش های اصلی خود دور شدند.

۲- با عنایت به جایگاه و مسئولیت زنان در دوران غیبت و با توجه به روایات ائمه معصومین (ع)، زنان در چه ابعادی می توانند زمینه ساز ظهور باشند؟

با توجه به اینکه یکی از زمینه های فراهم شدن شرایط ظهور وجود یاران وفادار و مخلص برای امام است، مهمترین نقش زنان در عصر غیبت تربیت نسل منتظر است.

زنان شيعه، با بهره‌گيري از آموزه‌هاي ديني در طول تاريخ تشيع با پرداختن به اساسي‌ترين كار كه همان مادري است، بلندترين گام‌ها را براي حفظ ولايت برداشتند. آنان با نقش آفريني خود، ارزش ولايت و دوستي ولي خدا را به فرزندان خود منتقل كردند؛ به ويژه در عصر غيبت كه امام معصوم حضور ظاهري نداشت، اين مادران بودند كه با فضا سازي مناسب در خانه و با پاي‌بندي به امام زمان خود و با ابراز علاقه‌اي كه به آن امام، نشان مي‌دادند، اين علقه و عاطفه را به فرزندان خود هم منتقل كردند و از اين طريق، در حفظ و احياي اين مهم كوشيدند.

تمام ارزش‌هاي ديني، اخلاقي، ملي و... در درون خانواده شكل مي‌گيرد، نهادينه مي‌شود و به جامعه منتقل مي‌گردد؛ به ويژه ارزش‌هاي ولايت‌مداري كه از ارزش‌هايي است كه، دشمن نوك تيز حمله خود را متوجه آن كرده است، توسط خانواده از نسلي به نسل ديگر منتقل مي‌شود.

مادران منتظر، بايد بدانند يكي از مسئوليت‌هايي كه از سوي شارع مقدس بر عهده آنها گذاشته شده است، تلاش براي تربيت يك نسل ولايي است.

۳- آیا جداکردن نقش زن و مرد در بحث زمینه سازی رویکرد مناسبی است یا خیر؟

بررسی و تفکیک وظایف زن و مرد در دوران غیبت یا ظهور مفید است. نقش همه اقشار جامعه اعم از زن و مرد، روحانیون، صنوف مختلف، حوزه ها و دانشگاه ها و آموزش و پرورش و ... باید جداگانه طرح و بررسی و تبیین شود. زنان نیز علاوه بر شناخت وظایف عام و تکلیف منتظران باید از نقش ها و وظایف ویژه خود مطلع شوند. زنان و مردان هر کدام به اندازه توانمندی و استعدادشان در زمینه سازی ظهور نقش دارند.

۴- بدون اینکه بخواهیم تئوری پردازی صرف داشته باشیم، در وهله عمل و حرکت، زنان امروز، چه فعالیت هایی می توانند در ایجاد یک جامعه منتظر یا داشته باشند و در بحث زمینه سازی نقشی موثر ایفا کنند؟

مادر منتظر، براي پرورش يك نسل منتظر، بايد با ساز و كارهاي تربيت نسل ولايي آگاه باشد و با بصيرت و آگاهي و ايجاد زمينه‌هاي لازم و از بين بردن موانع و با استعانت از پروردگار، براي تربيت نسل منتظر تلاش كند؛ از اين رو عمده‌ترين نقش آفريني‌هاي زن منتظر، منتظرپروري است.

مهدي‌باوري و مهدي‌ياوري دو شاخصه اصلي نسلي است كه بايد زمينه‌ساز حكومت مهدوي باشد. اين دو شاخصه در شاكله نسلي جديد كه با سهمگين‌ترين طوفان‌هاي بنيان برانداز دين و دين‌داري مواجه مي‌باشند، شكل نمي‌گيرد، مگر با تربيت ديني اصولي و همراه بينش و آگاهي كه سكاندار اين مهم هم مادران و زنان هستند.

۵- با توجه به مقوله منتظر پروری به عنوان مهمترین رسالت زن در عصر غیبت، چه کمبودهایی را در این حوزه در جامعه ما مشاهده می کنید؟

نظر به اهميت و نقش بي‌بديل حضور دين در زندگي، به نظر مي‌رسد مهم‌ترين رسالت زنان منتظر، توجه به تقويت بنيان‌هاي دين‌داري در فرزندان خود مي‌باشد؛ چرا كه نسل بدون دين، با اعتقادات سست و بي‌اساس، هرگز نمي‌تواند در آينده، پرچم دار حكومت جهاني حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف باشد.

از آن جا كه به گواهي تجربه و تاريخ، عواطف پاك و مقدس در ارتباط با معصومان عليهم السلام عامل ثبات قدم بيشتر در دين‌داري است و از آن جا كه عشق و محبت به اهل بيت عليهم السلام تا حد زيادي بيمه كننده افراد برابر گناه و فساد است، از مهم‌ترين رسالت‌هاي ديگر زنان مسلمان در عصر فعلي، ايجاد محبت و عشق به حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف در وجود فرزندان مي‌باشد. به بيان ديگر، تربيت نسل مهدي باور و مهدي ياور، يكي از مهم‌ترين و اساسي‌ترين كارهايي است كه زنان مي‌توانند براي حفظ دين‌داري فرزندان‌شان انجام دهند. از سوي ديگر، با اين عمل، زمينه ظهور حضرت را با تأمين نيروي انساني مؤمن و معتقد به وجود مبارك حضرت، فراهم كنند.

همه حالات و رفتار و حتي خطورات فكري مادر در فرزند، تأثيرگذار است. مادري كه خود علقه عاطفي و فكري با مولاي خود امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف داشته و اين علقه، نمود عملي در زندگي او دارد، قطعاً اين عاطفه را به فرزند هم منتقل خواهد كرد.

خواندن دعاهايي كه تقويت كننده ارتباط با امامان معصوم عليهم السلام است، مي‌تواند در تربيت نسل مهدي باور مؤثر باشد. اگر در آموزه‌هاي ديني، بر خواندن دعاها و زياراتي چون زيارت جامعه كبيره، زيارت عاشورا، دعاي عهد و دعاي فرج تأكيد شده است، بدين سبب است كه ارتباط مستدام مادر با اين مضامين، به طور مستقيم در جنين تأثيرگذار است و نسلي عاشق ولايت را مي‌پروراند.

متاسفانه زنان امروز وظایف، نقش ها و رسالت های خود را در زمینه سازی ظهور نمی دانند و چون نسبت به این موضوع علم ندارند نمی توانند در این راه قدم بردارند. لازمه حرکت زنان در مسیر زمینه سازی آگاه شدن آنها به وظایف و تکالیفشان در عصر غیبت است.

۶- آگاه کردن زنان نسبت به وظایف و تکالیف اصلی آنها وظیفه چه سازمان ها و نهادهایی است و آیا تاکنون در این زمینه اقدامی صورت گرفته یا نه؟

تاکنون چند جلد کتاب درباره نقش زنان در زمینه سازی ظهور یا وظایف آنها در عصر ظهور نگاشته شده است که حرکت مطلوبی است. موسسات مهدوی وظیفه دارند وظایف زنان در عصر غیبت و ظهور را استخراج، تبیین و ترویج کنند تا زنان با نقش ها و تکالیف خود آشنا شوند.

۷- کدام ویژگی ها در سیره تربیتی و خانوادگی حضرت زهرا(س)، برای زنان منتظر پرور عصر غیبت، می تواند الگوهای فراموش شده باشد؟

حضرت زهرا (س) اضطرار به حجت را لمس کرد و در راه ولایت مداری و تبعیت از حجت خدا در زمین تا پای جان ایستاد. زنان امروز هم باید با تاسی از این بانوی بزرگوار اضطرار به حجت را درک کنند و زمینه های ظهور حجت خدا در زمین را فراهم کنند.

زنان امروز در نقش مادر بايد خود به اصول و مباني تعليم و تربيت و تربيت يك نسل ولايي، علاوه بر شناخت، التزام داشته باشند تا بتوانند فرزندانی ولایی و مهدی یاور تربیت کنند.

انتهای پیام/م
رفعت نقوی
۱۳۹۱-۰۹-۰۷ ۱۱:۴۲:۴۲
با عرض سلام و خسته نباشید
مطالبتان را خواندم خیلی خوب بود
به نظر من بیش از اینکه یک خانم فر زندش را تربیت کنند ضروری است قبلا خودش درست تربیت شده باشد
آنگاه می تواند فرزندش را خوب تربیت کند
لطفا در این زمینه بیشتر کار بشود.