داخلی     خبر     ::پژوهشکده مهدویت::
در دیدار مسؤولان مؤسسه آینده روشن و دانشگاه معارف مطرح شد؛
مؤسسه آینده روشن اولین مرکز حوزویِ دارای مجوز رسمی ISC در برگزاریِ همایش بین المللی
  مسؤول دبیرخانه مؤسسه آینده روشن با بیان این‌که مؤسسه آینده روشن اولین مرکز حوزوی است که برای اولین بار مجوز رسمی(ISC) در برگزاری همایش بین المللی گرفته است، اظهار داشت: معاونت پژوهش حوزه علمیه یکی از اعضای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) است؛ لذا با همکاری معاونت بین‌الملل حوزه علمیه طرحی تنظیم کردیم تا روند اخذ مجوز (ISC) برای مراکز حوزوی به صورت مستقل اما در عین حال هماهنگ با دبیرخانه کارگروه ساماندهی همایش‌های کشور صورت پذیرد. امیداواریم این طرح تا پایان سال96 عملیاتی گردد.
گزارشگر : سید مجتبی رفیعی اردکانی
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۷
کد مطلب : 67221
مؤسسه آینده روشن اولین مرکز حوزویِ دارای مجوز رسمی ISC در برگزاریِ همایش بین المللی
به گزارش روابط عمومی مؤسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت)، مسؤولان مؤسسه آینده روشن با حضور در دانشگاه معارف اسلامی با مسؤولان این دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کردند.

حجت الاسلام والمسلمین ارجینی، معاون پژوهش دانشگاه معارف در ابتدای این دیدار ضمن عرض خیرمقدم به مسؤولان مؤسسه آینده روشن، گفت: این مؤسسه با برکت متصدی فعالیت‌های علمی و پژوهشی و همایش‌های بسیار خوبی است که در حوزه معارف و حضرت ولیعصر ارواحنا فداه انجام می‌شود.

وی موضوع چهاردهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت را بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: موضوعِ «مهدویت محور مشترک مذاهب اسلامی» موضوع بسیار خوبی است؛ چون در فضای بین‌المللی، کل ادیان را مورد هجمه قرار می‌دهند و هدفشان مبارزه با «دین و همه آموزه‌ها دینی»، «بسیاری از معارف ادیان الهی»، «موعودگرایی» و... به هر شکل ممکن و بسیار شدید است.

معاون پژوهش دانشگاه معارف، ضمن ابراز خوشحالی از مداومت همکاری دانشگاه معارف با مؤسسه آینده روشن، خاطرنشان کرد: مباحث، مربوط به حضرت ولیعصر ارواحنا فداه است و ما نیز یک مجموعه حوزوی هستیم و همکاری در این زمینه را وظیفه خودمان می‌دانیم.

وی ضمن ابراز امیدواری از این‌که این همکاری‌ خیلی بهتر و بیشتری باشد، بیان داشت: امیدواریم امسال نیز مانند سال‌های گذشته دانشگاه معارف یک کمیسیون مستقل برای مقالاتی که ارائه می‌شود، داشته باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین ارجینی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مطالبه اساتید و پژوهشگران دانشگاه معارف، گفت: برخی از دوستانی که در دوره گذشته در همایش مقاله ارائه دادند درخواست داشتند که اگر تلاش علمی می‌شود انتظار است نگاه اصلاحی به مقالات باشد تا مقالات تا سطح علمی پژوهشی ارتقا پیدا کند.

وی با اشاره به پنج مجله علمی پژوهشی دانشگاه معارف، ادامه داد: مجلات علمی پژوهشی معیار خاص خودش را دارد و ما مقالاتی که استانداردهای علمی پژوهشی را نداشته باشد چاپ نمی‌کنیم، ولی از پژوهشگران می‌خواهیم نکاتِ اصلاحی را اعمال کنند تا بعد از ارزیابیِ مجدد در صورت تأیید، مقالات در سطح علمی پژوهشی چاپ شود. اگر همایش چنین رویکردی را داشته باشد، قطعا در سال‌های بعد استقبال بیشتری خواهند شد.

حجت الاسلام والمسلمین آیتی از اعضای هیأت‌علمی مؤسسه آینده روشن در ادامه با اشاره به سابقه پانزده‌ساله فعالیت‌های این مؤسسه و همایش سالانه دکترین مهدویت، خاطرنشان کرد: در گذشته بزرگان ما زحمات زیادی در این عرصه کشیدند، ولی در این پانزده سال با زحمات علمی در بحث‌های مهدویت، یک جهش علمی ایجاد شده و خیلی پیشرفت داشتیم. بنابراین بخشی از سختی کار طبیعی است.

وی با اشاره به مقالات علمی پژوهشی در حوزه مهدویت که طی 42 شماره مجله مشرق موعود منتشر شده است، خاطرنشان کرد: تاکنون فعالیت‌های خوبی که در این زمینه انجام شده است. سطح مقالات نسبت به سال‌های قبل خیلی بالاتر رفته است، از نویسندگانی که در این حوزه قلم می‌زنند چنین توقعی می‌رود و نویسندگان باید توجه داشته باشند مقاله‌ای که می‌خواهند بنویسند، مباحث نسبت به پانزده سال پیش، خیلی پیشرفت داشته است.

آیتی در پایان خواستار تعامل بیشتر با دانشگاه معارف در روند فعالیت علمی، فرایند انتخاب موضوع و طرح‌نامه مقالات شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین‌پور مسؤول دبیرخانه مؤسسه آینده روشن در ادامه با اشاره به پیگیری جهت اخذ مجوزِ علمی پژوهشی برای همایش بین‌المللی دکترین مهدویت، خاطرنشان کرد: قرار شد دانشکده ادیانِ دانشگاه شهید بهشتی که یک کمیسیون مستقل در همایش دارد، این مجوز را از وزارت علوم بگیرد، که در این صورت کمیسیون‌ها علمی پژوهشی محسوب می‌شود؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد مقالات همایش اگر در مجموعه مقالات همایش چاپ شود، پژوهشی می‌شود و نگرانی‌ها رفع خواهد شد.

وی با بیان این‌که مؤسسه آینده روشن اولین مرکز حوزوی است که برای اولین بار مجوز رسمی(ISC) در برگزاری همایش بین المللی گرفته است، اظهار داشت: معاونت پژوهش حوزه علمیه یکی از اعضای پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) است؛ لذا با همکاری معاونت بین‌الملل حوزه علمیه طرحی تنظیم کردیم تا روند اخذ مجوز (ISC) برای مراکز حوزوی به صورت مستقل اما در عین حال هماهنگ با دبیرخانه کارگروه ساماندهی همایش‌های کشور صورت پذیرد. امیداواریم این طرح تا پایان سال96 عملیاتی گردد.