خارجی     گفتگو     انديشه
باید بر پایه مهدویت، استراتژی جهانی ارائه کنیم
  حجت الاسلام جعفری در گفتگو با آینده روشن، ارائه استراتژی جهانی مهدوی را در مقابل استراتژی هایی چون جنگ تمدّنها و پایان تاریخ الزامی دانست.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۶ شهريور ۱۳۸۵ ساعت ۰۶:۰۰
کد مطلب : 2375
باید بر پایه مهدویت، استراتژی جهانی ارائه کنیم

حجت الاسلام جعفری محقق و پژوهشگر معارف مهدوی در گفتگو با خبرگزاری آینده روشن، به چند سوال در خصوص اندیشه مهدوی پاسخ گفت.

 وی در بیان اهمیّت پرداختن به مسأله مهدویت و موعود باوری در جامعه ی ما گفت: طرح مباحث مهدویت از جنبه های متفاوتی ضرورت

اگر مهدویت خوب تبیین بشود؛ حرکتهای اصلاحی در سراسر جهان به بهترین وجه از آن الهام می گیرند.
دارد. یکی از این ضرورت ها لزوم معرفت امام است. در روایات زیادی از شیعه وسنی آمده است که من مات و لم یعرف امام زمانه مات میته الجاهلیِّه یعنی هر کس بمیرد و امام زمان خود را نشناخته باشد به مرگ جاهلیت از دنیا خواهد رفت. از طرف دیگر هرفردی در قبال امام خویش وظایفی دارد و لازمه ی عمل به این وظیفه شناخت امام و وظایف در قبال اوست.

جعفری ادامه داد: پرداختن به مهدویت از جهت مبارزه با تحریف ها، کج اندیشی ها و
دکترین برنامه کاربردی و راهبردی است که می تواند راهکاری مفید برای امروز و فردا ی نظام ما باشد و آموزه مهدویت اینچنین برنامه ای است . اندیشه مهدویت هم برای قبل از ظهور و هم برای بعد از ظهور یک آموزه راهبردی است.
آسیب ها نیز اهمیت دارد. نجات و رهایی مردمان از انحرافات و کج اندیشی ها، وظیفه وارثان مکتب انبیاء است. در امر مهدویت، همواره آسیب ها و آفت هایی وجود دارد که چاره ای جز شناخت و مقابله با آن ها نیست. برخی از این آفت ها عبارت است از مدعیان دروغین مهدویت، ملاقات هایی که توسط عده ای شیاد دامن زده می شود، و وقاتون یعنی کسانی که وقت برای ظهور امام زمان تعیین می کنند.

وی در بیان آثار اعتقاد و معرفت به امام گفت: آگاهی به این که اعمال هر فردی در برابر امام است و ایشان اعمال همه را می بینند و همه کارهای ما بر او عرضه می شود، باعث انسان سازی می شود.

حجت الاسلام جعفری با اشاره به اینکه یکی از بالاترین ثمرات اعتقاد به مهدویت امید بخشی است، ادامه داد:
در امر مهدویت، همواره آسیب ها و آفت هایی وجود دارد که چاره ای جز شناخت و مقابله با آن ها نیست. برخی از این آفت ها عبارت است از مدعیان دروغین مهدویت، ملاقات هایی که توسط عده ای شیاد دامن زده می شود، و وقاتون یعنی کسانی که وقت برای ظهور امام زمان تعیین می کنند.
اگر مهدویت خوب تبیین بشود؛ حرکتهای اصلاحی در سراسر جهان به بهترین وجه از آن الهام می گیرد همانطور که پیروزی انقلاب اسلامی در نتیجه پیروی از بزرگ مردی بود که مردم تمام هستی خود را تقدیم راه و مرامش کردند.

وی با تاکید بر بایسته های عرصه های پژوهشی، گفت: انبوه شبهات که در زمینه مهدویت طرح و پخش می شود همّت والایی را در پاسخ دادن به آن می طلبد. به فرموده ی مقام معظم رهبری در نقطه ی مقابل تلاش دشمن، باید در جهت اعتماد، تبلیغ و تبیین حقیقت مهدویت حرکت کنیم.

به فرموده مقام معظم رهبری اثبات اصل مهدویت در مجالس علمی جزو آسانترین کارهاست، امّا تعمیق این ایمانی که مردم به امام زمان دارند کار بسیار ظریفی است.

این مهدی پژوه ارائه ی استراتژی جهانی مهدوی، در مقابل استراتژی هایی چون جنگ تمدّنها و پایان تاریخ را الزامی دانست و گفت: مسلمانان
انبوه شبهات که در زمینه مهدویت طرح و پخش می شود همّت والایی را در پاسخ دادن به آن می طلبد. به فرموده ی مقام معظم رهبری در نقطه ی مقابل تلاش دشمن، باید در جهت اعتماد، تبلیغ و تبیین حقیقت مهدویت حرکت کنیم.
برای زمینه سازی ظهور و آماده ساختن جهان برای پذیرش مهدی ال محمد (ص) باید استراتژی ارائه دهند.

حجت الاسلام جعفری برداشت های انحرافی از انتظار فرج، افراط و تفریط در ارائه چهرۀ خشونت و قهر از حضرت، طرح مباحث غیر ضروری، تعجیل و شتابزدگی و همچنین توقیت (تعیین وقت ظهور) را از آسیب های اندیشه مهدوی برشمرد و گفت وظیفه محققان مهدی پژوه است که با تبیین درست اندیشه مهدویت با این آسیبها مقابله کنند.

جعفری در پایان با اشاره به برگزاری همایش دکترین مهدویت در شهریور سال جاری گفت: دکترین برنامه کاربردی و راهبردی است که می تواند راهکاری مفید برای امروز و فردا ی نظام ما باشد و آموزه مهدویت اینچنین برنامه ای است . اندیشه مهدویت هم برای قبل از ظهور و هم برای بعد از ظهور یک آموزه راهبردی است. 

گزارشگر: فاطمه خسرو بیگی