داخلی     خبر     انديشه
حجت الاسلام و المسلمین عباسی:
عمده مسلمانان به وجود حضرت مهدی اعتقاد دارند
تفاوت دیدگاه در اصل مهدویت نیست، در نحوه وجود آن است
  حجت الاسلام و المسلمین عباسی با اشاره به این موضوع که تفاوت دیدگاه در اصل مهدویت نیست، در نحوه وجود آن است، عنوان کرد: عمده مسلمانان به وجود حضرت مهدی اعتقاد دارند.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۱ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۲۰
کد مطلب : 54334
عمده مسلمانان به وجود حضرت مهدی اعتقاد دارند
به گزارش آینده روشن، حجت الاسلام والمسلمین علی عباسی در نشست تخصصی "مهدويت؛ نگاهی به پژوهش‌های نو" با اشاره به اینکه تمام افراد اعتقاد به وجود یک منجی در روی زمین دارند، عنوان کرد: مسئله مهدویت یک موضوع مشترک میان فرق اسلامی است، ما کمتر افرادی در بین اهل سنت داریم که عقیده به مهدویت نداشته باشند، و همچنین روایاتی که در ارتباط با امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف مطرح است را قبول نداشته باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: این موضوع ریشه دار است و اختصاص به شیعه ندارد، و لذا در خصوص مهدویت از همان سده های اول غیبت کتابهای مختلفی نگاشته شده است.

معاون سابق آموزش حوزه‌های علمیه در ادامه گفت: کتاب های غیبت مشهوری مثل غیبت شیخ مفید الان در نزد ما باقی مانده و ما میتوانیم از آن استفاده کنیم، ولی کتب بسیار دیگری هم در این رابطه وجود دارد که الان موجود نیست یا در دست ما نیست.

عباسی اذعان کرد: دور اول از پژوهش هائی که در میان شیعه است تقریبا کتاب هایی است که در بین شیعه نوشته شده است، این روایات دسته اول پژوهش هایی است که صورت گرفته است، شاید در ابتدا مسئله غیبت کبری و طولانی شدن این غیبت را مواجه نشده باشند اما بعد از اینکه زمان گذشت، مسئله طولانی شدن زمان غیبت به جلو آمد که چطور می شود یک انسانی انقدر سن کند و اگر هم این موضوع را قبول کنیم که می شود یک انسانی این قدر سن کند، چه اثراتی بر این شخص وحود دارد؟

وی در ادامه با اشاره به اینکه پرداختن به بحث طولانی شدن غیبت کبری از همان سده اول صورت گرفت، گفت: اولین کسی که در این زمینه وارد می شود شیخ صدوق است که پاسخ می دهد، البته ایشان اول اشاره می کنند که رویایی به ایشان وارد شده و در این رویا حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف خودشان به ایشان امر کردند و بشارت دادند که چنین کاری انجام دهند.

وی افزود:‌ به تدریج وقتی از اوایل غیبت کبری به اواخر آن میرسیم تجمیع روایاتی که در بین شیعه و سنی است صورت می گیرد، این تجمیع روایات یک کار عادی است و نمی توان گفت که کار خاصی در این دوره صورت گرفته است.

عباسی در ادامه گفت: از حدود ۱۵۰ سال پیش یک بازبینی در کتاب ها و روایات بوجود می آید، همچنین یک بازبینی در کتب ادیان مختلف می شود و روایات و بشاراتی که در این ادیان هست جمع آوری شد.

این استاد برجسته حوزه علمیه در ادامه اظهار داشت: برای مثال ما در عهد قاجار مرحوم محمد صادق فخرالاسلام را داریم که ایشان قبلا کشیش بودند و بعد مسلمان شدند، ایشان کتابی در این زمینه دارند و خصوصا بشارت هایی که در زمینه پیامبر در مسیحیت وجود دارد را آورده است.

وی در ادامه گفت: اشاره به اینکه در هر عصری نیاز به یک انسان کاملی است که واسطه خدا بر روی زمین باشد را اهل عرفان در عرفان نظری تقریبا با یک اجماعی مطرح کرده اند، و هملا روایاتی که در این زمینه آمده است را تایید کرده و گفته اند اگر چنین انسانی نباشد عالم از بین خواهد رفت.

عباسی در پایان عنوان کرد: یک تحقیقات دیگری صورت گرفته در بحث دیدار ها و ملاقات ها که عده ای آمده اند اینها را جمع آوری کرده اند، و یا کسانی که مانند مرحوم بحرالعلوم این چیز ها را بیان می کنند.

انتهای پیام/ب/5/48