داخلی     خبر     بین الملل
مشاور مفتی مصر:
فقهای اهل سنت حکم به تکفیر مخالفان را صادر نمی‌کنند
  مشاور علمی مفتی مصر با بیان آنکه صدور حکم تکفیر مشروط به محاکمه قضایی است خاطر نشان کرد که فقها هیچگاه نسبت به خروج دیگران از اسلام حکمی صادر نکرده‌اند.
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۵
کد مطلب : 72343
فقهای اهل سنت حکم به تکفیر مخالفان را صادر نمی‌کنند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری رسا، مجدی عاشور مشاور مفتی مصر در سخنانی تاکید کرد که مطابق با فقه اهل سنت انجام گناهان کبیره سبب خروج انسان از دایره اسلام و در نتیجه تکفیر فرد نمی‌شود.

عاشور خاطر نشان کرد: به اجماع فقهای اهل سنت، افراد گنه‌کار حتی در صورت انجام گناهان کبیره و تکرار آن تنها معصیت الهی را انجام داده و این عمل مجوّزی برای تکفیر آنان نخواهد شد.

وی اظهار داشت: صدور حکم تکفیر تنها از طریق محاکمه قضایی امکان پذیر است. علما هیچگاه اقدام به صدور حکم تکفیر نکرده و تنها قواعد و ضوابط شرعی را بیان می‌کنند و قضّات مبتنی بر احکام و قواعد فقهی و قانونی نسبت به خروج یا عدم خروج فردی از اسلام حکم می‌دهند.

مشاور علمی مفتی مصر در پایان با اشاره به صدور احکام متعارض، متضاد و تکفیر مخالفان جریان‌های افراطی و تندرو تصریح کرد: خشونت طلبان و افراط گرایان به دلیل فقدان اخلاق و ناآگاهی از فقه اسلامی به سهولت حکم به تکفیر دیگران را صادر می‌کنند.