داخلی     خبر    
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم:
کنگره شعر غدیر در قم برگزار می شود
  مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، به تشریح برنامه های این اداره کل در طول سال جاری پرداخت.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۳ آذر ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۳۹
کد مطلب : 31753
کنگره شعر غدیر در قم برگزار می شود
به گزارش آینده روشن، محمد حسین استاد در جمع خبرنگاران استان قم گفت: اداره کل ارشاد اسلامی استان قم از سال گذشته تا هشت ماه گذشته از سال جاری اقدامات فراوانی را در جهت توسعه و ترویج هنر و فرهنگ اسلامی و ملی انجام داده است.

وی افزود: از جمله اقداماتی که معاونت فرهنگی این اداره کل در هشت ماه اول سال جاری انجام داده، می توان به برگزاری جشنواره های طلیعه ظهور، کریمه اهل بیت(عج) و جشنواره کوثر، سوگ واره حضرت خدیجه(س)، مراسم شعرخوانی حضرت زهرا(س) و سایر مراسم آیینی ملی و استانی اشاره کرد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم گفت: در هشت ماه اول سال جاری بیش از 5 هزار کتاب از سوی این اداره کل مجوز چاپ دریافت کرده اند که پیش بینی می شود این رقم تا پایان سال به عدد 10هزار نسخه برسد که این رقم نسبت به سال گذشته دو هزار عنوان کمتر شده است.

وی افزود: این کمبود به دلایلی چون حذف کتاب سازی های رایج در کشور به دلیل سیاست های جدید چاپ و نشر و هم چنین کاهش چاپ کتاب های مرجع در حوزه فرهنگ دینی بوده  که این مشکل را با ترفندهایی چون خرید کتب و اهدای آن به مراکز فرهنگی و حمایت های مادی و اعتباری جبران می کنیم.
استاد اظهار داشت: برگزاری جشنواره های فیلم و عکس استان، جشنواره تئاتر دفاع مقدس، سومین جشنواره شعر پایداری، دومین همایش مدیران موسسات فرهنگی و قرآنی، مسابقات قرآن استانی در سطح بزرگسالان و دانش آموزی، برگزاری هفته کتاب استان، ده عنوان مسابقه کتاب خوانی، جشنواره فیلم سرزمین زیتون، جشنواره تئاتر هنرجویان استان و برگزاری چندین طرح فرهنگی از جمله اقدامات دیگر این اداره کل در هشت ماه گذشته از سال 1388 است.

وی گفت: این اداره کل با حمایت از تولید نمایش نامه های فرهنگی و مذهبی نمایش گران استان قم در جشنواره های داخلی و ملی و همچنین حمایت های مالی از تولیدات فرهنگی در حوزه هنرهای نمایشی در حد وسع خود تلاش خوبی را در این عرصه به منصه  ظهور گذاشته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم یادآور شد: این اداره کل با حمایت از انجمن های هفت گانه فرهنگی و هنری استان برنامه های آموزشی و فرهنگی سهم عمده ای در ایجاد بستر مناسب کاری برای این گروه ها بوجود آورده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از طرح های عمده ای که این اداره کل به دنبال تحقق آن است، حمایت از تولید کنندگان کتب مرجع دینی است که طرح های حمایتی مناسبی برای حمایت از این گروه در دست اقدام است که با انجام این حمایت ها، مشکلات این طیف نیز رفع می شود.

استاد اظهار داشت: از جمله فعالیت های صورت گرفته در حوزه معاونت مطبوعاتی این اداره کل می توان به ساماندهی خانه مطبوعات استان در امور اجرایی، برگزاری دوره های تخصصی خبرنگاری و روزنامه نگاری در سطح استان، اعطای بن کارت به خبرنگاران، شرکت در جشنواره مطبوعات به عنوان غرفه استان قم و موارد دیگر اشاره کرد.

وی گفت: از جمله اقداماتی که در ماه های پایانی سال جاری از سوی این اداره کل انجام می شود می توان به برگزاری کنگره شعر غدیر در 17آذر ماه، برگزاری نخستین نمایشگاه یار مهربان به منظور خرید کتاب برای دانش آموزان استان، برگزاری نمایشگاه کتاب استانی در دهه فجر، نمایشگاه قرآنی در اسفند، کنگره تجلیل از شخصیت والای مرجع بزرگ جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره)، برگزاری دوازدهمین جشنواره تئاتر استانی در روزهای پایانی آذرماه، تدوین اطلس جامع قم، مکانیزاسیون مراحل بررسی مجوز کتاب و برگزاری دومین جشنواره رسانه های دیجیتال استان اشاره کرد.

استاد خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره شعر فجر ،برگزاری جشنواره های داستان نویسی، حمایت از آثار فاخر داستانی، برگزاری کارگاه آموزش نویسندگان و همایش داستان نویسان استان و شارژ بن کارت الکترونیک طلاب خواهر و برادر یکی از برنامه های دیگر این اداره کل در ادامه سال جاری است.