داخلی     خبر     ::پژوهشکده مهدویت::
در بیانیه اختتامیه چهاردهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت تاکید شد:
آموزه های مهدویت در دانشگاه ها و حوزه ها با رویکرد تطبیقی تدریس شود/ اعلام فراخوان پانزدهمین همایش دکترین مهدویت
  در بیانیه اختتامیه چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت تاکید شد: همگان بر این عقیده بودند که آموزه گرانسنگ مهدویت، اندیشه‌ای اصیل و خاستگاه آن قرآن و روایات معتبر و متواتر پیامبر و اهل‌بیت: است و ضروری است که در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه شیعه و اهل‌سنت، ابعاد مختلف این اندیشه به ویژه با رویکرد تطبیقی تدریس شود
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۰
کد مطلب : 68230
آموزه های مهدویت در دانشگاه ها و حوزه ها با رویکرد تطبیقی تدریس شود/ اعلام فراخوان پانزدهمین همایش دکترین مهدویت
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن، متن بیانیه اختتامیه همایش بین المللی دکترین مهدویت که در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) و با حضور شخصیت های مختلف از کشورهای اسلامی با مذاهب گوناگون در قم برگزار شد به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى‏ وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ (توبه: 33)
السلام علی المهدی الذی وعدالله عزوجل به الامم و یملأ الله به الارض قسطاً و عدلاً کما ملئت ظلماً و جوراً
با استعانت از خداوند و دعای خیر حضرت مهدی4، دوازدهمین امام و خاتم‌الاوصیاء، چهاردهمین همایش بین‌المللی دکترین مهدویت با موضوع «مهدویت محور مشترک مذاهب اسلامی» به مدت دو روز در شهر مقدس قم، شهر علم و اجتهاد، خون و قیام برگزار شد. در این همایش باشکوه که با استقبال کم‌نظیری مواجه بود، قریب به یکصد نفر از علما و شخصیت‌های برجسته مذاهب اسلامی از شیعه و سنی در فضایی صمیمی و سرشار از محبت و برادری از داخل و 16 کشور خارجی حضور داشتند.
در فرصت دو روز برگزاری این همایش بین‌المللی که با مشارکت مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و همکاری 20 مرکز حوزوی و دانشگاهی همراه بود، در دبیرخانه دائمی همایش 126 مقاله مورد پذیرش و توسط پژوهشگران داخلی و خارجی در چهار کمیسیون ارائه و مورد پرسش و پاسخ قرار گرفت و تنی چند از علمای برجسته اهل‌سنت نیز در کمیسیون‌ها به ایراد سخنرانی پرداختند.
در تمامی این مقالات و سخنرانی‌ها، مهدویت به عنوان محور مشترک مذاهب اسلامی مورد تأکید و مقرر شد دانش‌وران و اندیش‌ورزان مذاهب اسلامی، بر ظرفیت‌ها و کارکردها و نقش بی‌بدیل این آموزه بالنده و افق چشم‌انداز امت اسلامی اهتمام بیشتری بورزند. همگان بر این عقیده بودند که آموزه گرانسنگ مهدویت، اندیشه‌ای اصیل و خاستگاه آن قرآن و روایات معتبر و متواتر پیامبر و اهل‌بیت: است و ضروری است که در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه شیعه و اهل‌سنت، ابعاد مختلف این اندیشه به ویژه با رویکرد تطبیقی تدریس شود و در طول سال نیز نشست‌های علمی توسط فریقین برگزار گردد.
در این همایش باشکوه علما و شخصیت‌های برجسته شیعه و سنی از سراسر جهان و داخل کشور، بر طرح صحیح، عالمانه و خردمندانه این اندیشه تأکید و مسکوت و مغفول گذاشتن آن را گناهی نابخشودنی و مطلوب حاکمان جور و علماء سوء و دنیاطلب و درباری دانستند.
هم‌چنین تأکید شد، این اندیشه به عنوان آرمان مشترک و به مثابه افق چشم‌انداز امت اسلامی می‌تواند موجب تحولی در نگرش انسان، به جهان و تاریخ شود و سبب اصلاح و تغییر رفتارهای فردی و اجتماعی و ایجاد انقلاب و حرکت‌های سیاسی شود.
راه برون‌رفت جوامع اسلامی از تنگناهای موجود و دست یافتن به قله‌های وحدت و عزت و شکوه و به خاک مالیدن بینی مستکبران، طرح بیشتر این اندیشه در میان توده‌های مردم، توسط علمای وارسته فریقین است.
در پایان ضمن تقدیر و تشکر مجدد از همه حضار و شرکت‌کنندگان به‌ویژه میهمانان و علما و شخصیت حاضر در مجلس اعلام می‌شود موضوع همایش پانزدهم در سال آینده «مهدویت و چالش‌ها» با دو محور؛ چالش‌های فکری ـ فرهنگی و چالش‌های اجتماعی ـ سیاسی است. فراخوان اجمالی و تفصیلی این همایش در سایت همایش قرار داده شده و امید است همه نهادهای حوزوی و دانشگاهی و فرهیختگان جامعه همچون سال‌های گذشته ما را در این امر مهم یاری دهند.
والسلام عليکم و رحمة الله و برکاته.