داخلی     خبر     سیاست
پس از انقلاب از یک کشور منفعل تبدیل به کشوری مستقل و فعال شده‌ایم
  وزیر کشور گفت: پس از انقلاب از یک کشور منفعل تبدیل به کشوری مستقل و فعال شده‌ا یم.
Share/Save/Bookmark
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۳
کد مطلب : 73748
پس از انقلاب از یک کشور منفعل تبدیل به کشوری مستقل و فعال شده‌ایم
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور صبح امروز در ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ضمن تاکید بر اینکه عدد ۴۰ نشانه پختگی و کامل شدن است گفت: لازم است در این سالگرد یکبار دقیق و درست روند چهل ساله انقلاب را بررسی کنیم و با سنجش ضعف‌ها، قدرت‌ها و آسیب ‌ها خود را مهیا کنیم تا گام‌های بعدی را با هدایت رهبر معظم انقلاب و کمک‌های مردم بلندتر برداریم.

وی ادامه داد: بعضی منتقدین در بیان طرح‌ها و پروژه‌ها می‌گویند فلان کشور بیشتر کار کرده، باید گفت مقایسه مطلق مع‌الفارق است. ما در شرایط سختی این کارها را انجام دادیم. این کارها را وقتی انقلاب را ملت به نظام جهانی تحویل دادند شرایط خاصی داشتیم این نوع صحبت منتقدین باعث بی‌انگیزگی می‌شود اما اگر کامل و جامع مقایسه کنیم نشان می‌دهد خیلی کارها در نظام پس از انقلاب انجام شده است.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: پس از انقلاب کشوری را تحویل گرفتیم که در هیچ حوزه‌ای استقلال نداشت. بزرگترین ضعف رژیم شاهنشاهی نداشتن تفکر و اندیشه بود اما نقطه قوت نظام ا سلامی داشتن تفکر و اندیشه بود.

رحمانی فضلی تاکید کرد: نظام جهانی ما را در حوزه‌هایی به چالش می‌کشد که خود قدرت دارد و طی سالیان دراز در این حوزه‌ها استثمار و انباشت سرمایه‌ کرده‌اند اما ما هیچگاه نخواستیم در نقطه قوت خودمان که حوزه تفکر و اندیشه و فلسفه وجودی حکومت به دست انسان بود دشمنان را به چالش بکشیم.

وی تصریح کرد: ما در چهلمین سالگرد انقلاب باید کنفرانس‌های بزرگی می‌گذاشتیم و در زمینه‌های صلح، بشریت و عدالت بزرگترین اندیشمندان آنها را دعوت می‌کردیم زیرا آنها عملا حرفی برای دفاع ندارند اما برگ برنده را ما داریم.

وزیر کشور در ادامه افزود: پس از انقلاب مملکتی را بدست گرفتیم که همه امورات آن را دیگران اداره می‌کردند وقتی در این حوزه‌ها مقایسه انجام می‌دهیم می‌بینیم پیشرفت معناداری انجام شده است. کشوری هستیم که در حوزه سیاسی استقلال داریم و برای آن چهل سال مقاومت کردیم و همه اندیشمندان مخالف و موافق می‌گویند استقلال ایران واقعی است و این استقلال الگو برای کشورهای منطقه شده است.

رحمانی فضلی بیان داشت: ما در حوزه تکنولوژی در چهل سال گذشته عقب‌ماندگی نداشتیم بلکه عقب‌ماندگی برای صد سال گذشته بوده و سرعت پیشرفت تکنولوژی در این چهل سال زیاد بوده است. دعوای اصلی با جمهوری اسلامی برای این است که ایران به تکنولوژی‌های نو مثل علم فضایی، موشک و هسته‌ای پیشرفت داشته است.

وی با تاکید بر اینکه جریان عمومی علم در کشور در مسیر پیشرفت است‌،خاطرنشان کرد: بیشترین وابستگی ما درحوزه اقتصادی بوده است دشمنان برای اینکه نفت را محور اساسی کنند همه پایه‌های اقتصادی را از بین بردند. کشاورزی بنیان اقتصادی ما بود که آن را نابود کردند اما ما در این چهل سال در حوزه اقتصادی تلاشهای خوبی انجام داده‌ایم.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه آسان‌ترین موضوع اداره کشور اقتصاد است،‌گفت: ما همه تجارت و ظرفیت‌های علمی را در این حوزه داریم اما ما را ۱۰ سال وارد جنگ کردند سال‌ها ترور انجام دادند و نخبگان و انقلابیون ما را ترور کردند و از ابزار تحریم علیه ملت ایران استفاده کردند.

وزیر کشور بیان داشت: ملت ایران کمال‌گرا و غایت‌اندیش هستند برای همین اگر به هر جایی برسیم ۱۰گام جلوتر را می‌بینند. به مردم می‌گوییم همانگونه که جنگ را اداره کردید اقتصاد کشور را هم اداره کنید وقتی می‌گوییم اختیارات را به مردم و استان‌ها بدهید بهانه می‌آوردند در حوزه امنیت اختیارات را به مردم و استان‌ها واگذار کردیم و این کار را خوب اداره کردند. شوراهای تامین استان همان اختیارات وزارت کشور را دارند.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه امنیت غیرمتمرکزترین اختیارات را داریم و هیچ مشکلی در بحث امنیت نداریم گفت: باید در حوزه اقتصادی نیز موانع را برداریم هر جا قدرت و انحصار است رانت ایجاد می‌شود ما انقلاب نکردیم دشمن را شکست دهیم ما انقلاب کردیم باورها، اعتقاد،‌اخلاق و آنچه مورد قرب الهی و حق تعالی شود اتفاق بیفتد.

وزیر کشور ادامه داد: باید به باورها و اعتقادات مردم توجه کنیم و خالص و صادق باشیم. همان کاری که امام خمینی انجام داد و موجب انفجار نور و پیروزی انقلاب شد. به مردم بگوییم کجا اشتباه کردیم. لازم نیست این موضوع را فریاد بزنیم اما ایمان داشته باشیم این انقلاب بدون مردم نمی‌تواند مسیر تعیین شده ا مام و رهبری را طی کند.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه بدون اعتقادات دینی نمی‌توانیم موفق باشیم خاطرنشان کرد: چرا می‌گویند معرفت دینی مانع کسب تکنولوژی است.

وی بیان داشت: در چهلمین سال انقلاب باید ببینیم کجا و کی خارج از دایره هستی و عقل عمل کردیم. ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور شرایط علمی انقلاب را تجربه نکرده‌اند شرایط ذهنی را هم ما نتوانستیم خوب منتقل کنیم و نتوانستیم کتاب و فیلم خوب ایجاد کنیم. اما دشمن در شرایط عینی با القای تفکرات وارداتی بر روی جوانان کار کرده است.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه باید مردم را راضی نگه‌ داریم و اساس حکومت مردم هستند گفت: آیا یک حداقل زندگی برای مردم در ایران غنی و ثروتمند کار سختی است؟ بله دشمن نمی‌گذارد مردم ظلم و تبعیض را نمی‌پذیرند حضور مردم در صحنه‌هایی مثل ۳۲ آبان و ۲۲ بهمن برای رضایتمندی ما نیست بلکه برای علاقمندی به انقلاب، امام خمینی ، رهبری،‌امنیت و دین است.

وزیر کشور تصریح کرد: ۱۶۰۰ پروژه را وزارت کشور پیگیری کرده که بیش از هزار میلیارد سرمایه نیاز دارد. همه باید تلاش کنیم خشن‌ترین و بی‌رحمانه‌ترین تحریم‌های آمریکا را بشکنیم. امروز محورهای اصلی مخالفت با ایران تنها مانده‌اند اروپاییان بر اقدامات ایرانیان صحه می‌گذارند و با تحریم‌های آمریکا موافقت نمی‌کنند. آمریکایی‌ها در شرایطی نیستند که اعمال حاکمیت کنند اما ما تعیین کننده هستیم. از یک کشور منفعل تبدیل به یک کشور مستقل فعال شده‌‌ایم.