داخلی     خبر     سیاست
سيدابراهيم رئيسی:
توحيد و عدالت اجتماعی در طول تاريخ گفتمان امامت بوده است
  معاون اول قوه قضائيه با بيان انيكه در طول تاريخ، گفتمان امامت هيچ‌گاه تغيير نكرده است، گفت: توحيد و عدالت اجتماعی در طول تاريخ گفتمان امامت بوده است و احزاب، جريان‌های فكری و سياسی اگر با اين گفتمان زاويه پيدا كنند، نابود می‌شوند.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۲۶
کد مطلب : 43525
توحيد و عدالت اجتماعی در طول تاريخ گفتمان امامت بوده است
به گزارش آینده روشن، حجت‌الاسلام و‌المسلمين سيدابراهيم رئيسی، معاون اول قوه قضائيه، عصر روز گذشته، ۲۲ خردادماه، در همايش «طلايه‌داران آفتاب» كه از سوی حزب مؤتلفه اسلامی و در گراميداشت چهل‌وششمين سالگرد شهدای اين حزب در مدرسه عالی شهيد مطهری برگزار شد، با اشاره به شهدای حزب موتلفه گفت: آنها در ظلمت حكومت شاهنشاهی به راه حق نورانيت بخشيدند.

وی با بيان اينكه خداوند نعمات فراوانی به بندگانش عطا فرموده است، افزود: نعمات خدا قابل شمارش نيست، اما در ميان همه نعمات برخی از آنها با منت معرفی شده است.

رئيسی منت را در لغت به معنای نعمت بزرگ دانست و گفت: رسالت و امامت از جمله نعماتی هستند كه خداوند اعطای آن را به بندگان همراه با منت بيان فرموده است.

وی با اشاره به اهميت نعمت ولايت اظهار كرد: اگر خداوند همه نعمات را به انسان عطا می‌كرد و ولايت را كه جامع بين امامت و رسالت است به او نمی‌داد هيچ تفاوتی ميان انسان و ساير موجودات نبود.

معاون اول قوه قضائيه افزود: آنچه كه زندگی انسان روح می‌بخشد و انسانيت انسان در پرتو آن است، ولايت الهی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تعريف قرآن از انسان بيان كرد: اين تعريف همانند تعريفی كه علم منطق از انسان می‌كند نيست، در منطق، انسان حيوان ناطق معرفی می‌شود اما در فرهنگ قرآنی فصل‌الفصول انسان نطق نيست.

وی با ذكر اينكه انسان دارای خلقت جسمی و خلقت روحی است، اظهار كرد: در پرتو تعليم قرآن و ارتباط با وحی انسانيت انسان رقم می‌خورد، كسی كه خليفة‌الله فی‌الارض است بايد كار مستخلف‌عنه انجام دهد.

رئيسی با اشاره به ديدگاه مكتب‌ها در مورد انسان عنوان كرد: انسان‌محورها عالم را برای انسان می‌دانند در حالی كه الهيون معتقد هستند انسان برای بودن نيامده است بلكه خدايی شدن بايد هدف انسان باشد.

معاون اول قوه قضائيه با اشاره به اهداف شهدا و مخصوصا
اگر خداوند همه نعمات را به انسان عطا می‌كرد و ولايت را كه جامع بين امامت و رسالت است به او نمی‌داد هيچ تفاوتی ميان انسان و ساير موجودات نبود
شهدای حزب موتلفه اسلامی بيان كرد: اسلام توانست آنها را دور يك هدف جمع كند، جامعه در پرتو خون و هدايت شهدا هدايت می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: كسی كه دلداده غرب باشد روشنفكر نيست، روشنفكران حقيقی شهدا هستند كه با فكر، دشمن‌شناسی، عمل صالح و مقاومت در راه هدف راه را روشن كردند.

وی با ذكر اين نكته كه جريان روشنفكری كشورهای مسلمان و حتی در وابسته‌ترين كشورهای اسلامی ضد تفكر غرب است، اظهار كرد:متاسفانه برخی در كشور دلدادگی به غرب و فرهنگ غربی را نشانه روشنفكری قلمداد می‌كنند.

رئيسی با اشاره به حادثه عاشورا افزود: در حادثه عاشورا تابلويی از خوش‌عاقبتان و بدعاقبتان وجود دارد، كه هر دو گروه يك شبه ره صد ساله را رفتند، گروه اول در خوش‌عاقبتی و گروه دوم در بدعاقبتی.چهره‌های خوش‌عاقبت برای هميشه به عنوان چهره‌هايی نورانی و الهام‌بخش برای حيات انسان‌ها مطرح هستند.

معاون اول قوه قضائيه با ذكر اينكه امروز ولايت مورد هجمه دشمنان قرار دارد، اظهار كرد: جريان ولايت عمود خيمه نظام جمهوری اسلامی است، دشمن با جنگ نرم عقايد و باورهای مردم را نشانه گرفته است واين جنگ به ظاهر سنگری ندارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان كرد: در حالی كه امام خمينی(ره) بر اين عقيده بودند كه دين می‌تواند در متن جامعه قرارگيرد و آن را اداره كند، دشمن ناكارآمدی دين را مطرح می‌كند و برخی دين را امری فردی جلوه می‌دهند.

وی با اشاره به ويژگی‌های نظام اسلامی تاكيد كرد: از مهمترين ويژگی‌های نظام اسلامی اين است كه در راس نظام حاكميتی مورد تاييد شارع مقدس قرار دارد و روابط اجتماعی بر اساس دين تنظيم می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بيان اينكه عالم برای حق خلق شده است، افزود: خلقت انسان برای بندگی كردن است.

معاون اول قوه قضائيه افزود: در طول تاريخ، گفتمان امامت هيچ‌گاه تغيير نكرده است، توحيد و عدالت اجتماعی در طول تاريخ گفتمان امامت بوده است و احزاب، جريان‌های فكری و سياسی اگر با اين گفتمان زاويه پيدا كنند، نابود می‌شوند.

وی در پايان با اشاره به تحولات و بيداری اسلامی در منطقه عنوان كرد: اين خيزش‌ها همانند انقلاب اسلامی ضد استبداد داخلی و ضد استعمار خارجی است. 

انتهای پیام/ن/47