داخلی     خبر     سیاست
آیت الله میلانی در سومین اجلاس غدیر خم در مشهد ؛
بهترین دلیل در اثبات ولایت ائمه اطهار، حدیث غدیراست
وظیفه اصلی شیعیان حفاظت از ادله غدیر است
  آیت الله میلانی گفت : وظیفه اصلی جامعه شیعی در هرمرتبه ای که هست این است که از ادله امامت وولایت امیرالمومنین محافظت کند محافظت ار این ادله را واجب بدانیم و بفهیم وتبلیغ کنیم .
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۷ آذر ۱۳۸۹ ساعت ۱۰:۵۵
کد مطلب : 38837
بهترین دلیل در اثبات ولایت ائمه اطهار، حدیث غدیراست
به گزارش خبرنگار آینده روشن ازمشهد، آیت الله سید علی حسینی میلانی، رئیس مرکز حقایق اسلامی، درسومین اجلاس بزرگ غدیر در مشهد مقدس گفت: مسئله امامت و ولایت که همان جانشینی رسول خدا(ص) است مهم ترین مسئله اسلامی است و این تعبیر در بین فریقین نیز وجود داشته است .
 
وی در ادامه به ویژگی های  امام بعد از پیامبر(ص)اشاره وافزود: امامت در تعریف علما فریقین عبارت است از ریاست دینی و دنیوی به نیابت از رسول الله، این امام بعد از پیغمبر متحمل همه مسئولیت های رسول الله (ص) است پس او باید دارای مقامات آن حضرت باشد و همه ولایت هایی که برای رسول الله قائل هستیم برای امام برحق ایشان نیز ثابت است .
 
آیت الله میلانی افزود: همه شرایطی که در نبی (ص) معتبر می دانیم بایستی در امام وجود داشته باشد از قبیل عصمت از این جاست که ثابت می کنیم که مبانی امامت ، تعیین امام به دست خدا است و احدی جز خدا ، حق نصب وتعیین امام را  ندارد.

رئیس مرکز حقایق اسلامی درباره تعیین امام توضیح داد: حتی رسول خدا(ص) ، ثابت کردند که امامت از اصول نه از فروع ؛ وقتی امام شناخته شد باید همه افراد امت مأمور به اطاعت از او خواهند بود و به او باید، در همه شئون اقتدا کنند ، و بر عهده امام است هدایت و اجرای احکام شریعت در  اجرای حقایق قرآن مجید به امام مراجعه شود.

وی با توضیح اینکه با تعیین  امام، اداره جامعه به دست او خواهد بود افزود: احقاق حقوق مظلوم، عدالت در جامعه ، حفظ حدود و قصور بلاد اسلامی ، مقابله با دشمنان خارجی و پیاده کردن احکام اسلامی همه بر عهده امام است .

آیت الله میلانی با بیان اینکه حکومت از شئون امام است نه هم مترداف با امامت ، گفت : وقتی امام شناخته شد وظیفه همه افراد جامعه، اطاعت وپیروی از او است پس اطاعت مطلق به امام معصوم (ع) و پیغمبر اکرم (ص) اختصاص دارد.

وی اظهار داشت : پیامبر اکرم (ص) امامت و جانشنینی امیرالمومنین(ع) را از همان روزهای اول بعثت به مناسبت های مختلف بیان می کردند وحتی با همین شرایط سخت ،   در جواب روسای قبایل عرب که آنها به اسلام را دعوت می کردند، بعضی از آنها ما حاضرشدند با  شدند با پیامبر همکاری کنند  ازایشان حمایت کنند به شرط جانشینی بعد از ایشان ، به همین دلیل پیامبر (ص)  به هر شکلی،  امیرالمومنین علی (ع) را به عنوان جانشین خودشان معرفی کردند. 

رئیس مرکز حقایق اسلامی با اشاره به اهمیت حدیث غدیرافزود: احادیث و خطبه غدیر در هیچ کتاب غیر معتبری وجود ندارد این حدیث متعلق به پیامبر واهل بیت (ع) است لذا  دارای خصوصیاتی است که باعث شد که امیرالمومنین (ع) و ائمه اطهار و بزرگان شیعه در طول تاریخ برای نگهداری از این حدیث تلاش فراوانی کنند همان طور که عده ای در طول تاریخ بودند که قصدداشتند  این حدیث را در زمان های مختلف نابود کنند.

وی با بیان اینکه تنها در ماجرای غدیر خم، پیامبر (ص) به حضرت علی (ع) من کنت مولافهذا علی مولا نگقته اند و  این حدیث به قبل و بعد از هجرت بر می گردد افزود:در قبل از هجرت در بین مهاجرین وبعد از هجرت امیرالمومنین را با همین کلام  معرفی کردند.

این مولف شیعی همچنین به تلاش محدثین گذشته در نگهداری از این حدیث اشاره کرد وافزود : در گذشته ، محدثین به حدیث غدیر اهتمام ویژه ای داشتند مانند شیخ مفید، سید مرتضی چه از اشاعره و معتزله در مورد حدیث غدیر منابعی گرفته اند و به شبهات آنها پاسخ داده شده است که متأسفانه این کتاب ها امروز در دسترس نیست .

وی بهترین دلیل در اثبات ولایت ائمه اطهار را، حدیث غدیر عنوان کرد و افزود: وجوه دلالت این حدیث و ولایت بلافصل امیرالمومنین (ع) در تفاسیر مختلف فریقین ذکر شده است تا جایی که در غدیر، یک
 طرف امیرالمومنین و اقلیت شیعیان و گروهی دیگر که توجیه گران این حادثه که قصد دارند این حادثه را به فراموشی بسپارند، حضور داشتند که با شرایطی در حدیث غدیر در تعریف امام آمده است نتواستند کاری پیش ببرند .

آیت الله میلانی ، حقایق غدیرخم را مظلوم دانست و و علی (ع) را مظلوم ترین حقیقت این واقعه مطرح کرد وافزود : بعد از رحلت رسول اکرم (ص)، کسانی به دنبال کتمان این ماجرا ، چه از روی تعمد یا تقیه بودند و بعضی از آنها از روی بغض کینه واقعه غدیر خم را نقل نکردند . 

وی با تأکید براینکه ، امروز مطالبه شیعه تمام صحبت های پیامبر(ص) در روز غدیر خم است افزود: سخنان پیامبر در غدیر خم را  از محدثین بزرگ و کسانی که ادعا می کنند که تاریخ را خوب می دانند مطالبه می کنیم چرا که پیامبر اکرم (ص) در روزهای جمعه خطبه می خواندند واز این خطبه ها، امروز چیزی در دسترس نداریم .

وی اظهار داشت : اهمیت غدیر تا آنجایی است که در کوفه تابعین سعی کردند در احیای حدیث من کنت مولا به سراغ اصحاب بروند و تمام این حدیث را از آنها نقل کنند و قسم می خوردند و اطمینان می دادند تا حدیث را بگیرند .
 
وی مطالبه دیگرشیعیان را در کتاب های مربوط به غدیر دانست افزود : برزگان اهل سنت در زمینه مطلومیت غدیر کتابهایی نوشته اند و از این کتاب ها امروز چیزی در دسترس نیست.  

آیت الله میلانی ، حدیث من کنت مولا فهذا علی مولا را دلالت قطعی بر امامت حضرت علی (ع) دانست وافزود : پیامبر اکرم (ص) این حدیث را مرتب در موارد مختلف بیان نمودند و روز غدیر یکی از مواردی است که این فرمایش را فرمودند و این حدیث متواتر است و قطعاً دلالت این حدیث بر امامت امیرالمومنین بوده است و این همان ولایتی است و که در روز غدیر خم از مردم بیعت گرفته شده است و صحابه تبریک گفتند .

وی به وظیفه اصلی جامعه شیعی در عصر حاضر در نگه داری و محافظت از ماجرای غدیر اشاره کرد وافزود : وظیفه هر فرد از ما در هرمرتبه ای که هست این است که از ادله امامت و ولایت امیرالمومنین محافظت کنیم محافظت ار این ادله را واجب بدانیم و بفهیم وتبلیغ کنیم و هر فرد با هر توانی که دارد از قلم از تفکر وظیفه خود را حفاظت از این امانت ارزشمند بداند.

در ادامه پنجمین روز از برگزاری این اجلاس ، در بخش گفتمان علمی که با حضور آیت الله سید علی حسینی میلانی و آیت الله سید جعفر سیدان برگزارشد به سوالات مطرح شده در موضوع غدیر پاسخ داده شد. 

آیت الله سید علی حسینی میلانی ،در پاسخ به این پرسش که در خطبه غدیر از وجود  امام زمان (عج) نام برده شده افزود: درمجموعه روایاتی که امروز در دست ماست راجع به ولی عصر (ع) آن طور که بعضی از محققین گفته اند بیش ۲هزار حدیث از پیامبر(ص) داریم که ارتباط با امام زمان (عج) دارد که این امام از ائمه اثنی عشر هستند و در حدیث متواتر من مات ولم یعرف امام زمانه این مطلب بیان شده است که به این ایشان بر می گردد و مطلبی که درغدیر به آن تأکید شد مهدی بر این امت کسی نیست مگر امام زمان (عج)که یازدهمین فرزند حضرت علی (ع) است .
انتهای پیام/ن/1