داخلی     خبر     انديشه
حجت‌الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی مطرح کرد؛
تفاوت سبک زندگی مؤمنان و گنهکاران
  رئیس پژوهشکده مهدویت با اشاره به تفاوت سبک زندگی مؤمنین و گنهکاران، خاطرنشان کرد: کسانی که در دنیا از یاد خدا غافلند، به هیچ‌وجه تحمل سختی ندارند و از «تنهایی»، بیش از همه چیز می‌‌ترسند و همیشه از خودشان فراری‌اند؛ در حالی که مؤمنین از خداوند، تنهایى و مناجات ‌و‌ راز و نياز با‌ خودش را می‌خواهند.
گزارشگر : سید مجتبی رفیعی اردکانی
Share/Save/Bookmark
چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۸
کد مطلب : 65612
تفاوت سبک زندگی مؤمنان و گنهکاران
به گزارش پایگاه خبری آینده روشن، حجت‌الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی، رئیس مؤسسه آینده روشن در جمع پژوهش‌گران این مؤسسه، درباره تفاوت سبک زندگیِ انسان‌های مؤمن و غیرمؤمن گفت: به تصریح آموزه‌های دینی، سبک زندگی انسان‌های مؤمن با غیرمؤمن و حتی مرگشان متفاوت است.

وی با اشاره به آیه ۲۱سوره جاثیه افزود: خداوند در این آیه می‌فرماید: أَمْ‌ حَسِبَ‌ الَّذِينَ‌ اجْتَرَحُوا السَّيِّئَاتِ‌ أَنْ‌ نَجْعَلَهُمْ‌ کَالَّذِينَ‌ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ‌ سَوَاءً مَحْيَاهُمْ‌ وَ مَمَاتُهُمْ‌ سَاءَ مَا يَحْکُمُونَ‌؛ آیا آنان که مرتکب بدی‌ها می‌شوند می‌پندارند که در شمار کسانی که ایمان آورده‌اند و اعمال صالح انجام داده‌اند قرارشان می‌دهیم؟ و آیا زندگی و مرگشان یکسان است؟ چه بد داوری می‌کنند».

رئیس پژوهشکده مهدویت با بیان این‌که با مراجعه به تفاسیر و دقت در نوع ترکیب کلمات این آیه می‌توان نکاتی ناب و کاربردی را درباره سبک زندگی دینی استخراج کرد، اظهار داشت: خداوند گنهکاران را به «الَّذِينَ‌ اجْتَرَحُوا السَّيِّئَاتِ‌» تعبیر می‌کند؛ زیرا سیئات و گناهان باعث می‌شود در روح انسان جراحت به وجود بیاید و او را تا مرز سقوط پیش برد.

وی تصریح کرد: خداوند در ۱۲۴ سوره طه می‌فرماید: وَمَنْ أَعْرَضَ عَنْ ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنْكًا؛ و هر كس از ياد من دل بگرداند در حقيقت زندگى تنگ و سختى خواهد داشت؛ هم‌چنین خداوند در آیه ۱۷ سوره جن می‌فرماید: وَ مَنْ يُعْرِضْ عَنْ ذِکْرِ رَبِّهِ يَسْلُکْهُ عَذاباً صَعَداً؛ هر کس از یاد خدای خود اعراض کند خدا او را به عذابی بسیار سخت درآورد.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی ابراز داشت: کسانی که در دنیا از یاد خدا غافلند، به هیچ‌وجه تحمل سختی ندارند و از تنهایی بیش از همه چیز می‌‌ترسند؛ آن‌ها دائم باید در شلوغی‌، رفت‌وآمد، صحبت‌کردن و گوش‌دادن باشند؛ به‌خاطر همین از تنهایی در شب می‌ترسند و همیشه از خودشان فراری‌اند.

وی ادامه داد: در حالی که به تعبیر امام سجاد(ع) در دعای روز عرفه، مؤمنین از خداوند «وَ زَيِّنْ لِىَ التَّفَرُّدَ بِمُناجاتِكَ بِاللَّيْلِ وَالنَّهارِ» می‌خواهند؛ یعنی خدایا! مرا به‌ تنهایى ‌و‌ خلوت در‌ شب‌‌و‌روز و به‌ مناجات ‌و‌ رازونياز با‌ خودت شاد گردان».

رئیس پژوهشکده مهدویت در ادامه ضمن بیان چند نمونه از مرگ‌های زیبای مؤمنین، گفت: اما غیرمؤمنین مرگ‌های بسیار بدی دارند؛ شما کتاب «جزاء قتلة سیدالشهداء(ع) فی دارالدنیا» را ببنید تا متوجه شوید قاتلان امام حسین(ع) با چه ذلت و خفتی کشته شدند.

وی افزود: سیدبن طاووس در لهوف نقل می‌کند فردای عاشورا دیدند یکی از سربازان عمرسعد نابینا شده است؛ وقتی علت را پرسیدند، گفت: دیشب در عالم رؤیا دیدم جلسه محاکمه‌ای برپا بود، رسول خدا گفتند فلانی را بیاورید؛ من را آوردند. حضرت گفتند این خون حسین(ع) است و تو هم در ریختن این خون سهم داری. گفتم یا رسول‌الله(ص) من اصلا کاری نکردم؛ حتی یک سنگ هم پرتاب نکردم. رسول خدا(ص) فرمودند: «درست است که هیچ کاری نکردی، و لکنّ کثَّرتَ السَّواد؛ ولی تو سیاهی لشکر بودی»؛ یعنی با حضور در سپاه عمر سعد خون به دل اهل‌بیت و زینب و بچه‌ها کردی. بعد رسول خدا دست کردند در تشت خون و روی چشمان من کشیدند و نابینا شدم.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی در پایان با تأکید بر تفاوت سبک زندگی و مرگِ مؤمنان و گنهکاران، به بیان چند نمونه از مرگ‌های زیبا و بابهجتِ مؤمنین پرداخت و گفت: انسان مؤمن و باخدا با هدفی که دارد، نگاه و برخوردش با دنیا نسبت به یک غیرمؤمن فرق می‌کند و همین تفاوتِ در سبک زندگی است که مرگ‌ها را هم متفاوت می‌کند.