داخلی     خبر    
عضو هیئت علمی پژهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:
از قالب های نو برای بیان عاشورا بهره گیریم
  هفدهمین نشست از سلسله نشست های عاشورا پژوهی با موضوع "ذهن، زبان و نگاه عاشورایی" از سوی مرکز مطالعات راهبردی خیمه در مجتمع فرهنگی شهید فهمیده قم برگزار شد.
گزارشگر :
Share/Save/Bookmark
شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۸۶ ساعت ۱۶:۲۰
کد مطلب : 16797
از قالب های نو برای بیان عاشورا بهره گیریم

به گزارش آینده روشن، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در این نشست که با حضور جمعی از محققین و صاحب نظران دین پژوه برگزار شد، ذهنیت، نگاه و زبان را سه فرایند شکل گیری پدیده های ادبی، فرهنگی و هنری عنوان کرد و بهره گیری از این سه فرایند را در بیان درست از فرهنگ عاشورایی بسیار مهم ارزیابی کرد.

حجت الاسلام سید ابوالقاسم حسینی، از واعظان، خطیبان و عالمان دینی به عنوان راهبران فکری جامعه یاد کرد و گفت: آن چه توسط این راهبران فکری بیان می شود باورهای دینی مردم را شکل می دهد.

وی به انتقاد برخی محققین و نظریه پردازان دینی از ذاکرین اشاره کرد و خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی از این نظریه پردازان دینی غافلند از این که خود با ایجاد ذهنیت هایی در جامعه، بنیانگذار برخی از این نگاه ها به حادثه عاشورا هستند.

این محقق و نویسنده، اعمال برخی مداحان و ذاکرین در مراسم عزاداری امام حسین (ع) مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: زمانی که عالمان دینی ما حتی در رسانه ملی مطرح می کنند که اگر شور حسینی باشد تمام گناهان بخشیده می شود، ذهنیت هایی غلط از امام حسین (ع) و عاشورا شکل می گیرد.

وی خطاب به عالمان دینی گفت: باید در جنبه بیان و ایجاد ذهنیت در مردم بازکاوی صورت گیرد زیرا آن چه گفته می شود نتایج مختلفی به همراه دارد، پس باید شجاعانه برگردیم و در ذهنیتی که در مردم ایجاد کرده ایم، تجدید نظر کنیم.

حسینی در ادامه سخنان خود با انتقاد از نگاه های سنتی به آموزه های دینی اظهار داشت: متاسفانه این نوع نگاه اجازه نمی دهد نگاه های جدید در عرصه بررسی و تحقیق دینی شکل بگیرد و در نتیجه با این طرز تفکر نمی توانیم وظیفه خود را به عنوان مبلغان دینی به درستی عمل نماییم.

وی با اشاره به رشد روز افزون و به سرعت وسایل ارتباط جمعی یادآور شد: ما نیز باید همراه این پیشرفت ها نوع نگاه هایمان را به مسایل دینی تغییر دهیم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تاکید بر این که بهترین آثار فرهنگی، ادبی و هنری ما در زمینه های مختلف باید حسینی و عاشورایی باشد، ابراز داشت: متاسفانه تا زمانی که در نوع نگاه و پرداختن به مطالب سخت برخورد کنیم و از قالب شکنی و نحوه بیان بهراسیم راه به جایی نخواهیم برد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود 5 نگاه "حماسی"، "عاطفی"، "عرفانی"، "معرفتی" و "ترکیبی" را به حادثه عاشورا مورد بررسی قرار داد و گفت: پرداختن به هر یک از این نگاه ها در زمان خاص و عده ای خاص به اوج خود رسیده است.

حسینی افزود: نگاه حماسی به حادثه عاشورا در قبل از انقلاب اسلامی ایران به اوج خود رسید اما این نگاه حماسی به حادثه عاشورا بعد از انقلاب و پس از جنگ تحمیلی به انزوا رفت.

وی هم چنین از نگاه صرف عاطفی به حادثه عاشورا انتقاد کرد و آن را گریبانگیر مجالس کنونی عزاداری دانست و گفت: در این نوع نگاه سمت دهی ها، ارزش ها و هدف مندی ها فراموش می شود و همه چیز تنها بر محور اشک و آه و سوز حرکت می کند.

این محقق و نویسنده خاطر نشان کرد: با نگاه صرف عاطفی یک ملودرام کامل از صحنه عاشورا فراهم می شود و بزرگ ترین صحنه زندگی بشریت در حد یک فیلم هندی تنزل پیدا می کند و این جفای بزرگی به امام حسین (ع) و واقعه عاشوراست.

وی در ادامه با اشاره به نگاه معرفتی به حادثه عاشورا گفت: توجه بنیانی و اساسی این نوع نگاه، بازشناسی جنبه های معرفتی، چرایی ها عاشوراست.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار پیوند هر چه بیشتر ذاکرین اهل بیت و محققان دینی شد و اظهار داشت: با پر شدن شکاف بین این دو قشر شور حسینی و معرفت حسینی در مجالس عزاداری امام حسین (ع) پیوند خواهد خورد.


حسینی در پایان این نشست بهره گیری از زبان روز را برای معرفی امام حسین (ع) و عاشورا ضروری دانست و تصریح کرد: باید با تغییر نگاه سنتی، از قالب های جدید در ابعاد مختلف فرهنگی، هنری و ادبی برای بیان وسعت و ژرفای حقیقت عاشورا استفاده کنیم.