داخلی     خبر     بین الملل
رییس مجلس:
مساله غرب و آمریکا مساله‌ دموکراسی در سوریه نیست
  رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مهم‌ترین مساله برای غرب این است که تغییرات در سوریه به هر نحو باید اتفاق بیفتد تا آنها به اهدافشان در این کشور دست یابد.
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۳۶
کد مطلب : 49197
مساله غرب و آمریکا مساله‌ دموکراسی در سوریه نیست
به گزارش آینده روشن، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در رابطه با وضعیت داخلی کشور سوریه و موضع ایران در خصوص تنش میان ترکیه و سوریه اظهار داشت: این مسئله ابعاد مختلفی دارد لازم است رسانه‌ها همه‌ی ابعاد آن را به دقت بررسی کنند.

وی با اشاره به مقاله "فریدمن" که در آن عنوان شده است مساله‌ غرب و آمریکا مساله دموکراسی در سوریه نیست، بلکه آنها نوعی وزن‌کشی را در سوریه دنبال می کنند گفت: موضع آمریکا در سوریه صادقانه نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: مهم‌ترین مساله برای غرب این است که تغییرات در سوریه به هر نحو باید اتفاق بیفتد تا آنها به اهدافشان در این کشور دست یابد.

علی لاریجانی تصریح کرد: اگر آنها راست می گویند به این سوال نیز پاسخ بدهند که آیا این سزاوار است که در بحرین ۳۵ هزار نفر شیعه یک نماینده داشته باشند و در عوض ۵ هزار نفر سنی نیز یک نماینده در مجلس این کشور داشته باشند.

وی با بیان اینکه باید در سوریه اصلاحاتی ایجاد شود و ساختارهای دموکراسی در آن اصلاح شود، خاطر نشان کرد: البته دولت سوریه این را پذیرفته‌ و اعلام کرده است که انتخابات آتی در این کشور را با حضور گروه‌های مختلف سیاسی برگزار خواهند کرد.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: اما مساله در اینجا است که کشورهای غربی و اتحادیه عرب که سرانشان بویی از دموکراسی نبرده‌اند، مجال برگزاری انتخابات را در این کشور نمی‌دهند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد طرح به ‌هم ‌پیوسته‌ای از سوی غرب و در سطح منطقه در خصوص سوریه در حال دنبال شدن است، ایراد داشت: ورود سلاح به داخل خاک سوریه مانع از برقراری دموکراسی در این کشور است و جمهوری اسلامی ایران می‌داند که سلاح‌هایی که به خاک سوریه وارد می‌شود از کدام منابع تامین می‌شود.

وی تاکید کرد: سوال ما از آنها این است که آیا با سلاح، دموکراسی برقرار می‌شود؟ از این رو، باید بگویم این افراد نمی‌توانند به دموکراسی توصیه کنند.

رییس فراکسیون اصولگرایان مجلس، همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در این خصوص که طیف‌های محدودی که از سوی وی به گروه ۷+۸ معرفی شده‌اند، شامل چه گروه‌هایی می‌شوند؟ گفت: همان‌طور که در تمام گروه‌ها مشاهده می‌شود افراد می‌توانند نظرات مختلف داشته باشند ولی در اصول متحد باشند.

وی با بیان اینکه طیف‌های مطرحی از مجلس شورای اسلامی در گروه ۸+۷ نماینده دارند ولی بدنه نمایندگان مجلس در این گروه نماینده نداشتند گفت: آیت‌الله مهدوی کنی خواستند افراد نیز در جبهه متحد نماینده داشته باشند و ما نیز این را پذیرفتیم.

انتهای پیام/ن/47