داخلی     خبر     ::پژوهشکده مهدویت::
آیت الله حائری شیرازی در دیدار با اعضای هیأت علمی مؤسسه آینده روشن؛
کسی که از عقل تبعیت نمی‌کند نمی‌تواند تابع امامش باشد
  آیت الله حائری شیرازی با اشاره به ضرورت تبعیت از عقل، گفت: همان‌طور که امام یا ظاهر است یا غائب، دقیقا عقل نیز گاهی ظاهر و گاهی غائب است؛ هر کس امروز با حجت باطنی‌اش مخالفت بکند، فردا که حضرت ظهور کرد با او هم مخالفت می‌کند.
گزارشگر : سید مجتبی رفیعی اردکانی
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۰
کد مطلب : 66099
کسی که از عقل تبعیت نمی‌کند نمی‌تواند تابع امامش باشد
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده مهدویت(مؤسسه آینده روشن)، حضرت آیت الله حائری شیرازی صبح روز گذشته با حضور در مؤسسه آینده روشن با اعضا و مسئول این پژوهشکده دیدار کرد.

وی در این دیدار درباره جایگاه عقل در تحقیق، گفت: تحقیق خوب و ضروری است، اما یک تعقلی هم باید به عنوان ستون فقرات تحقیق وجود داشته باشد تا اگر آن در تحقیق‌ها اختلاف و تعارضاتی وجود داشت، با تعقل رفع و رجوع کرد.

استاد اخلاق حوزه علمیه با تأکید بر این‌که وقتی روایات مختلف می‌شود باید به عقل مراجعه کرد، ابراز داشت: همان‌طور که امام، اختلافات مردم را حل می‌کند، عقل انسان نیز در تردیدها و تصورات و تطورات حس و خیال، اختلافات را حل می‌کند.

وی با اشاره به روایت معصوم که می‌فرماید: خداوند بر مردم دو حجت دارد: حجه ظاهره و هوالانبیاء‌ و حجه ‌الباطنه و هوالعقل، خاطرنشان کرد: همان‌طور که امام یا ظاهر است یا غائب، دقیقا عقل نیز گاهی ظاهر و گاهی غائب است.

استاد حوزه علميه افزود: وقتی انسان از عقل استقبال کند، در وجود او عقل ظاهر می‌شود و اگر استقبال نکند عقل، مخفی و غائب می‌شود.

وی اظهار داشت: «حجت باطنی»، تنها رابطه حجت ظاهری در انسان است؛ هر وقت می‌خواهید بدانید آیا ظهور نزدیک است برگردید به حجت باطنی، اگر دیدید با حجت باطنی‌تان آشتی کردید این علامت ظهور است.

آیت‌الله حائری شیرازی تأکید کرد: هر کس امروز با حجت باطنی‌اش مخالفت بکند، فردا که حضرت ظهور کرد با او هم مخالفت می‌کند؛ کسی که به حجت باطن ایمان نیاورد، با حجت ظاهر نیز ایمان نخواهد آورد.

در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین پورسیدآقایی مسئول مؤسسه آینده روشن درباره فعالیت‌های انجام‌شده همایش بین‌المللی دکترین مهدویت با موضوع «عصر ظهور در ادیان ابراهیمی» گزارشی ارائه دادند.

گفتنی است این همایش اردیبهشت سال ۹۶ در قم برگزار خواهد شد.