داخلی     خبر     سیاست
معاون اول قوه قضائیه:
علمای اهل سنت جریان‌های تکفیری سلفی را محاکمه کنند
  معاون اول قوه قضائیه خواستار محاکمه جریان‌های تکفیری سلفی از سوی علمای اهل سنت شد و گفت: اگر مجامع علمی و دانشگاهی اهل سنت اعلام نکنند که جریان وهابیت و سلفی‌گری ربطی به دین اسلام و قرآن ندارد، در آینده شاهد لطمات بسیاری از جانب این جریان‌ها خواهند بود.
Share/Save/Bookmark
شنبه ۸ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۳۶
کد مطلب : 57675
علمای اهل سنت جریان‌های تکفیری سلفی را محاکمه کنند
به گزارش آینده روشن، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی، سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران، جنایت وحشیانه قتل شهید حسن شحاته و دیگر شیعیان مصر از سوی تروریست‌ها و سلفی‌های کوردل را محکوم کرد و خواستار محاکمه وهابیت و جریان‌های تکفیری از سوی علمای اهل سنت شد.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، عدم درک واقعیت، فسادانگیزی با شعار اسلام و امر به منکر و نهی از معروف را از ویژگی‌های منافقان عنوان و اظهار کرد: نخستین عامل ترورهایی که در مصر، سوریه، عراق و نقاط مختلف کشورهای اسلامی صورت می‌گیرد، افراد بسته‌ذهن، جاهل و نادانی هستند که ذهن آنها شست‌وشو داده شده است و حاضر نیستند در برابر حق کوچک‌ترین انعطافی از خود نشان دهند.

معاون اول قوه قضائیه هیچ منکری را بزرگ‌تر از کشتن مردم بی‌گناه، دادن دست کمک به دشمنان دین و قرآن، ایجاد وحشت بین مردم و اخلال در امنیت اجتماعی ندانست و تصریح کرد: تروریست‌های سوریه رسما اعلام کرده‌اند که با اسرائیل هیچ مشکلی نداشته و در آینده پس از به دست گرفتن حکومت، دست دوستی به صهیونیست‌ها خواهند داد.

وی بر شناساندن چهره نفاق کسانی که نام دین و ایمان را یدک می‌کشند اما باطن آنها خدایی، ایمانی و قرآنی نیست، تأکید کرد و افزود: عامل دوم جریان تکفیری سلفی، مفتیان از خدا بی‌خبر خود فروخته، پول پرست و شهوت‌ران هستند که فتواهایی بر خلاف کتاب و سنت صادر می‌کنند و سبب کشته شدن جوانان و ویران شدن خانه‌های بسیاری در این میدان می‌شوند.

جریان تکفیری سلفی بزرگ‌ترین مصیبت برای جهان اسلام

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی از نظام سلطه به عنوان سومین عامل جریان سلفی و تکفیری نام برد و با بیان اینکه منافقان در هر فسادی که در منطقه رخ می‌دهد، دست دارند، ابراز کرد: دیروز منافقان با شعار ضدیت با امپریالیسم و آمریکا به میدان آمدند و امروز به سربازانی با یونیفرم رسمی آمریکایی تبدیل شده‌اند و به نفع آنان علیه نیروهای حزب الله فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه جریان تکفیری سلفی که امروز بزرگ‌ترین مصیبت برای جهان اسلام شده، ساخته جریان استکبار جهانی است، از علمای بزرگ اهل سنت به واسطه اعلام بی‌زاری درباره اهانت به صحابه جلیل القدر حجربن عدی و به وجود آورندگان این هتک حرمت تشکر کرد و از آنان خواست که از جریان‌های تکفیری سلفی و وهابی نیز اعلام بی‌زاری بجویند.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به تحریم کالاها، نظرات، کتاب‌ها و متفکران جریانی دست ساخته انگلیسی و وابسته به صهیونیست به نام بهائیت از سوی علمای شیعه، خواستار محاکمه جریان‌های تکفیری از سوی علمای اهل سنت شد و گفت: علمای اهل سنت در برابر جریان‌های سلفی و تکفیری اعلام موضع کرده و آنها را در جهان اسلام منزوی کنند.

وی با تأکید بر مؤاخذه جنایت‌ها و محاکمه جریان‌های تکفیری سلفی و وهابیت، تصریح کرد: امروز اگر همه مجامع علمی و دانشگاهی اهل سنت در دنیا اعلام نکنند که جریان وهابیت و سلفی‌گری ربطی به دین اسلام و قرآن ندارد، در آینده شاهد لطمات بسیاری از جانب این جریان‌ها خواهند بود؛ امروز تمام جهان اسلام نسبت به این قضیه لطمه می‌بیند.

ساختارسازی شهید بهشتی برای ولایت فقیه

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در ابتدای سخنان خود هفته قوه قضائیه و سالروز شهدای هفتم تیر و شهادت آیت‌الله بهشتی را گرامیداشت و از قوه قضائیه که اجرای احکام اسلامی را در جامعه دینی برعهده دارد، به عنوان
وی بر شناساندن چهره نفاق کسانی که نام دین و ایمان را یدک می‌کشند اما باطن آنها خدایی، ایمانی و قرآنی نیست، تأکید کرد و افزود: عامل دوم جریان تکفیری سلفی، مفتیان از خدا بی‌خبر خود فروخته، پول پرست و شهوت‌ران هستند که فتواهایی بر خلاف کتاب و سنت صادر می‌کنند و سبب کشته شدن جوانان و ویران شدن خانه‌های بسیاری در این میدان می‌شوند.
ملجأ و پناهگاه ستمدیدگان نام برد.

وی با بیان اینکه آیت‌الله شهید بهشتی برای ولایت فقیه امام راحل ساختارسازی کرد، گفت: امام راحل نظریه حکومت اسلامی و ولایت فقیه را برای نخستین بار به این شکل کنونی مطرح کردند و مرحوم آیت‌الله دکتر بهشتی در رأس کسانی بود که برای این نظریه در شکل قانون اساسی ساختارسازی کردند و این خدمت بسیار بزرگی بود که انجام شد.

معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه قوه قضائیه براساس قانون اساسی مستقل از سایر قوا است، افزود: تحول در قوانین و مقررات، تحول در روش‌ها و ساختارها و تحول در روابط انسانی زحمات بسیاری تاکنون انجام شده است؛ امروز قضات در سراسر کشور مشغول به رسیدگی به پرونده‌هایی هستند که بسیاری از آنها در رسانه‌ها و افکار عمومی مطرح نمی‌شود و تنها چند پرونده ممکن است در ذهن مردم یا حساسیت اجتماعی داشته باشد.

وی مهم‌ترین شغل و پردغدغه‌ترین مسؤولیت را در کسوت قضا عنوان و اظهار کرد: امروز در دستگاه قضایی با تدبیر و تأکید قانون اساسی و اتخاذ سیاست پیشگیری از وقوع جرم، تلاش بسیاری شده است؛ موضوع پیشگیری از وقوع جرم اهمیت بسیاری دارد برای آنکه در نظام مقدس ما این میزان آمار از پرونده‌های جرم در دستگاه قضائی زیبنده نیست.

منشور مبارزه با فساد اقتصادی / ضرورت از بین بردن بسترهای وقوع جرم در جامعه

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در ادامه بر از بین بردن بسترهای وقوع جرم در جامعه و قرار گرفتن نگاه پیشگیرانه جزو سیاست‌های اولیه در سیاستگذاری و اجرا در همه نهادها با هدف کاهش جرایم تأکید کرد و گفت: هیچ مسؤول و مجموعه‌ای در کشور وجود ندارد که مسؤولیت وقوع جرم را برعهده نداشته باشد.

وی حمایت از تولید را تنها مبارزه، برخورد و دستگیری ندانست و با بیان اینکه باید شرایطی فراهم شود تا قاچاق کالا برای قاچاقچی کالا صرف نکند، تصریح کرد: جامع‌ترین منشور در مبارزه با فساد اقتصادی را مقام معظم رهبری چند سال قبل ابلاغ فرمودند.

معاون اول قوه قضائیه افزود: در این منشور هم وظیفه دستگاه قانونگذاری به عنوان تصویب قوانین و مقررات پیشگیرانه، هم وظیفه مسوولان دستگاه اجرایی به عنوان برخورد با روش‌هایی که آن روش‌ها جرم‌زا است و هم وظیفه دستگاه قضایی برای برخورد با مجرمان تعیین شده است.

وی با بیان اینکه کنترل و نظارت می‌تواند اعتماد را تداوم ببخشد و افزایش دهد، اظهار کرد: ما نظارت علی الدوام را به عملکرد قضات و بخش‌های مختلف یک ضرورت می‌دانیم، تقویت نظارت در دستور کار است و امروز برای تقویت این نظارت در بخش‌های مختلف تلاش می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به اهمیت رعایت اخلاق عمومی و اخلاق حرفه‌ای در قوه قضائیه، از اجتهاد و عدالت به عنوان دو شرط قضاوت نام برد و گفت: امروز امکان ندارد گزارشی نسبت به یک لغزشی به مجموعه‌های نظارتی فعال برسد اما آنها پیگیری نکنند و کار را به انجام نرسانند؛ عدم اعلام به منزله عدم اقدام نیست.
برخورد با مجرمان و مفسدان در راستای حفظ حقوق بشر

وی با بیان اینکه اراده جدی در دستگاه قضایی برخورد با مفاسد اجتماعی و مفاسد اقتصادی است، تصریح کرد: از مدعیان حقوق بشر تعجب می‌کنیم که چطور برای یک سارق مسلح و قاچاقچی بزرگ مواد مخدر دل می‌سوزانند، اما برای مردمی که آسیب می‌بینند و امنیتشان به خطر می‌افتد کم‌ترین سخنی بر زبان نمی‌آورند و این چگونه حقوق بشری است.

معاون اول قوه قضائیه افزود: معتقدیم برخورد با مجرمان حرفه‌ای و مفسدان دقیقا در راستای حفظ حقوق بشر است، چگونه است در دنیا اجازه می‌دهند مدعیان حقوق بشر به ساحت مقدس نبی مکرم اسلام‌(ص) اهانت شود و لب به سخن نمی‌گشایند و این را آزادی بیان می‌نامند اما ۱۷ کانال تلویزیونی ما را در دنیا قطع می‌کنند و مدعیان خم به ابرو نمی‌آورند.

وی تأکید کرد: یقین داریم به دنبال خلق به یادماندنی و ماندگار حماسه سیاسی تاریخ انقلاب که در ۲۴ خرداد که از سوی مردم رقم خورد، حماسه اقتصادی در امسال خلق می‌شود و تحقق این امر در پرتو هماهنگی و همدلی قوای سه گانه و همکاری با رییس جمهور منتخب و همه دولتمردان شکل خواهد گرفت و در پایان سال عملکرد خوبی برای هر سه قوه و همه مسؤولان در محضر پروردگار، رهبر معظم انقلاب و مردم خواهد بود.

پایان پیام/ع