داخلی     خبر     بین الملل
درگیری «النصره» با گروه تحت حمایت ترکیه به حماه و ادلب سوریه رسید
  منابع خبری معارض اعلام کردند که گروههای تروریستی «هیئة تحریر الشام و الجبهه الوطنیه للتحریر» پس از غرب حلب، این بار در جنوب و شرق ادلب و غرب حماه نیز با هم درگیر شدند.
Share/Save/Bookmark
جمعه ۱۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۱
کد مطلب : 75666
درگیری «النصره» با گروه تحت حمایت ترکیه به حماه و ادلب سوریه رسید
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس، گروههای تروریستی «هیئة تحریر الشام و الجبهه الوطنیه للتحریر» از سه‌شنبه (۱۱ دی) بار دیگر در غرب استان حلب سوریه با یکدیگر درگیر شدند.

گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» -نزدیک به معارضان- امروز پنجشنبه گزارش داد که این درگیرها علاوه بر غرب حلب، به جنوب و شرق ریف ادلب (شمال غرب سوریه) نیز رسیده است.

دیدبان اعلام کرد که این درگیری‌ها بیشتر در محورهای راههای ارتباطی بین «سراقب و معرة النعمان» و جاده بین‌المللی «حلب – دمشق» در جریان است.

محور دیگر درگیری بین تحریر الشام و الجبهه الوطنیه در اطراف شهرک «دار عزه» (دومین شهرک بزرگ غرب حلب) و منطقه «خان العسل» و چند محور دیگر در غرب حلب است.

تحریر الشام در شهرک «سراقب» واقع در ریف شرقی ادلب ممنوعیت آمد و شد برقرار کرده است و درگیریهایی در اطراف مناطق شرق این شهرک بین طرفین وجود دارد.

کشته شدن بیش از ۴۰ تروریست در درگیریها

به گزارش این گروه، تا کنون دستکم ۲۴ نفر از عناصر تحریر الشام و ۱۸ نفر از عناصر الجبهه الوطنیه کشته شدند و در پی آن شش غیر نظامی از جمله یک پرستار و دو کودک جان خود را از دست دادند.

عناصر گروههای تروریستی «احرار الشام و صقور الشام» که در ائتلاف الجبهه الوطنیه حضور دارند، بعدظهر چهارشنبه شمار زیادی نیرو و مقادیر زیادی تجهیزات نظامی به بزرگراه بین شهرهای معره النعمان و خان شیخون و جاده منتهی به سراقب فرستادند و با عناصر تحریر الشام درگیر شدند.

تسلط الجبهه الوطنیه بر دو شهرک

در جریان این درگیری الجبهه الوطنیه توانست بر شهرکهای «معصران و بابیلا» تسلط پیدا کند و درگیریها به محورهایی در «جبل الزاویه» رسید.

تحریر الشام نیز روز گذشته توانست بر دار عزه، «الهباطة و مکیلبیس» و بخشهایی از منطقه «السعدیه» مسلط شود.

در همین راستا، پایگاه خبری معارض «عنب» گزارش داد که درگیری تحریر الشام و الجبهه الوطنیه به ریف جنوبی ادلب و ریف حماه رسیده است.

تسلط تحریر الشام بر دو روستا در غرب حماه

عنب اعلام کرد که درگیریهای صبح امروز پنجشنبه بین طرفین در شهرک «سفوهن» و روستاهای «ترملا، ارنیبة و الفقیع» در جنوب ادلب آغاز شد و تحریر الشام ارنیبه و الفقیع را اشغال کرد و همچنان در ترملا درگیری در جریان است.

در ریف حماه نیز درگیری بین دو گروه در ارتفاعات «شحشبو» جریان دارد و تحریر الشام توانست در غرب حماه، روستاهای «شیر المغار و شهرناز» را به اشغال خود درآورد.

الجبهة الوطنیه گروهی است که زیر نظر ارتش آزاد سوریه و تحت حمایت ترکیه قرار دارد و در می ۲۰۱۸ در قالب ائتلاف ۱۱ گروهک در شمال غرب سوریه تشکیل شد.

در واکنش به درگیری فیما بین این گروهها، ساکنان حاضر در غرب حلب و جنوب و شرق ادلب نیز ضمن برگزاری تظاهرات، این درگیری را محکوم کرده و خواستار توقف درگیری و خارج کردن غیر نظامیان از دایره درگیری شدند.

حمله تحریر الشام به نورالدین الزنکی فقط یک روز پس از توافق بین طرفین حاصل شد که پیش از آن عناصر تحریر الشام در دار عزه کشته شده بودند و در نتیجه، این درگیریها آغاز شد.

تحریر الشام یا جبهه النصره شاخه شبکه تروریستی القاعده در سوریه است که در ‌اواخر سال ۲۰۱۱ میلادی و در اولین سال شروع بحران سوریه تشکیل شد و طولی نکشید که با افزایش قدرت خود به یکی از سرسخت‌ترین گروه‌های تروریستی در این کشور تبدیل شد.