داخلی     خبر     سیاست
رییس سازمان امور اجتماعی:
امروز دشمن روی گسل‌های اجتماعی سرمایه گذاری کرده است
  معاون وزیر کشور و رییس سازمان امور اجتماعی گفت: امروز دشمن روی گسل‌های اجتماعی سرمایه گذاری کرده و باید همه هوشیار باشیم و با برنامه‌ریزی اجازه پیشبرد اهداف آنها را ندهیم.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۲۰
کد مطلب : 70148
امروز دشمن روی گسل‌های اجتماعی سرمایه گذاری کرده است
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از ایسنا، تقی رستم‌وندی در جلسه کارگروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی استان کرمانشاه که در محل استانداری برگزار شد با اشاره به چهل ساله شدن انقلاب در بهمن ماه سال جاری، گفت: وارث انقلابی هستیم که در نظام بین المللی آثار و پیامدهای بسیاری داشته و توانست نظم بین المللی را به هم ریخته و نظم نوین جهانی تعریف کند که برای بسیاری مستکبرین جهان به ویژه آمریکا بسیار گران آمد.

وی افزود: درهمین راستا اسکتبار جهانی در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی با تمام توان برای ضربه زدن به نظام تلاش می‌کند.

رستم‌وندی به بحث تحولات اجتماعی اشاره کرد وافزود: این بحث باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد چرا که دشمن در تلاش است از زمینه‌های اجتماعی استفاده کرده و شکاف‌های اجتماعی را تبدیل به تعارض کرده و تعارضات را تبدیل به نزاع‌های امنیتی کند.

وی اظهار کرد: بنابراین اگر امروز هوشیارانه عمل نکنیم و در حوزه اجتماعی مدیریت قوی اعمال نشود، پدیده‌های اجتماعی به سرعت تبدیل به تعارض شده و تعارضات هم در مرحله پایانی نزاع‌های امنیتی را رقم می‌زند.

دشمن امروز "تمامیت ارضی" کشور را نشانه گرفته است

معاون وزیر کشور انسجام اجتماعی، رژیم سیاسی و تمامیت ارضی کشور را سه ارزش حیاتی برای هر کشور عنوان کرد و گفت: دشمن امروز در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی در تلاش است به هرسه این ارزشها ضربه وارد کند.

وی افزود: امروز برای دشمن تنها بحث نظام مطرح نیست چون می‌داند که حتی با فروپاشی جامعه و ایجاد مشکل برای نظام، باز هم فرهنگ و تمدن ایرانی به گونه‌ای است که با استکبار مقابله می‌کند و بنابراین برنامه دارند تا از طریق از هم گسیختگی اجتماعی به تمامیت ارضی کشور دست‌اندازی کرده و کشور را تجزیه کنند.

وی به تاکید وزیرخارجه کشورمان که هدف آمریکا را تمامیت ارضی کشور عنوان کرده بود، اشاره کرد و افزود: با توجه به این مسئله باید مدیریت اجتماعی کشور توجه جدی داشته باشد که اجازه ندهیم پدیده‌های اجتماعی به تعارضات سیاسی و منازعات تبدیل شود.

معاون وزیر کشور به برخی تعارضات سیاسی اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: در چند ماه اخیر شاهد هستیم که به بهانه‌های مختلف در کشور زمینه تعارضات سیاسی فراهم شده که به یاری خداوند با کمترین هزینه، توطئه‌های دشمن که سالها روی آنها سرمایه گذاری کرده خنثی شد.

دشمن روی گسل های اجتماعی سرمایه گذاری کرده است

وی افزود: امروز دشمن روی گسل‌های اجتماعی سرمایه گذاری کرده و باید همه هوشیار باشیم و با برنامه‌ریزی اجازه پیشبرد اهداف آنها را ندهیم.

رستم وندی با بیان اینکه محور اول برنامه ریزی باید بحث مدیریت تعارضات اجتماعی باشد گفت: باید به سه دسته تعارضات با دقت توجه شود، دسته اول تعارضات که دشمن به خوبی روی آن سرمایه گذاری کرده، بحث تعارضات فکری، آرمانی و نظری در جامعه ایرانی است.

رستم وندی تصریح کرد: امروز شاهد هستیم برخی در شعارهای خود علیه روحانیت و دین شعار داده و بعضا به اماکن دینی حمله می‌کنند و اینها نشان می‌دهد که دشمن با دین مردم مشکل دارد و می‌خواهد تعارضات و شکاف را در کشور گسترش دهد.

وی افزود: دومین تعارضی که دشمن روی آن سرمایه گذاری کرده بحث ایجاد شکاف بین مردم است که مصادیق زیادی برای عمل خود دارد.

معاون وزیر کشور، ایجاد و تعمیق شکاف بین مردم و دولت را نیز تعارض سومی عنوان کرد که دشمن به خوبی روی آن سرمایه گذاری کرده و سعی دارد با سیاه نمایی از وضعیت جامعه آن را عملی کند.

رستم وندی، اسلام و ایرانیت را کلیدواژه‌های اتحاد جامعه ایرانی در طول تاریخ چندهزار ساله آن عنوان کرد و افزود: همواره در طول تاریخ، کشور ایران از تنوع قومی برخوردار بوده اما با زیر کلیدواژه ایرانیت توانستیم این اتحاد را حفظ کنیم.

وی افزود: همچنین ایران باتنوع مذهبی که دارد با ظهور اسلام توانسته زیر چتر اسلام همه گروه های مذهبی را زیر لوای خود داشته باشد و این دو کلیدواژه اسلامیت و ایرانیت توانسته تعارضات را پوشش داده و شکاف‌ها را پر کند.

معاون وزیر کشور با بیان اینکه کشور امروز با عملیات روانی بزرگ دشمن روبرو است گفت: نباید از هجمه رسانه ای دشمن غافل شد و باید بدانیم دشمن امروز به شگردهای مختلف و متنوع رسانه‌ای به مقابله با انقلاب اسلامی آمده است.

رستم وندی خاطرنشان کرد: درجنگ روانی امروز دشمن، سه محور قابل مشاهده است که اصلی ترین محور آن بحث "برجسته سازی تهدیدات امنیتی" درکشور است.

وی افزود: در تحولات اقتصادی امسال، دشمن درصدد است با شایعه عملیات وحمله نظامی این شرایط را تشدید کند که تا حدی در افکار عمومی تاثیر گذار بوده و موجب تشدید التهابات در حوزه اقتصادی شده است.

معاون وزیر کشور تاکید کرد: در همین راستا رسانه‌ها و نظامیان باید دقت بیشتری در این زمینه داشته و مردم را در این زمینه مطمئن کنند که جای هیچ نگرانی در زمینه تهدیدات نظامی وجود ندارد.

رستم وندی "بی ثبات سازی اقتصادی" را محور دیگر دشمن در این جنگ روانی دانست و افزود: واقعیت های اقتصادی امروز جامعه را نباید انکار کرد اما برجسته سازی این تحولات و سوء استفاده از برخی التهابات اقتصادی در دستور کار دشمن قرار دارد.

وی، سلب اعتماد از مدیریت سیاسی کشور را محور دیگر عملیات روانی دشمن عنوان کرد وادامه داد: دشمن درتلاش است به عناوین مختلف مدیران سیاسی ایران را در نظر مردم ضعیف جلوه دهد.

معاون وزیر کشور در ادامه به تشریح راهکارهای مقابله با این هجمه روانی دشمن پرداخت و بر تغییر آرایش سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور در مقابل این هجمه‌های دشمن تاکید کرد.

وی افزود: راه اول مشارکت بیش از پیش مردم در مدیریت سیاسی کشور است؛ بطوری که مسئولین باید بدانند نمی‌توان در اتاق های شیشه ای نشست و برای مردم تصمیم گیری کرد و باید فعالیت سمن‌ها را بیش از پیش تقویت شود.

رستم وندی تاکید کرد: نظام ما مبتنی بر مردم سالاری دینی است و مسئولین باید نقش مردم را جدی گرفته و حضور مردم در مدیریت کشور را تقویت کنند.

معاون وزیر کشور افزود: در راهکار دوم هم باید در برابر عملیات روانی دشمن هوشمندانه عمل کنیم و باید اخبار و اطلاعات مورد نیاز مردم را در اختیارشان قرار داده و باید ابعاد توطئه دشمن در رسانه ها به خوبی برای مردم تبیین شود.

رستم وندی تاکید کرد: کسی نمی‌تواند ادعا کند وضعیت اقتصادی امسال مشابه سالهای گذشته است و این قابل انکار نیست که اوضاع اقتصادی نامساعد شده اما باید تلاش کنیم از این وضعیت سوءاستفاده نشود و مردم به خوبی از اوضاع با خبر شوند تا این میان شایعه سازی نشود.

وی با اشاره به افزایش هجمه های دشمن درهمه زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی تاکید کرد: بار دیگر تکرار می‌کنم باید در برابر این هجمه ها آرایش سیاسی،اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور تغییر کند که متاسفانه تاکنون هیچ نشانی از این تغییرات مشاهده نمی‌شود.

رییس سازمان امور اجتماعی کشور در ادامه به تشریح وضعیت آسیب‌های اجتماعی کشور پرداخت و افزود: اعتیاد در حال حاضر اولویت اصلی آسیب‌های اجتماعی کشور است و اقدامات بسیاری در حوزه مقابله با آن انجام شده اما تا هدف مطلوب فاصله بسیار است.

رستم وندی مشکل اصلی در حوزه اعتیاد کشور را تکرار چرخه آن در کشورعنوان کرد و افزود: تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد در حوزه اعتیاد پایداری درمان و ترک داریم و مابقی معتادان مجددا بعد از ترک به چرخه اعتیاد برمی‌گردند، چرا که در بحث های ساختاری و ریشه ای اعتیاد آنچنان که باید سرمایه گذاری نکرده‌ایم.

وی با اشاره به افزایش مصرف الکل در کشور، گفت: امروز نباید در کنار بحث اعتیاد از مصرف الکل هم غافل شویم و باید در زمینه این دو معضل بیشتر در زمینه پیشگیری اولیه سرمایه گذاری کنیم.

رستم وندی تاکید کرد: متاسفانه در کشور به جای سرمایه گذاری در مرحله پیشگیری و سرمایه گذاری در گلوگاه نظام تعلیم و تربیت کشور که همان آموزش و پرورش است سرمایه را می بریم در ایستگاه آخر و زمانی که فرد معتاد در جوی آب افتاده تلاش می کنیم ترکش دهیم.

وی افزود: این اشکال و ایراد ساختاری و نظام برنامه ریزی و بودجه ای ماست که سرمایه را به جای هزینه کردن در نظام آموزش و پرورش در مرحله آخر ترک اعتیاد هزینه می کنیم.

معاون وزیر کشور خاطرنشان کرد: در برخی کشورهای اروپایی در کنار مدارس باشگاه های ورزشی و هنری تاسیس می شود تا جوانان و نوجوانان با گذراندن اوقات فراغت خود در این مراکز از معضلات و آسیب های اجتماعی دور بمانند و ما هم باید سرمایه ها را به این سمت ببریم و به جای اینکه مراکز ماده ۱۵ و ۱۶ راتقویت کنیم، باید روی نظام تعلیم و تربیت کشور سرمایه گذاری کنیم.

رستم وندی بحث کارآفرینی معتادان بهبود یافته را یک ضرورت در حوزه ترک اعتیاد عنوان کرد وافزود: خوشبختانه در دوسال گذشته جهش خوبی در حوزه کارآفرینی مرکز ماده ۱۶ داشته‌ایم.

معاون وزیر کشور به معضل بافت فرسوده اشاره کرد وافزود: وزارت راه و شهرسازی برآورد کرده که برای بازسازی ۲۷۰۰ محله در طرح احیای بافت فرسوده، بیش از ۱۲۳ هزار میلیارد تومان در پنج سال اول این طرح ۱۰ ساله اعتبار نیاز دارد که تامین این اعتبار بسیار دشوار است و باید از ظرفیت بخش خصوصی دراین زمینه استفاده شود.

رستم وندی به معضل طلاق هم اشاره داشت و گفت: برای رفع این معضل به ایجاد یک شبکه روانشناختی نیازمندیم، به طوری که بصورت رایگان یا با کمترین هزینه یک روانشناس یا تیم روانشناسی، زندگی یک زوج را تا سه اول زندگی پیگیری کند و آنها هر زمان به مشکل برخوردند به روانشناس مشخصی مراجعه کنند تا نهال زندگی آنها به ثمر بنشیند و آنقدر قدرت بگیرد که با کمترین خطر به رشد خود ادامه دهد.

معاون وزیر کشور در ادامه بر ویژه دیده شدن سه استان کشور از جمله کرمانشاه در بحث مقابله با آسیب های اجتماعی تاکید کرد و افزود: در کنار استانهای خوزستان و سیستان و بلوچستان، استان کرمانشاه را نیز بصورت ویژه خواهیم دید و در زمینه اعتبارات نیز حمایت های لازم را خواهیم داشت.