داخلی     خبر     سیاست
رییس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی:
سنت پاسخ‌گویی فرهنگی دولت‌ها پایه‌ریزی شود| نخبگان از دولت‌ها مطالبه گری فرهنگی کنند
  بنیانیان با تأکید بر مطالبه گری فرهنگی نخبگان از مسؤولان، از مجلس خبرگان خواست که سنت پاسخ‌گویی فرهنگی دولت‌ها را پایه‌ریزی کند.
Share/Save/Bookmark
جمعه ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۵
کد مطلب : 70058
سنت پاسخ‌گویی فرهنگی دولت‌ها پایه‌ریزی شود| نخبگان از دولت‌ها مطالبه گری فرهنگی کنند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری رسا، حسن بنیانیان رییس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با بیان این‌که فرهنگ هویت یک ملت است، گفت: فرهنگ حاشیه و ذیل اقتصاد و سیاست نیست، بلکه اقتصاد و سیاست حاشیه و ذیل فرهنگ هستند.

وی که سخنان خود را با هدف آسیب شناسی فرهنگی بیماری‌های اقتصادی مطرح می‌کرد، در ادامه افزود: آسیب فرهنگی از آسیب‌هایی است که همه دچار آن هستیم چه آن کسی که عمل به آسیب فرهنگی می‌کند و چه کسی که از کنار آن بی‌تفاوت می‌گذرد.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: اگر در بخش اقتصاد، معضلی در مرغ‌داری‌ها پیش بیاید همه می‌فهمند که سه ماه دیگر مرغ گران می‌شود اما اگر امروز به یک رییس دولتی گفتند معلمان آموزش و پرورش به موضوع تربیت بی‌تفاوتند می‌گوید این مشکل هشت سال دیگر ظاهر می‌شود و من هشت سال دیگر نیستم.

وی با بیان این‌که متأسفانه منفعت کوتاه مدت شخصی خود را به منافع بلند مدت ملت ترجیح می‌دهیم و این بیماری در کشور ما در حال رشد است، خاطرنشان کرد: وقتی در رسانه ملی مردم را با قرعه‌کشی‌ها به پول بادآورده عادت می‌دهند، یعنی مسؤولان صدا و سیما هم این بیماری را دارند و من و شما هم که می‌بینیم و اعتراض نمی‌کنیم به فرهنگ توجهی نداریم.

بنیانیان استبداد تاریخی را یکی از دلایل مهم این بیماری فرهنگی خواند و گفت: نظام پادشاهی دو هزار و پانصد سال با استبداد این کشور را اداره کرده است و ما در نظام جمهوری اسلامی هم می‌خواهیم با ابزار قانون همه مشکلات را برطرف کنیم در حالی که بسیاری از مشکلات با کار فرهنگی قابل حل است.

وی یادآور شد: بخش بزرگی از مردم ماهواره دارند و ما در زمینه ممنوعیت و منع استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای قانون داریم و جامعه به بی‌قانونی عادت کرده است؛ این‌که ما به قانون بی‌توجه هستیم یک بیماری عمومی فرهنگی است.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی تولید انبوه قانون را سبب حاکم شدن استبدادزدگی در روابط جامعه دانست و تصریح کرد: آثار هر آسیبی در اقتصاد بسیار زود ظاهر می‌شود اما در مسائل فرهنگی این‌گونه نیست و این سبب می‌شود که مدیران در وزارتخانه خود به مباحث فرهنگی توجهی نداشته باشند.

وی با بیان این‌که مردم سالاری ناقصی را در جامعه تجربه می‌کنیم، گفت: وقتی مردم از نمایندگان مجلس و از رؤسای جمهور تنها حل مشکلات اقتصادی کوتاه مدت را طلب می‌کنند هیچ رییس جمهور و نماینده مجلسی به طور عالمانه به حل مسائل فرهنگی نمی‌پردازد و متأسفانه چهل سال است که به این مشکل دچار هستیم.

بنیانیان از تکیه نخبگان بر اقدامات مردم به عنوان عامل دیگر بیماری فرهنگی جامعه نام برد و در ارائه راه‌حل فرهنگی برای رفع مشکلات اقتصادی اظهار داشت: وقتی قیمت ارز بالا می‌رود ملتی که دچار پول پرستی شده، هیجان روانی شکل می‌گیرد و قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند و هیچ‌ مسؤول، مدیرکل و وزیر اقتصادی هم به فرهنگ‌سازی در این زمینه اهمیت نمی‌دهد.

وی با بیان این‌که فهم ما از فرهنگ در حد ارتباطات کوچه و بازار است، ابراز کرد: وقتی وزیر مسکن و شهرسازی یا وزیر نیرو می‌شویم تلقی ما از فرهنگ آنقدر تقلیل پیدا می‌کند که وقتی می‌پرسند چرا پیوست فرهنگی برای کارهایتان تدارک نمی‌بینید می‌گوییم ما در ادارات نماز جماعت برگزار می‌کنیم.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی بر طرح فرهنگ ذیل اندیشه‌های اسلامی تأکید کرد و افزود: همه مدیران جمهوری اسلامی اعم از وزیر و مدیرکل و استاندار باید کنار فهم عمیق و علمی اقتصاد فهم عمیق و علمی فرهنگ داشته باشند تا انقلاب اسلامی به سرمنزل مقصود برسد.

وی خاطرنشان کرد: از توده مردم انتظار نیست که از مسؤولان کارکرد نظام فرهنگی را مطالبه کنند بلکه از نخبگان جامعه این انتظار می‌رود که از دولت‌ها مطالبه فرهنگی داشته باشند.

بنیانیان در پایان از مجلس خبرگان خواست که سنت پاسخ‌گویی فرهنگی دولت‌ها را پایه‌ریزی کند چراکه دولت‌ها از ناآگاهی نخبگان به فهم فرهنگ استفاده می‌کنند و می‌گویند ما نسبت به فرهنگ مسؤولیت نداریم و بگذارید ملت راحت باشد.

رییس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مجلس خبرگان باید بیدار باشد که افزون بر مطالبه‌گری، باید انقلاب را هدایت کند.