داخلی     خبر     انديشه
توصیه امام مهدی(عج) برای شب بیست و سوم ماه رمضان
  قائم مقام مدیر مركز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینكه ارتباط مستحكمی میان امام زمان(عج) و ماه رمضان برقرار است گفت: حضرت مهدی(عج) می فرمایند: «شب بیست وسوم ایستاده، نشسته و در حال سجده این دعا را تكرار كن [زیاد بخوان]» ...
Share/Save/Bookmark
شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۸
کد مطلب : 66701
توصیه امام مهدی(عج) برای شب بیست و سوم ماه رمضان
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری شبستان نوشت: حجت الاسلام والمسلمین مصلحی تصریح كرد: ضروری است كه ارتباط میان این ماه و امام زمان(عج) برای مردم تبیین شود.
وی افزود: چه خوب است كه طلاب و مبلغان وقتی در خصوص ماه مبارك رمضان و شب قدر صحبت می كنند، روایات آن را هم بگویند زیرا در تفسیر البرهان و همچنین تفسیر علی بن ابراهیم قمی روایت های متعددی در خصوص شب قدر نقل شده است.
قائم مقام مدیر مركز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم ادامه داد: در كتاب شهید كافی هم، بابی در خصوص سوره قدر و روایات زیبایی نقل شده كه خلاصه آنها این است «در شب قدر ملائكه نازل می شوند» و حال این سوال باید پرسیده شود كه بر چه كسی نازل می شوند؟
ملائكه در شب قدر بر وجود امام زمان(عج) نازل می شوند
حجت الاسلام مصلحی بیان کرد: در زمان انبیاء گذشته و در زمان حضرت محمد(ص)، ملائكه بر وجود پیامبران نازل می شده اند و بعد از پیامبر خاتم(ص) طبق آیات قرآن، در هر سال شب قدر وجود دارد و براساس آنچه روایات بیان می كنند، در این زمان بر وجود امام زمان(عج) نازل می شود. با تبیین این روایات، ارتباط مستحكمی میان امام زمان(عج) و ماه مبارك رمضان می توان برقرار كرد.
مضاعف شدن ثواب ختم قرآن با هدیه آن به امام زمان(عج)
قائم مقام مدیر مركز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم گفت: مستحب است در ماه رمضان حداقل یك ختم قرآن داشته باشیم و در برخی روایات داریم كه ائمه(ع) چهل مرتبه قرآن را در ماه مبارک رمضان ختم می كردند و این یعنی روزی بیشتر از یك ختم قرآن داشته اند.
وی با بیان اینكه این امر شدنی است و برخی بزرگان مثل حضرت امام خمینی(ره) را نقل می كنند كه در ماه رمضان ۱۰ مرتبه قرآن را ختم كرده اند، تاکید کرد: شیخ عباس قمی می گوید: اگر ثواب این ختم قرآن را هدیه به امام زمان(عج) كنید، ثواب ختم قرآن شما مضاعف می شود.
حجت الاسلام مصلحی بیان کرد: برخی خیال می كنند اگر ثواب یك كار عبادی را به دیگران هدیه كنند از ثواب آن كم می شود در حالیكه اینگونه نیست و اگر روایات را بررسی کنیم در می یابیم به شخصی كه ثواب مستحباتش را اهدا كرده و یا به نیابت دیگران آنها را انجام داده، دو برابر یا ده برابر اجر داده می شود.
وی تصریح كرد: در روایات حج دارد كه شخصی نزد امام كاظم(ع) آمد و عرض كرد كه خیلی ها به ما التماس دعا گفتند و درخواست انجام طواف و خواندن نماز به نیابت از خود را داشته اند، كه بنده فرصت ندارم؛ حضرت به او فرمودند: «یك ۷ دور طواف انجام بده و دو ركعت نماز بخوان و به هر كسی در شهرت رسیدی می توانی بگویی كه برایش طواف انجام دادی و نماز خواندی و برای هر كدام ثواب كامل داده می شود و قسط نمی شود.»
قائم مقام مدیر مركز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم افزود: اگر ثواب قرآن را به امام زمان(عج) هدیه کنیم ثواب مضاعف می شود و در روز قیامت همراه ایشان خواهیم بود.
تاكید آیت الله وحید خراسانی بر هدیه ثواب قرآن به امام زمان(عج)
وی تاکید كرد: آیت الله وحید خراسانی هم تاكید دارد كه در طول سال قرآن بخوانید و ثوابش را به امام زمان(عج) هدیه كنید كه در شب قدر به درد شما می خورد و آن شب، حضرت(عج) مزدتان را می دهد.
حجت الاسلام مصلحی گفت: امام صادق(ع) وقتی صفات روزه دار را بیان می كنند، می فرمایند: «منتظر بودن از صفات روزه داران است كه خود را مشرف به آخرت بداند و منتظر فرج و ظهور مهدی آل محمد(ص) باشد.»
خوشحالی اهل قبور در هنگام ظهور حضرت مهدی(عج)
وی همچنین با اشاره به ارتباط ادعیه روزهای ماه مبارك رمضان و امام زمان(عج) گفت: دعای «اللهم ادخل على اهل القبور السرور» به صورت كامل، در زمان ظهور حضرت حجت(عج) محقق می شود و روایاتی به این مضمون وارد شده كه وقتی حضرت مهدی(عج) ظهور می كنند حتی اهل قبور خوشحال می شوند.
قائم مقام مدیر مركز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینكه فقر و مریضی در زمان ظهور حضرت مهدی(ع) از بین می رود و می توان میان این دعا و دعای افتتاح، ارتباطات خوبی را نشان داد، ابراز کرد: مستحب است دعای افتتاح كه از حضرت حجت(عج) و دستور ایشان است، هر شب خوانده شود.
ورود دعای سلامتی امام زمان(عچ) و دستور ساخت مسجد جمكران در رمضان
وی با اشاره به دستور ساخت مسجد مقدس جمكران توسط امام زمان(عج) در شب هفدهم ماه مبارک رمضان، گفت: ورود دعای سلامتی حضرت صاحب الزمان(عج) در شب بیست و سوم رمضان است.
حجت الاسلام مصلحی اضافه كرد: حضرت مهدی(عج) می فرمایند: «شب بیست وسوم ایستاده، نشسته و در حال سجده این دعا را تكرار كن [زیاد بخوان]» و بعد فرمودند: «در كل ماه رمضان» و حضرت(عج) دایره را توسعه دادند و فرمودند: «هر موقع برایت امكان داشت و هر موقع كه به یاد افتادی این دعا را زیاد بخوان كه بعد از حمد الهی و درود بر پیامبر بگو: «اللهم كن لولیك...».
وی خاطرنشان كرد: در روز عید فطر مستحب است كه انسان دعای ندبه بخواند كه ارتباط این دعا با حضرت را مرحوم سیدبن طاووس و مرحوم شیخ عباس قمی اشاره كرده اند كه البته نحوه خاصی هم برای خواندن دعای ندبه در اعمال عید فطر گفته شده و سجده ای بعد از دعای ندبه دارد كه در مفاتیح به آن اشاره شده است.