داخلی     خبر     بین الملل
شورای امنیت،قطعنامه آتش بس در سوریه را تصویب کرد
  شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه روسیه و ترکیه درباره برقراری آتش بس در سوریه را تصویب کرد.
Share/Save/Bookmark
يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۰
کد مطلب : 66134
شورای امنیت،قطعنامه آتش بس در سوریه را تصویب کرد
به نقل از راشاتودی،شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای که پیش نویس آن از سوی مسکو ارائه شده و مبتنی بر برقراری آتش بس در سراسر سوریه است را تصویب کرد.
اعضای شورای امنیت سازمان ملل از توافق هایی که به واسطه روسیه و ترکیه به عمل آمده است،استقبال و بر اهمیت کامل و فوری اجرای آنها تاکید کردند.
شورای امنیت همچنین حمایت خود را از تلاش های انجام شده از سوی روسیه و ترکیه با هدف توقف خشونت ها در سوریه و آغاز فرایند سیاسی در این کشور را آغاز کرد.
اعضای شورای امنیت تاکید کردند که نشست «آستانا» اقدام مهمی در فرآیند صلح و پایان دادن به جنگ سوریه خواهد بود.
این شورا همچنین بر تعهد خود نسبت به تمامیت ارضی و استقلال سوریه تاکید کرده و خاطر نشان کرد که تنها راه برای حل بحران سوریه،آغاز کردن یک فرآیند سیاسی سوری-سوری است.
کشورهای غربی نیز خوش بینی خود را نسبت به توافق های ارائه شده از سوی مسکو و آنکارا اعلام کردند.
میشل سیسون،معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت که آمریکا انتظار دارد آتش بس در سراسر سوریه برقرار شود در حالی که پیتر ویلسون،معاون نماینده انگلیس در سازمان ملل خاطر نشان کرد که سیستمی برای نظارت مستقل بر آتش بس در سوریه وجود دارد.
ویتالی چورکین،نماینده روسیه در سازمان ملل نیز از همکاران خود خواست شرایط را پیچیده و توافق های ایجاد شده با وساطت آنکارا و مسکو را بی اعتبار نکنند.
در عین حال،چورکین از همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل قدردانی کرد و از آنها به خاطر کمک به فرآیند صلح در سوریه تشکر کرد.وی به طور خاص نقش ترکیه در دستیابی به توافق صلح در سوریه را مورد تمجید قرار داد.
نماینده روسیه در سازمان ملل همچنین گفت:اگر همه اعضای شورای امنیت سازمان ملل بر لزوم دستیابی به توافق صلح در سوریه تمرکز کنند و منافع شخصی خود را کنار بگذارند،سازمان ملل قادر به اتخاذ تصمیم های مهم خواهد بود.