داخلی     خبر     انديشه
استاد حوزه علمیه قم:
امام هادی(ع) برای آموزش شیوه رفتاری صحیح به خانواده و جامعه تلاش زیادی کردند
  آینده روشن- امام هادی(ع) با توجه به شرایط سخت زمانه تمام سعی شان را کردند که فرهنگ شیعه را به گونه ای ترویج کنند که مکتب شیعه حفظ شود، یکی از اقدامات امام(ع) این بود که شیوه رفتاری صحیح نسبت به خانواده و جامعه را به مردم آموزش دهند و در این راه تلاش زیادی کردند.
Share/Save/Bookmark
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۲
کد مطلب : 76034
امام هادی(ع) برای آموزش شیوه رفتاری صحیح به خانواده و جامعه تلاش زیادی کردند
به گزارش آینده روشن حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی غضنفری در مراسم عزاداری امام هادی(ع) که در مؤسسه دارالعرفان برگزارشد، اظهارکرد: زیارت جامعه کبیره، از جمله افتخارات شیعه و از معجزات علمی بزرگ امام دهم محسوب می شود؛ چرا که تمام اسرار الهی از نظر فلسفه، عرفان و قرآن و روایات در این زیارت نهفته است.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: یکی از رسالت های بسیار مهم هر امامی این بوده که معرفت امت خودش را بالا ببرد و در ارتقا و تعالی معرفت امت تلاش کند.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات بسیار مهم امام هادی(ع) تألیف و تعلیم زیارت جامعه کبیره است که باعث شد تا مردم جایگاه واقعی امامان را بشناسند و در واقع صحیفه امام شناسی شیعه و یکی از بهترین سندهایی است که یک انسان توسط آن امام خودش را می شناسد.

این استاد حوزه با بیان اینکه امام هادی(ع) با توجه به شرایط سخت زمانه تمام سعی شان را کردند که فرهنگ شیعه را به گونه ای ترویج کنند که مکتب شیعه حفظ شود، افزود: یکی از اقدامات امام(ع) این بود که شیوه رفتاری صحیح نسبت به خانواده و جامعه را به مردم آموزش دهند و در این راه تلاش زیادی کردند.

حجت الاسلام غضنفری در بخش دیگری از سخنان خود به تببین زیارت غدیریه امام هادی(ع) پرداخت و گفت: اهمیت و فضیلت بی نظیر زیارت معصومان بر کسی پوشیده نیست. اصولاً زیارت اهل بیت(ع) از افضل اعمال است. برای هر امامی در گردن موالیانشان حقّی است که از جمله وفای به حقّ، زیارت قبر آن امام(ع) می باشد.

وی افزود: احادیث فراوان در فضیلت زیارت و ثواب های بسیار آن وارد شده است؛ همانند احادیثی که در کتاب شریف کامل الزّیارات آمده است. پیشوایان دین، ما را با این حقیقت آشنا کرده اند که برخی زیارت های شریف از ده ها، بلکه صدها حج بالاترست؛ برای نمونه می توانید به کتاب کامل الزیارات و کتاب مزار بحارالانوار مراجعه فرمایید.

عضو شورای علمی مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان ادامه داد: اگر زمانی توانایی زیارت حضوری را نداریم، به زیارت از راه دور سفارش شده ایم، تا از همان ثواب برخوردار گردیم. یکی از بهترین این زیارت ها، زیارت غدیریه حضرت امام هادی(ع) است.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که معتصم ملعون، حضرت امام هادی(ع) را به تبعید می برد؛ حضرت در عید غدیر به نجف اشرف رسیدند و با این زیارت، جدّ بزرگوارشان حضرت امیرالمؤمنین(ع) را زیارت فرمودند.

حجت الاسلام غضنفری بیان داشت: در میان اعمال روز غدیر، نماز عید غدیر و زیارت غدیریه سفارش خاصّی دارد؛ البته این دو عمل، اختصاصی به این روز ندارند و در روایت آمده که در روزهای دیگر هم انجام می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: علمای مکتب اهل بیت(ع) هم بر این زیارت تأکید دارند به طوری که مرحوم شیخ عباس قمی(ره) می فرمایند: «شیخ عبّاس قمی در مفاتیح الجنان در مورد این زیارت نوشته اند: روایت شده به خواندن آن زیارت، در هر وقت و هر کجا که شخص باشد…؛ ما در کتاب هدیه الزائرین به سند این زیارت اشاره کردیم و این که زیارت را هر روز از نزدیک و دور می شود خواند و این فایده جلیله ای است که البته راغبان در عبادت و شآئقان زیارت حضرت شاه ولایت آن را غنیمت خواهند شمرد».

استاد حوزه علمیه قم گفت: مرحوم شیخ عباس قمی(ره)، کتاب دیگری به نام «هدیه الزائرین » دارد. وی در این کتاب در زمینه اتقان سند و استحکام صدور این زیارت می نویسد: شیخ جلیل محمد بن المشهدى یکى از بزرگان علما است. وی در مزار کبیر براى این زیارت شریف، سند بسیار معتبرى ذکر نموده که کمتر خبرى به قوت سند او می رسد… .

 

انتهای پیام /141