داخلی     خبر     انديشه
حجت‌الاسلام مبلغي:
اهل بيت(ع) فصل مشترك شيعه و سني است
شيعه نبايد سرنوشت خود را جدا از امت اسلامي بداند
  رييس پژوهشگاه مطالعات تقريبي با بيان اينكه اهل بيت (ع) فصل مشترك بين شيعه و سني است، گفت: هر كس تصور كند اهل بيت(ع) اختصاص به شيعه دارد، اشتباه مي‌كند چراكه اهل بيت(ع) براي همه انسان‌ها هستند و قابليت‌ها و ظرفيت‌هاي نهفته در مكتب آن‌ها مي‌تواند مخاطبان فعال فرا اسلامي داشته باشد.
Share/Save/Bookmark
سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۳۰
کد مطلب : 46910
اهل بيت(ع) فصل مشترك شيعه و سني است
 به گزارش آینده روشن، حجت‌الاسلام و المسلمين احمد مبلغي در گفت‌وگوی خبری با بيان اينكه مقوله اسلام‌هراسي، قرآن‌هراسي و شيعه‌هراسي به ابزاري مبدل شده تا زمينه‌هايي را براي فعاليت تبليغي عليه اسلام و امكانات اسلامي ايجاد كند، افزود: اين موضوع اختصاص به شيعه ندارد و علت آن اين است كه تبليغات جهاني نمي‌خواهد اسلام در جهت بسيج امكانات خود حركت كرده و منشا اثر باشد و آينده درخشاني را براي مسلمانان رقم زند.

وي خاطر نشان كرد: دشمنان اسلام مي‌خواهند سرنوشت مسلمانان تحت امر آن‌ها باشد و امت اسلامي به صورت پراكنده و متشتت نسبت به سرنوشت خود بي‌تفاوت باشند و اين اصلي‌ترين انگيزه‌ ايجاد هراس‌ها است.

رييس مركز تحقيقات اسلامي مجلس با اشاره به اينكه در قبال ايجاد اينگونه هراس‌ها نسبت به اسلام، قرآن و شيعه فعاليت‌هايي همه‌جانبه انجام دهيم، تصريح كرد:‌ بايد زمينه‌ها و بهانه‌هايي كه در اختيار ايجاد كنندگان هراس قرار مي‌گيرد را از بين ببريم و سعي كنيم آن‌ها شواهد و بهانه‌هايي براي اين كار در اختيار نداشته باشند.

مبلغي يادآور شد: بخشي از اين بهانه‌ها در فضاي اسلام دست گروه‌هاي تندروي سلفي همچون وهابيت است كه مسلمانان بايد نسبت به اين گروه‌ها موضع دقيق، شفاف و واحدي داشته باشند و آنها را در تنگنا قرار دهند و از قدرت مانوري كه دارند آنها را دور كنند.

وي با بيان اينكه لازم است مسلمانان در چنين شرايطي وحدت بين خود را حفظ و مستقر كنند،‌ گفت: اين نوع كارها گرفتن بهانه از دشمن و بهترين ابزار براي خلع سلاح آن‌هاست.

رييس پژوهشگاه مطالعات تقريبي با اشاره به دلايل ايجاد شيعه‌هراسي از سوي دشمنان اسلام و نكاتي كه شيعيان و پيروان اهل بيت بايد به آن توجه كنند، افزود: شيعيان بايد ارتباط خود را در اقصي نقاط جهان محكم كنند و موضع واحدي بگيرند و اختلافات را به حداقل برسانند و اگر در ميان شيعه گروه‌هايي هستند كه روش‌هاي افراطي نسبت به ساير مسلمانان دارند بايد آن‌ها را از بين ببرند و كوشش كنند شيعه به صورت آگاهانه‌اي تعامل خود را با مذاهب ديگر قوي‌تر كنند.

مبلغي خاطر نشان كرد: شيعه اصولا فراتر از تحسين و بهتر كردن تعامل خود با اهل سنت بايد يك كار اساسي‌تر كند و آن، حركت در چارچوب امت اسلامي است. يعني شيعه نبايد سرنوشت خود را جداي از سرنوشت امت اسلامي بداند و براي خود چارچوبي مجزا از چارچوب مصالح امت اسلامي تعريف كند.

وي در عين حال تاكيد كرد: البته چارچوب فكري، علمي، نظري و مذهبي مشخص براي شيعه ضرورت دارد يعني شيعه بايد مرز فكري مشخص خود را آشكار كند؛ اما مرزهاي مصالح و تعيين آن‌ها را آنقدر گسترده بگيرد كه با مرزهاي مصالح امت اسلامي يكي باشد و خود را بخشي از امت اسلامي بداند و مصالح اسلام را به صورت اساسي و اولويت‌بند مطرح كند.

رييس پيشين پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامي با بيان اينكه تبليغات شيعه نيز بايد متناسب با اين وظايف‌، تبليغات جهاني، اسلامي و امت‌محور باشد، گفت: متاسفانه گاهي رسانه‌هايي در فضاي شيعه پيدا مي‌شوند كه تبليغات مقطعي و نگاه به گذشته دارند و به وضع فعلي و آينده توجه‌اي ندارند.

وي يادآور شد: آموزه‌هاي اهل بيت (ع) علمي، فطري، طبيعي و شيعي هستند و محاسن كلام آن بزرگواران به عنوان كليد واژه مهمي در معارف ايشان مي‌درخشد لذا اين نگاه كه اهل بيت (ع) مخصوص شيعه است نادرست بوده و آنچه مخصوص شيعه است اعتقاد به همه مراتب كمال اهل بيت (ع) است و شايد مذاهب ديگر با اين كمال و جامعيت به اهل بيت (ع) نگاه نمي‌كنند اما اين به معناي آن نيست كه هيچ بهره و ارتباط و مباشرتي با اهل بيت (ع) ندارند.

رييس پژوهشگاه مطالعات تقريبي با تاكيد بر اينكه بايد هرگونه نگاه و موضع‌گيري و برخوردي كه بر پايه انحصار اهل بيت(ع) و شيعه شكل داده‌ايم را تصحيح كنيم و اهل بيت(ع) را يك امر جهاني بدانيم، تصريح كرد: در اين صورت مشتركات بين مذاهب اسلامي حول اهل بيت(ع) ايجاد مي‌شود كه بايد دائما بر آن‌ها تاكيد ورزيد و در امر وحدت اسلامي بر آن مشتركات تكيه كرد زيرا نمي‌شود اهل بيت (ع) يك عامل وحدت اسلامي بدانيم و بر اختصاصات شيعه نسبت به اهل بيت (ع) تاكيد كنيم.

مبلغي در ادامه به ضرورت به روز كردن آموزه‌هاي اهل بيت (ع) گفت: آموزه‌هاي اهل بيت (ع) جنبه‌هاي فراشيعي دارد كه طرح آن‌ها در فضاي علوم اسلامي و جهان اسلام نه تنها فاقد اشكال بلكه ضروري است و از سوي ديگر در فضاي شيعي اهل بيت (ع) انديشه‌هايي دارند كه مخصوص شيعه است لذا بايد آن‌ها را در مجامع شيعي خود تقويت و پررنگ كنيم. به عنوان مثال اهل بيت (ع) ديدگاه‌هاي تفسيري دارند كه بسياري از آن‌ها هنوز در علم تفسير فعال نشده است.

وي خاطر نشان كرد: وظيفه ديگر اين است كه مكانيزم‌هايي را تعريف كنيم كه به تطبيق آموزه‌هاي كلان اهل بيت(ع) بر مسائل جديد و قضاياي نو كمك كند كه از آن به بروزرساني آموزه‌هاي اهل بيت(ع) ياد مي‌شود.

اين استاد دانشگاه تاكيد كرد: نبايد آموزه‌هاي اهل بيت را در حد كليت خود نگه داريم چرا كه نفوذ دادن اين آموزه‌ها به درون قضاياي جديد و حوادث مستحدثه يك وظيفه مهم است وگرنه باقي گذاشتن اين آموزه‌ها به صورت كلان و كلي كاري از پيش نخواهد برد.

مبلغي در پايان گفت: بايد از خواستگاه آموزه‌هاي اهل بيت (ع) نگاهمان را به مسائل جديد و مسائل جهاني به روز كنيم.

انتهاي پيام /ن/46