نوع مطلب :  
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  

۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۷
خضر نبی(علیه السلام) در خدمت امام زمان(عج)
گزارش‌های بسیار کمی درباره پس از این ایّام تا زمان ظهور اسلام به دست ما رسیده است، از همین رو به نقش این پیامبر خدا در تاریخ اسلام نگاه می‌کنیم. روایتی از حضرت رضا(علیه السلام) در منابع شاخص و معتبر ما آمده که گویای حضور پررنگ و فعّال حضرت خضر در تاریخ اسلام است. در این دوران خانه خضر و محلّ سکونت او ...
۱۹ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۰
فرود با شکوه روح خدا
چشم ها به سمت آسمان برمی گردند، حضرت عیسی (علیه السلام) در میان ابرهای رنگین، دست بر بال دو فرشته می گذارند و پس از سالها دوری از زمین، بازمی گردد تا بار دیگر در روح مردگان بدمد
۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۶
نایب چهارم، علی بن محمد سمری در طول نیابتش چه افتخاراتی داشته است؟
مهم‌ترین و بزرگ‌ترین افتخار وی همین است که نایب چهارم امام بوده است، در ضمن ایشان نیز به مقتضای منصب وکالت، دارای خوارق عاداتی بود.
۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۴
حسین بن روح به دستور چه کسی به مقام نیابت رسید؟
بعد از رحلت سفیر دوم، نیابت امام عصر عجل الله تعالى فرجه الشريف به حسین بن روح منتقل شد. سفیر دوم در حضور تعدادی از سران شیعه و وکلا و دستیارانش، همچون ابوعلی محمد بن همام اسکافی و... ابن‌روح را رسماً به عنوان جانشین خود اعلام کرد.
۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۹
به چه دلیل حسین بن روح به عنوان سومین نایب امام دوازدهم انتخاب شد؟
وفاداری و هوشیاری، صبر وبردباری و در یک کلمه اخلاص او یکی از عوامل جانشینی وی بود. در آن موقعیت خاص سیاسی، صبر و بردباری، هوشیاری و اخلاص، مهم‌تر از متکلم و فقیه بودن بود
۳۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۷
محمد بن عثمان، دومین نایب امام زمان به دستور چه کسی به این مقام رسید؟
خداوند متعال ثواب تو را در این مصیبت (مرگ پدر) بزرگ گرداند و صبر نیکو برای تو کرامت فرماید. هم تو و هم ما مصیبت دیده‌ایم، مصیبت پدرت موجب تنهایی و نگرانی تو و ما شده است، پس خداوند او را در مکانی که رفته است شاد گرداند. کمال سعادت او این بوده است که خداوند فرزندی همچون تو به او عنایت و روزی فرموده که ...
۲۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۶
آیا با مرگ عثمان بن سعید، امام دوازدهم  عجل الله تعالى فرجه الشريف تسلیتی گفتند و در این زمینه توقیعی صادر کردند؟
خداوند متعال ثواب تو را در این مصیبت، بزرگ گرداند و صبر نیکو برای تو کرامت فرماید. هم تو و هم ما مصیبت دیده‌ایم، مصیبت پدرت موجب تنهایی و نگرانی تو و ما شده، پس خداوند او را در مکانی که رفته است شاد گرداند .
۲۸ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۴
عثمان بن سعید در کجا دفن شده است و قبر ایشان کجاست؟
قبر عثمان بن سعید در سمت غربی بغداد در خیابان میدان، و در اول محلی که به درب جبله معروف است و در مسجد درب جبله سمت راستِ کسی که داخل مسجد شود واقع است و قبر ایشان در مسجد و سمت قبلۀ آن واقع شده است.
۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۲
عثمان بن سعید در چه سالی و در چه سنی و در کجا وفات یافت؟
سن عثمان بن سعید مشخص نیست؛ چون تاریخ دقیق تولد و مرگ ایشان مشخص نیست. جاسم حسین در این‌باره می‌گوید: «علی‌رغم نقش مهم عثمان بن سعید به عنوان نخستین نایب، هیچ‌کس تاریخ مرگ او را ارائه نمی‌دهد».
۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۰
تعابیر اسلامی از مردم آخرالزمان و آسیبهای واپسین تاریخ
رسول گرامی اسلام، در بسیاری از گفتارها و فرمایشات خویش پیرامون آخرالزمان انسان ها را از گزند این آسیب ها بیم داده و مختصات و شرایط موجود و مفقود آخرالزمان را ارزیابی نموده اند. از جمله حوزه هایی که در فرمایشات پیامبر گرامی اسلام و ائمه معصومین(ع) مورد فحص و بررسی قرار می گیرد، حوزه های رفتار اجتماعی،...
۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۱
آیا درست است که عثمان بن سعید امام حسن عسکری(ع) را غسل داده و کفن کرده است؟
پایگاه خبری آینده روشن - با توجه به روایتی که در ذیل خواهد آمد، عثمان بن سعید غسل و کفن امام را انجام داده است. راوی می‌گوید: وقتی که امام حسن بن علی العسکری(ع) از دنیا رفت، عثمان بن سعید ایشان را غسل داد و کارهای تجهیز بدن شریف حضرت، ازجمله تکفین، حنوط و دفن امام را انجام داد . در این روایت دو احتمال ...
۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۴
لشگر سفیانی و فرو رفتن در زمین!
چوپانی که در آن حوالی گوسفندهایش را برای چرا بیرون آورده است وقتی سپاه را می بیند که به سمت مکه می رود، می گوید: وای بر مکیان! چه سپاهی به سمت آنها می آید. او به خانه اش می رود و وقتی برمی گردد می بیند هیچ سپاهی در آنجا نیست. قسمتی از پارچه ی لباس سربازان را می بیند که بیرون از خاک است، هر چه آن را ...
۲۴ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۸
آیا دلیلی بر این وجود دارد که ایشان (عثمان بن سعید) مورد اطمینان و امین امام هادی و امام عسکری(ع) و همچنین وکیل امام عسکری (ع)بوده است؟
روزی به محضر مبارک امام علی النقی(ع) رسیدم و عرض کردم: «من گاهی در شهر هستم، گاهی هم به مسافرت می‌روم، بنابراین نمی‌توانم همیشه خدمت شما برسم، پس در صورت نبودن شما حرف چه کسی را قبول کنیم؟ و دستور چه کسی را اطاعت کنیم؟»
۲۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۶
نواب اربعه چه کسانی هستند؟
اسم اولین نایب امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف، عثمان فرزند سعید است؛ یعنی عثمان بن سعید، و هیچ اختلافی در آن نیست و مورد اتفاق همۀ علمای رجال و حدیث است.
۲۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۴
شیعیان با نواب اربعه چگونه ارتباط برقرار می‌کردند؟
در این روش، به خاطر ترس از حاکمان وقت و عمال آن‌ها، به صورت مستقیم به نواب مراجعه نمی‌کردند، بلکه به کسانی که نماینده و وکیل نواب بودند مراجعه می‌کردند و از این طریق خواستۀ خود را به نواب منتقل می‌کردند. برای نمونه محمد قطان، دومین وکیل سفیر در بغداد بود؛ وکلا وجوهات و نامه‌ها را در پارچه پیچیده نزد ...
۲۱ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۲
انتصاب نواب اربعه براساس چه ملاک‌هایی بود؟
سفیر اول، یعنی عثمان بن سعید به عنوان تقیه کوشید خود را از بازرسی‌های رژیم عباسی دور نگه دارد؛ بدین ترتیب که در هیچ مجادله و بحث آشکار مذهبی یا سیاسی درگیر نمی‌شد .
۲۰ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۰
نواب خاص چه وظایفی را برعهده داشتند؟
واقعیت این است که فعالیت نواب، جدا از زندگی آن‌ها نبود؛ به بیان دیگر، زندگی آنان عجین شده بود با فعالیت و مسئولیتی که از طرف امام به آن‌ها محول شده بود.
۱۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۸
هدف و غرض از انتخاب افرادی به عنوان نایبان خاص چه بوده است؟
رهبری دوستداران و طرفداران امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف و حفظ مصالح اجتماعی شیعیان، و پر کردن خلأ و کمبودی که از ناحیۀ عدم حضور امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف در اجتماع شیعیان پیدا شده بود.
۱۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۹
منظور از نیابت عامه چیست؟
نیابت عامه آن است که امام(ع) ضابطه‌ای کلی به دست دهد، تا در هر عصر، فرد شاخصی که آن ضابطه، از همه جهت، و در همۀ ابعاد، بر او صدق می‌کند، نایب امام شناخته شود و به نیابت از امام، در امر دین و دنیا ولیّ جامعه باشد.
۱۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۹
منظور از نایب یا نواب چیست؟
نایب از ریشۀ لغوی «ناب نیوب نوباً» و به معنی نزدیک شدن، رجوع کردن و... استعمال شده است، و به تناسب با همین معانی، اصطلاحاً به معنی جانشین و قائم‌مقام به کار رفته است؛ چراکه نایب و جانشین نیز به «منوب عنه» رجوع کرده و به او نزدیک است .