موعظه
خطبه فدکیه حضرت زهرا (س) حاوی بیش از ۶۰ آیه قرآن است

خطبه فدکیه حضرت زهرا (س) حاوی بیش از ۶۰ آیه قرآن است

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین پورسیدآقایی با بیان این که حضرت زهرا(س) الگویی برای انسانیت و بشریت است، گفت:...

تا ما زنده نشویم امام زمان ظهور نمی‌کند

تا ما زنده نشویم امام زمان ظهور نمی‌کند

امام جمعه بیرجند با بیان این‌که امام زمان امام عاقل‌ها و پاک‌هاست، خاطرنشان کرد: تا ما زنده و شکوفا ...

برای نزدیک‌شدن ظهور به حجت باطنه برگردید

برای نزدیک‌شدن ظهور به حجت باطنه برگردید

هفته گذشته آیت الله حائری شیرازی با حضور در مؤسسه آینده روشن، در جمع مسئول و پژوهشگران این پژوهشکده ...

نوع مطلب :  
بخش :  
روز :  
ماه :  
سال :  

۲۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۹
اهل‌تسنن دربارۀ نزول حضرت عیسی چه نظری دارند؟ آیا این‌که برخی از آنان مهدی را همان عیسی می‌دانند، صحیح است؟
دو دسته روایت در کتب حدیثی اهل‌سنت می‌توان یافت. یک دسته تصریح دارد که مهدی(عج) همان عیسی بن مریم(ع) است و دستۀ دیگر صراحت دارد که عیسی بن مریم(ع) از آسمان فرود آمده به مهدی(عج) اقتدا می‌کند
۲۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۸
مهدی (عج) در نظر اهل‌تسنن چه ویژگی‌هایی دارد و مهدی (عج) از نسل کیست؟
بر اساس این احادیث معتبر، «مهدی از اهل‌بیت پیامبر» و «از نسل ایشان» و مشخصاً «از نسل حضرت زهرا(س)» و «نام ایشان هم‌نام پیامبر» می‌باشد و در «آخرالزمان قیام می‌کند و زمین به برکت ایشان آباد و پر از نعمت می‌شود» و «همچنان‌که زمین پر از ستم شده، آن‌ را از عدالت آکنده می‌سازد»
۲۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۵
اهل‌تسنن دربارۀ مهدویت چه دیدگاهی دارند؟
به باور اهل‌سنت عقیده به حضرت مهدی(عج)، عقیده‌ای حق و صحیح است که از پشتوانۀ انبوهی از روایات برخوردار است و حتی تعداد قابل توجهی از آن‌ها بر‌اساس مبانی اهل‌تسنن غیرقابل رد می‌باشد.
۱۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۵
اسماعیلیان چه کسانی هستند و در مورد مهدویت چه نظری دارند؟
اسماعیلیان یکی از فرقه‌های مهم شیعی هستند که تاریخ پر فراز و نشیبشان به اواسط قرن دوم و پس از وفات امام صادق(ع) می‌رسد.
۱۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۱
زیدیه دربارۀ مهدویت چه نظری دارند؟
زیدیان که امروزه بیش‌تر در کشور یمن زندگی می‌کنند، معتقد به امامت زید بن علی بن الحسین(ع) هستند و خود را پیرو ایشان می‌دانند. اصل امامت در این فرقه بسیار مهم است، به‌طوری که شاید بتوان برداشت مخصوص آنان از این آموزه را نقطۀ آغاز اختلافشان با دیگر فرقه‌های شیعی دانست.
۱۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۲
مهدویت چه بازتابی در فرقه‌های شیعی داشته است؟
شیعیان، پیروان حضرت امام علی(ع) و اهل‌بیت پیامبر(ص) هستند و شیعه در معنای عام، شامل فرقه‌های بسیاری است که معتقد به افضلیت علی(ع) نسبت به دیگر صحابه و سزاواری او به خلافت بلافصل پیامبر اکرم(ص) هستند.
۱۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۹
آیا جنبش‌های نو پدید دینی، منجی‌گرا هستند؟
این جنبش‌ها به گفتۀ همین جامعه‌شناسان، در اروپای پیش از انقلاب صنعتی و در کشورهای مستعمره، متأثر از دو عامل حاکمیت استعمار و تحولات فنی و فرقه‌ها یا جنبش‌های نوپدید دینی، اغلب با نوعی موعودگرایی سنتی در جوامع رو به رشد همراه بوده‌اند. بروز و ظهور گروه‌های هزاره‌گرا در مسیحیت، خصوصاً در میان پروتستان‌ها،...
۱۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۴
کدام پیامبر خواب‌های زیادی را دربارۀ امام زمان(عج) در کتاب‌هایش تعبیر کرده است؟
بیست و دومین کتاب از عهد عتیق (کتاب مقدس یهودیان) که مشتمل بر 24 کتاب است، متعلق به دانیال پیامبر است که چهارده فصل دارد. فصل‌های هفتم تا دوازدهم آن مربوط به رؤیاهایی است که دانیال از آن‌ها بهره می‌برده است. این رؤیاها در دوران سلطنت بَلشَصَر و داریوش مادی و کورش (پادشاه سرزمین پارس) در بابل اتفاق افتاده ...
۱۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۰۰
زرتشتیان چه اعتقادی دربارۀ ظهور منجی دارند؟
موعود زرتشتیان به لحاظ ساختاری تفاوت‌هایی با دیگر ادیان بزرگ دارد؛ چون برخلاف دیگر ادیان که پیروانشان منجی نجات‌بخشی را در آخرالزمان انتظار می‌کشند، زرتشتیان معتقدند سه پسر آیندۀ زرتشت که با نام عمومی سوشیانت شناخته می‌شوند، موعودهای نجات‌بخشی هستند که هریک به ترتیب در سر هزاره‌ای ظهور می‌کنند.
۱۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۶
آيا امام زمان (عج) خود را با آيات قرآني و كلمات نوراني معرفي مي كند؟
اي مردم! ما خاندان پيامبر شما هستيم و از هركس به خداوند بزرگ و حبيبش رسول الله سزاوارتريم [و از نظر مقام، برتري داريم].
۱۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۳
حضرت مهدی (عج) در اولین خطبه چه خواهند گفت؟
ای مردم! ما آل محمد -که درود خداوند بر او و خاندانش باد - در درجه اول از خداوند بزرگ و در مرتبه دوم از بندگان خداوند که جواب ما را می دهند یاری می طلبیم.
۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۴
چگونه حجّت عصر(عج) درحال غیبت، فیض به عالم می‌رساند؟
در اعتقاد شیعه، امام غایب غافل از مردم و جدای از ایشان نیست؛ بلکه به رغم ناشناخته بودن چهره، به عنوان حجّت در میان مردم حاضر است و به حکم امامت، وظایف الهی خویش را انجام می‌دهد؛ هر چند جزئیّات و چگونگی این رفتارها برای مردم روشن نباشد.
۱۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۱
پیشرفت علم در حکومت امام مهدی(ع) تا کجاست؟
وقتی علم و دانش ترقی کرد و صنایع و تکنولوژی مطابق نیاز فراهم آمد، ناگزیر اقتصاد رشد خواهد کرد؛ یعنی پیشرفت علمی و فن‌آوری، اقتصاد توسعه‌یافته‌ای را نیز در برخواهد داشت؛ چنان‌كه در آموزه‌های دینی ما آمده است: «گنجینه‌های زمین بر او (امام موعود) ظاهر می‌شود و در سراسر جهان، هیچ ویرانی باقی نخواهد ماند....
۱۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۵
برنامه امام مهدي (عج) پس از ظهور چه خواهد بود؟
امام زمان(ع) ابتدا خود را معرفي كرده و مردم را هدايت و راهنمايي مي‌كند، او با افرادي كه به دنبال ظلم و فساد هستند مبارزه مي‌كند تا آنكه كفر وشرك از بين مي‌رود و حكومت، روي زمين در اختيار آن حضرت و يارانش قرار مي‌گيرد.
۱۲ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۳
زمان ظهور حضرت مهدی (عج) چرا نرسیده است؟
چون هنوز، همان اقلیت ۳۱۳ نفر ـ یا کمتر یا بیشتر ـ وجود ندارد، یعنی زمان باید آن قدر جلو برود که از یک نظر، هر اندازه فاسد شود، از نظر دیگر آن‌هایی که می‌خواهند حکومت را تشکیل بدهند و به تبع در زیر لوای ایشان زمامدار جهان شوند پدید آیند، هنوز چنین مردان لایقی در دنیا به وجود نیامده‌اند.
۱۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۳
آیا تعیین وقت ظهور صحیح است؟
اینکه موعد ظهور به ‌صورت نامعین و اجمالی تعیین گردد؛ مثلاً گفته شود، هرگاه خداوند اراده کند، آن امام ظهور خواهد کرد؛ این احتمال به‌طور حتم اشکالی نداشته و صحیح است.
۱۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۸
قیام امام حسین(ع) چه رابطه ای با حکومت حضرت مهدی (عج) دارد؟
علت و انگیزه اصلی قیام امام حسین یک چیز بوده است و بقیه چیزهایی که گفته می شود به منزله شاخه ها و زیر مجموعه آن علت اصلی می باشند و آن عبارتست از پاسداری از آئین اسلام و ترویج و گسترش آن در جامعه و تبیین و توضیح معارف آن برای مردم، و چون دین در واقع باز نمود فطرت و سرشت انسان است پس می توان از این هدف ...
۱۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۵
چگونه تسخیر جهان با یاران كم امكان پذير است ؟
كم من فئة قلیلة غلبت فئة كثیرة باذن الله ؛ چه بسیارند گروه اندكی كه به اذن خداوند، بر گروه بسیاری چیرگی می‌یابند
۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۲
حکمت معین‌ نبودن وقت ظهور
در صورت معین‌‌بودن وقت ظهور، دشمنان امام موعود درصدد تدارک تجهیزات مقابله برآمده و با حضرت در همان زمان به مقابله برخواهند خواست؛ بنابراین در روایات اسلامی از عنصر «ناگهانی‌بودن ظهور» به‌‌عنوان، عنصر اساسی در پیروزی حضرت یاد شده است.
۸ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۹
اندیشۀ نجات موعودگرایانه در ادیان چین
تعدد منجی در این ادیان نیز گواه این امر است که آن‌ها به دنبال شخص خاصی نیستند، بلکه فردی با اوصاف کلی و دارای ویژگی‌های خاص به عنوان منجی مطرح است. آموزۀ منجی موعود در فرهنگ چینی که در قالب نظریۀ صلح بزرگ تجلی یافته است، با وجود رسوخ و فراگیری دینی زیادی که دارد، بروز و ظهور قابل توجهی نیز در عرصۀ آیین‌ها ...