::گزارش تصویری:: قلعه آگرا شکوه معماری اسلامی-ایرانی در هند
  قلعه آگرا در قرن شانزدهم و در ناحيه آگراي هندوستان بنا شده است.
عکاس :
Share/Save/Bookmark
پنجشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۲۷
کد مطلب : 46164
قلعه آگرا شکوه معماری اسلامی-ایرانی در هند
قلعه آگرا شکوه معماری اسلامی-ایرانی در هند
قلعه آگرا در قرن شانزدهم و به دست اكبر شاه، پادشاه مغول، در ناحيه آگراي هندوستان بنا شده است. اين قلعه تاريخي كه با مسجد و قصرهاي زيبا و مجلل ساخته شده از سال ۱۹۸۳ در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده است. قلعه آگرا در ۵/۲ كيلومتري شمال غربي ديگر بناي تاريخي مشهور هند، تاج محل قرار دارد.

قلعه آگرا از نظر تاريخ معماري واجد ارزش بسياري است، چرا كه برخي از جالب‌ترين آميزه‌هاي معماري هندو و معماري اسلامي- ایرانی را مي‌توان در آن مشاهده كرد. در واقع بسياري از تزئينات و كاشي‌كاري‌هاي عمارت‌هاي قلعه آگرا كاملاً منطبق با اصول معماري اسلامي- ایرانی ساخته شده‌اند، اما روي آن‌ها به جاي خطوط اسليمي و خطاطي، اژدها و فيل و پرندگان نقش شده‌اند.

شاه جهان در پايان دوره حكومتش توسط پسرش درون قلعه آگرا زنداني شد كه با توجه به زيبايي و بزرگي اين قلعه، مجازات چندان سخت‌گيرانه‌اي محسوب نمي‌شده است. بر اساس شايعات تاريخي، شاه جهان درون برج معصومان درگذشت كه برجي با ايواني مرمرين و مشرف به تاج محل است.

قلعه آگرا به شكل يك هلال است و توسط ديوارهايي به ارتفاع ۲۱ متر و به طول ۴/۲ كيلومتر محصور شده است. همچنين اطراف ديوارها خندقي وجود دارد كه به رودخانه يامونا متصل است.

انتهای پیام/ح/31/30/